Od roku 2011 každoročne oslavujeme 31. marca ako svetový deň zálohovania (World Backup Day). Nápad vznikol na platforme Reddit a dátum bol zvolený úmyselne ako posledný deň pred 1. aprílom (Dňom bláznov), aby ľudia nezostali „bláznami a bez záloh neprichádzali o svoje dáta“.
Podľa worldbackupday.com pravidelne zálohuje menej než štvrtina ľudí a zhruba rovnaký počet nikdy žiadne dáta nezálohoval. Každú minútu sa pritom stratí, alebo ukradnú až 113 telefónov, tretina používateľov má počas roka problémy so škodlivým kódom (vírusy, malvér,...) a ročne zlyhá viac ako 60 miliónov počítačov (až 29% strát dát si spôsobia sami používatelia).
Dopátrať sa ako vznikol World Backup Day je takmer nadľudská úloha. Najpravdepodobnejší je príbeh správcov, ktorí sa v časoch nekontrolovateľne sa množiacich virtuálnych strojov trápili hlboko do noci so zálohovacím serverom. Vedenie totiž stratilo trpezlivosť a dostali nôž na krk – keď sa im nepodarí do rána obnoviť zálohy miezd, budú padať hlavy a všetci skončia na ulici. A pritom mali k dispozícii síce trochu zložitejší, no veľmi komplexný softvér na zálohovanie, ktorý si sami vybrali. Bohužiaľ, hoci šlo o veľmi známy produkt od zavedenej firmy, až príliš neskoro pochopili, že je „moc zložitý na spoľahlivú prácu“.
Ráno dostali padáka s podmienkou, že im vyplatia odstupné potom, ako si vyškolia svojich náhradníkov. V tomto momente sa rozhodli, že ich životnou misiou bude chrániť IT kolegov pred rovnakou tragédiou a zasvätia životy mentorovaniu ľudí o potrebe zálohovania. Vymyslia niečo, čo bude všetkým navždy pripomínať potrebu správneho zálohovania.
Foto: Kingston
Vytvorte si rutinu a naučte sa zálohovať pravidelne. Frekvencia záloh závisí od vašich dát. Ak máte dáta, ktoré sa často menia, napr. rozpísanú diplomovku a pod., mali by ste zálohovať aspoň raz denne (pokojne aj niekoľkokrát – budú to malé súbory). Bežným používateľom, ktorí nemajú kritické dáta, odporúčame zálohovať na týždennej báze, no a pokiaľ máte dáta s veľmi nízkou frekvenciou zmien, stačí robiť zálohy aspoň raz za mesiac.
Najznámejšie pravidlo pre bezpečné zálohovanie je 3-2-1. Táto šifra ukýva jednoduchý návod: vždy 3 kópie, zálohujte na 2 rôzne médiá a 1 kópiu uložte mimo pracovisko. Prečo až 3 kópie? Jedna je originál (súbory, ktoré používate) a dve sú záložné kópie, ktoré by mali byť uložené na 2 rôznych médiách (nie na tom istom zariadení, ale na oddelených médiách). Jednu kópiu by ste mali uložiť na iné miesto pre prípad požiaru, alebo inej živelnej pohromy. Pravdepodobnosť, že by ste pri takomto spôsobe zálohovania prišli o svoje dáta je takmer nulová. Väčšinou keď sa poškodí 1. kopia, dokážete ju okamžite nahradiť druhou a keby ste v dôsledku nečakanej katastrofy prišli o obe, tak máte stále na inom mieste tú tretiu.
Stále je možné robiť zálohy na optické disky, magnetické pásky a iné „archaické“ médiá. Tie sa dodnes používajú v prípadoch, kedy sa vyžaduje dlhodobá archivácia záložných dát. Dnes sa najčastejšie zálohuje na sieťové úložiská NAS (Network Attached Storage), prípadne vo veľkých podnikoch na diskové servery (dátové centrá). Obe riešenia využívajú ako médium pevné disky, lenže nie je disk ako disk.
Prvý zákon znie: „Čo sa môže pokaziť, to sa aj pokazí.“ A stane sa to obvykle v tom najhoršom možnom čase, dôkazom čoho sú stratené dáta miliónov používateľov. Otázkou preto nie je „či“ stratíte svoje dáta, ale „kedy“ sa to stane. Keď budete pripravený a budete mať kvalitnú zálohu, tento problém vyriešite bez stresu.
Nebuďte blázni a zálohujte aspoň svoje najdôležitejšie dáta! Investícia do diskov na zálohovanie sa vám môže niekoľkonásobne vrátiť možno už zajtra.
Zdroj: Kingston