Spojenie feng shui znamená „vietor a voda“ a jeho história údajne siaha až 6000 rokov do minulosti. Feng shui vychádza z faktu, že naše okolie, vonkajšie vplyvy a skryté formy energie, nás významne ovplyvňujú. Doma aj v práci. Spĺňa vaša kancelária aspoň elementárne princípy feng shui?
Tradície učeniafeng shui prečkali aj kultúrnu revolúciu Mao-Ce Tunga a z progresívneho Hong-kongu a Singapúru si našlo cestu do západného sveta, najmä do Londýna a nemecky hovoriacich krajín. Západ popisuje feng shui ako istú prirodzenú formu vnímania prúdov energie v prírode, ako geomantiu. Ide však zväčša o obhajobu tradičného učenia v modernom svete, keďže princípmi feng shui sa riadia seriózne nadnárodné koncerny, finančné inštitúcie (napr. budova Bank of China) a progresívne firmy. Zistili totiž, že v istých miestach v kancelárii alebo budove sa zamestnanci vôbec nezdržiavajú alebo sa im podvedome vyhýbajú. A ak sa zamestnanci necítia komfortne, má to vplyv na ich výkonnosť, častejšie sú chorí , sú nešťastní a najradšej by sa presťahovali do nových kancelárií. Aké zmeny treba realizovať, aby sa zlepšilo pracovné prostredie?
Foto: Dreamstime.com
Feng shui učí, že si máme v prvom rade všímať vlastné pocity a potreby. Všimnite si teda vo vašej kancelárii rušivé vplyvy, napríklad neporiadok na stole, obrazy, tapety, nevzhľadné umelé rastliny, stromčeky, opakujúci sa zvuk ventilátorov alebo hluk kopírky. Mimochodom pokazené alebo zle fungujúce prístroje blokujú tok živej, prospešnej energie čchi. Človek si podľa teórie naučenej bezmocnosti zvykne na zasekávajúce sa dvere a vŕzgajúce okno, ale vnútorne, podvedome to na neho pôsobí rušivo. Staré a nepotrebné veci na vašom stole patria do minulosti a blokujú prítomnosť a budúcnosť. Zbavte sa ich alebo ich skryte. Platí to aj pre rôzne papieriky s poznámkami, post-it, bloky, zápisníky. Snažte sa ich čo najskôr vybaviť a zbytočnosti vyhodiť. Poriadok na pracovnom stole a v kancelárii má doslova detoxikačné účinky v niekoľkých rovinách priestoru a človeka.
Aký máte zo svojho miesta na sedenie výhľad? V ideálnom prípade by ste mali vidieť väčšiu časť kancelárie a vchodové dvere. Neodporúča sa sedieť pod policami, v mieste na ktoré „mieria“ ostré hrany nábytku, stropu, alebo mať stôl priamo oproti kolegovi bez vytvorenej hranice osobného priestoru. Váš stôl by nemal byť v tvare U alebo L (L môže byť v určitých prípadoch). „Je vhodné mať za chrbtom pevnú stenu, sedieť pri okne zboku, nie pod oknom. Medzi dverami a oknom je prirodzený tok prúdenia energie, sedenie v tomto energetickom prievane vytvára stres a tlak,“ hovorí Barbara Buľubašová, feng shui poradkyňa z ARTLIVING. Všeobecne by kancelársky priestor mal umožňovať voľný prietok energii, vzduchu pri vetraní (ale nie prievan, okná by nemali byť priamo oproti dverám) a ľudí pri pohybe. Rušivo pôsobí aj nadbytok nábytku a do plna zapratané police knihami, šanónmi.
Dobrou pomôckou je nájsť senzitívnejšiu, tretiu stranu. Človeka, ktorý sa posadí na vaše miesto a do minúty vám povie, čo mu prekáža.
Foto: Dreamstime.com
Na atmosféru v kancelárii blahodarne pôsobia kvety a všeobecne zeleň. Feng shui odporúča použiť rastliny podľa ich príslušnosti k jednému z piatich prvkov. Obľúbenými rastlinami sú šeflery, fikusy, filodendróny, tradeskancie, či kvitnúce črepníkové miniruže, amarylky, fuksie a orchidey. „Princípy feng shui sú založené na kolobehu prvkov dreva, ohňa, zeme, kovu a vody, ktoré súvisia s kolobehom ročných období a kolobehom ľudského života. Podľa princípov feng shui by rastliny nemali mať tŕne a ich farebnosť vyberáme podľa sektorovej analýzy. Rovnako aj použitie silného prvku vody, ktorý symbolizuje akvárium, fontána, váza s vodou a kameňmi alebo obraz, či tapeta s týmto prvkom sa umiestňujú pozorne. Vhodná je tiež tapeta s obrázkom cesty. V symbolike predstavuje voda peniaze a tok vody, teda finančný tok. Dôležitý je aj element dreva umiestnený v juhovýchodnom sektore prosperity a hojnosti a východnom sektore zdravia,“ hovorí B. Buľubašová.
Západ prevzal z tradičného feng shui rôzne „doplnky“, známe sú napríklad rôzne kryštály, amulety, zvonkohry, bambusové flauty, ktoré majú ošetriť priestor pred negatívnou energiou sha. Napríklad sošky slonov, ktoré stoja otočené chobotmi k vstupným dverám a majú priniesť prosperitu. Je to však prevzatá symbolika z ďalekej Ázie, ktorá v našich európskych kultúrach má úplne iné vnímanie. Dnešné moderné a prirodzené feng shui však takéto pomôcky nepoužíva nezmyselne. Základom je detailne diagnostikovanie pracovného prostredia vo vzťahu k ľuďom a účelu jeho využitia, kde základom je osobný štýl, vkus a kultúra ľudí v danom priestore.
Ak sa hodláte sťahovať do úplne nových podnikateľských priestorov, feng shui má bohatý a prepracovaný repertoár techník, ako definovať vhodný priestor pre daný typ činnosti resp. využitia. Od umiestnenia budovy, kancelárie v priestore, cez umiestnenie vstupných dverí a jednotlivých osôb v pôdoryse miestnosti, až po voľbu farieb múrov. Odborníci odporúčajú predovšetkým svetlé farby, ktoré nebránia toku prírodných energií. Feng shui rozlišuje deväť oblastí súkromného alebo pracovného života vrátane podnikania v mriežke zvanej pakua (doslova „telo draka“). Každá oblasť pakua symbolizuje jednu z oblastí života a premietnuté na pôdorys kancelárie v kontexte ukáže aktuálnu situáciu. Cielenými opatreniami pomocou aj vyššie uvedených princípov feng shui môžete slabšie zóny pakua podporiť a aktivovať. B. Buľubašová odporúča: „Buďte tvoriví a trénujte vnímavosť. Časom budete sami cítiť kedy a čo v kancelárii premeniť, vymeniť, odniesť alebo vyhodiť. Tak ako plynie cyklus ročných období, tak ako plynie čas, tak sa vyvíja nielen človek, ktorý priestor užíva, ale aj samotný priestor. Po osvojení zásad a rád profesionálov si budete vedome vedieť nastaviť priestor, v ktorom pracujete tak, aby ste boli zdraví, šťastní, spokojní a úspešní.“
Kancelarie.sk