Účty v banke a nehnuteľnosti považuje stále väčšina Slovákov za najlepšie miesto na investovanie svojich úspor. Zároveň takmer tri štvrtiny Slovákov považujú svoje znalosti o financiách za dostačujúce. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu AKO INVESTUJÚ SLOVÁCI 2023 investičnej platformy Invest in Slovakia v spolupráci s agentúrou Ipsos*. Slováci však postupne okrem bankových účtov a realít postupne objavujú aj ďalšie formy investícií, ako sú akcie, dlhopisy či investičný crowdfunding, stále sú však opatrní.
Podľa prieskumu považuje účet v banke za najbezpečnejšie miesto pre svoje úspory najviac – až 33 % opýtaných, nasledujú nehnuteľnosti, ktorým dôveruje až 27 % opýtaných. Pätina opýtaných svoje úspory aktuálne neinvestuje vôbec kvôli vysokej inflácii a iba 13 % investuje úspory do akcií.
„Hoci finančná gramotnosť Slovákov dlhodobo stúpa a poznajú základné finančné produkty aj fungovanie trhu, veľká časť má medzery v tzv. investičnej gramotnosti. Odzrkadľuje sa to najmä v krízových obdobiach, ako je aktuálna inflácia, keď sú konzervatívnejší než v bežných obdobiach a nevyužívajú naplno potenciál disrupcie/transformácie trhu,” hovorí Tomáš Barčík, prevádzkový riaditeľ realitnej crowdfundingovej platformy Invest in Slovakia, a pokračuje: „Za investíciu totiž považujú najmä účet v banke či kúpu bývania. Postupne však objavujú aj ďalšie formy investovania, ktoré môžu skúšať v malých sumách, ako sú napríklad ETF či investičný crowdfunding, kde sa investičné sumy začínajú už od 100 eur.”
Aj podľa údajov centrálnej banky reálny majetok Slovákov vysoko prevažuje nad ich finančným majetkom. Domácnosti si držia najmä reálne aktíva (89 % celkových aktív), v rámci ktorých je väčšina hlavne bývanie (vyše 70 % celkových aktív). Ostatné reálne aktíva sú ďalšie nehnuteľnosti (iné ako vlastné bývanie), vozidlá a v menšej miere aktíva z podnikateľskej činnosti. Podľa NBS majú ľudia v bankách približne 43 miliárd eur, z toho je až 60 % uložených na účtoch, kde ich znehodnocuje inflácia.
Podobná situácia je aj v Česku, kde podľa ČNB majú domácnosti v bankových domoch uložených 3,3 bilióna českých korún. Z toho na netermínovaných, zväčša bežných účtoch je 2,5 bilióna korún, ktoré sa zmysluplne nezhodnocujú. Ľuďom tak ročne „utekajú” desiatky miliárd korún.
„Na oboch trhoch v ostatných rokoch pribudlo množstvo investičných príležitostí a dochádza k tzv. demokratizácii investovania – to znamená, že investovať môže naozaj každý,” tvrdí Tomáš Barčík a dodáva: „Potvrdzuje to aj vyše štvrtinový medziročný nárast klientov na investičnej realitnej crowfundingovej platforme Invest in Slovakia, čo je rekord. Mnohí naši klienti kvôli inflácii a vysokým cenám hypoték aktuálne radšej zvolia investíciu do realitného crowdfundingu, ktorá sa začína od 100 eur, než investíciu do nehnuteľnosti. Zároveň je to pre nich aj možnosť, ako si môžu vyskúšať nové formy finančného investovania do oblasti realít, ktorým po bankách dôverujú najviac.“
* Pozn.: Prieskum Ako investujú Slováci 2023: zber dát bol realizovaný prostredníctvom aplikácie Instant Research agentúry Ipsos na vzorke 840 respondentov v júni 2023.