Deloitte: Rebríček CE Top 500

26.08.2015

Viac ako polovica najväčších spoločností v strednej Európe zaznamenala v roku 2014 nárast tržieb. Vyplýva to z výsledkov rebríčka CE Top 500, ktorý dnes zverejnila spoločnosť Deloitte. Počet slovenských spoločností v rebríčku najväčších spoločností v regióne sa medziročne zvýšil na 33. Pozíciu slovenského lídra si pritom udržal výrobca automobilov Volkswagen Slovakia.

peniaze

Foto: Pixabay.com

Spoločnosť Deloitte už po deviatykrát analyzovala najväčšie spoločnosti v 18 krajinách strednej Európy a Ukrajiny (500 spoločností, 50 bánk a 50 poisťovní). Najväčšie zastúpenie v rebríčku 500 najväčších spoločností regiónu má už dlhoročne Poľsko (celkovo 170 firiem) za ním nasleduje Česká republika (79 firiem) a Maďarsko (66 firiem).

Celkové tržby všetkých spoločností v rebríčku Top 500 dosiahli za uplynulý rok 682 mld. EUR, čo v medziročnom porovnaní predstavuje pokles o 1,8 %. Pod vývoj v regióne sa podpísala najmä pretrvávajúca slabá výkonnosť spoločností v sektore energetiky a prírodných zdrojov, ktoré naďalej trpia pre pokles cien ropy a uhlia sprevádzaný viditeľným znížením predaja elektriny a plynu v dôsledku vysokých priemerných teplôt v roku 2014.

„Okrem poklesu hodnoty lokálnych mien v regióne ovplyvnila výsledky rebríčka aj klesajúca cena energetických zdrojov,“ skonštatoval Vladimír Masár, prezident spoločnosti Deloitte na Slovensku. Malo to podľa neho nepriaznivý vplyv na tržby mnohých spoločností v sektore energetiky a prírodných zdrojov, ktorých je v rebríčku až 140. „Ak si odmyslíme vplyv problémov v sektore energetiky a prírodných zdrojov, celková situácia je pozitívnejšia,“ dodal.

V porovnaní s rebríčkom z minulého roka sa vôbec nezmenilo zloženie a poradie prvej trojky. Poľská spoločnosť PKN Orlen si udržala vedúce postavenie, po nej nasleduje maďarský MOL a česká automobilka Škoda Auto. Najväčší posun na čele rebríčka z ôsmeho na štvrté miesto zaznamenala spoločnosť Jeronimo Martins Polska; piatu priečku obsadila spoločnosť PGNiG.

Najväčšie energetické spoločnosti v regióne zoradené v rebríčku zaznamenali vlani priemerný pokles tržieb o 3,3 %. Naopak, spoločnosti vo výrobnom sektore a v sektore spotrebného tovaru dosiahli stabilný rast tržieb o 3,1 %, resp. 1,9 %. Výrobný sektor potiahol najmä automobilový priemysel s priemerným rastom výnosov v eurách na úrovni 6,5 %. Vidieť to aj na čele tabuľky, kde sa česká spoločnosť Škoda Auto umiestnila na treťom mieste a maďarská spoločnosť Audi Hungaria Motor poskočila zo 16. priečky v minulom roku na siedme miesto.

Slovenské zastúpenie

Podiel slovenských spoločností sa v rebríčku tento rok zvýšil z 28 na 33 spoločností. Pozíciu slovenského lídra si pritom udržal výrobca automobilov Volkswagen Slovakia.

V celkovom rebríčku postúpil o tri priečky na vynikajúce 11. miesto. Žilinská automobilka Kia Motors Slovakia si polepšila o štryri priečky a obsadila 21. priečku. Oproti minulému roku tak predbehla spoločnosť Slovnaft, ktorá si mierne pohoršila. Slovenská rafinéria tento rok obsadila 29. miesto v celkovom rebríčku najväčších stredoeurópskych spoločností. V prvej päťdesiatke firiem s najvyššími tržbami sa umiestnil zo slovenských spoločností aj galantský výrobca televízorov Samsung Electronics Slovakia.

„Prvýkrát v priebehu štyroch rokov vzrástol počet spoločností, ktoré zaznamenali nárast výnosov, a to je pozitívna zmena. Rast priemerných tržieb v 1. štvrťroku 2015 tiež naznačuje trend zrýchľovania,“ uviedol Alastair Teare, generálny riaditeľ spoločnosti Deloitte Central Europe. Pozitívny trend podľa neho potvrdzujú aj zistenia posledného prieskumu spoločnosti Deloitte medzi finančnými riaditeľmi, ktoré naznačujú návrat pozitívnej nálady a väčšiu chuť riskovať u finančných riaditeľov.

Zdroj: Deloitte

Prieskum

Top ponuky