EÚ zvyšuje počet žien vo vedení firiem

26.11.2012

V niektorých odboroch chýbajú odborníčky

Spĺňať parametre novej smernice Európskej únie k zvýšeniu počtu žien vo vedení firiem môže byť veľmi náročná požiadavka. Podľa riaditeľky HR pre strednú a východnú Európu a Rusko z fínskej spoločnosti YIT Virpi Outili sa to týka najmä odborov, ako je napríklad stavebné inžinierstvo, v ktorom nie je dostatočný pomer žien – odborníčok. „Vo Fínsku je zo študentov stavebného inžinierstva 30 percent žien. Znamenalo by to, že všetky by mali byť vymenované do manažérskych pozícií,“ uvádza Outili. Napriek tomu, že najväčší podiel žien v manažmente dosahuje práve Fínsko – až 27%, problém nevidí len vo vôli spoločnosti, ale aj v dostupnosti žien v danej oblasti. Woman

Európska komisia schválila vo štvrtok 15. novembra 2012 návrh, podľa ktorého by mal byť do roku 2020 vo vedení firiem v nevýkonných funkciách podiel žien 40 percent. Dnes je pomer žien v manažérskych pozíciách v rámci Európskej únie 13,5 %. Podľa právnikov advokátskej kancelárie Taylor Wessing e/n/w/c advokáti je takáto požiadavka právne síce možná, otázne však je, aký bude mať efekt. „Aby právo vedelo meniť realitu, musí vychádzať z reality. Právo nie je zázračný nástroj a daný návrh nemožno dosiahnuť ani direktívnym opatrením,“ uvádza Radovan Pala z advokátskej kancelárie Taylor Wessing e/n/w/c. Podľa neho by mohlo dôjsť k deformácii, kedy by síce vo vedení firiem bolo 40% žien, avšak reálne by nemali žiadny vplyv. Existujú totiž technické oblasti, v rámci ktorých je výrazne väčšie percento mužov odborníkov v porovnaní so ženami.

Rodová rovnosť v stavebnom priemysle

Takáto situácia je aj v stavebnom priemysle. Vzhľadom k tomu, že právo nie je všemocné, je možné dosiahnuť tento stav vzdelávaním a výchovou. Veľké percento žien vo vedúcich pozíciách v rámci Fínska si Virpi Outila z YIT vysvetľuje jednoducho. Základy koreňov fínskej spoločnosti sú totiž  v rodovej rovnosti. „Vo Fínsku pracuje rovnaké množstvo žien ako mužov - ženy 66,9%, muži 68,7%. Väčšina žien vo Fínsku pracuje na plný úväzok, len 18% pracuje na čiastočný úväzok na rozdiel od mnohých európskych krajín,“ uvádza Outila. Práca po materskej dovolenke je vo Fínsku samozrejmosťou, keďže opatrovateľský systém v rámci samosprávy je cenovo pomerne dostupný a kvalitný. Pracovný čas vo Fínsku je navyše flexibilný, umožňuje aj prácu na diaľku, a tým aj možnosť skĺbiť prácu so starostlivosťou o dieťa. „Vo Fínsku navyše prevláda všeobecne pozitívny postoj k pracujúcim ženám, je dokonca považované za samozrejmé, keď ženy pracujú a nie sú doma. Často ženy, ktoré sú doma, musia vysvetliť, prečo nepracujú,“ uviedla Outila.

Rezidenčné divízie YIT (YIT Home) pôsobia okrem rodného Fínska hlavne v postkomunistických štátoch - Rusko, pobaltské štáty, Slovenská a Česká republika. Podľa marketingovej manažérky pre strednú a východnú Európu Zuzany Martínkovej historický vývoj týchto štátov jednoznačne stále ovplyvňuje úlohu žien a mužov v spoločnosti. Avšak aj tradičný model, kedy sa žena stará o rodinný krb a muž chod domácnosti zabezpečuje finančne sa už mení. „Môžem konštatovať, že ženy majú jednoznačne svoje miesto vo výkonných pozíciách a veľmi dobre sa tam uplatňujú, lebo poznajú potreby našich zákazníkov. Konkrétne pozície riaditeľov marketingu a predaja vo YIT zastávajú vo väčšine štátov, kde pôsobíme, ženy. Spoločnosť YIT podporuje rovnoprávnosť a ženám manažérkam umožňuje postupný návrat do zamestnania po materskej dovolenke,“ uviedla Martínková.

Podľa Martínkovej majú z jednotlivých štátov, kde YIT pôsobí, najkomplikovanejšie podmienky pri kariérnom raste v Litve. „Je tu silne zakorenený tradičný model rodiny a súdobá spoločnosť si na ňom stále silno zakladá. Až s počudovaním je situácia v danom smere priaznivá v Rusku, kde ženy vo výkonných pozíciách majú svoje miesto a sú podporované, avšak aj od nich očakáva, že v určitom veku svoje materské povinnosti splnia. Hoci nie vždy je pravidlom, že v Pobaltí a Rusku sú podmienky prísnejšie, zo svojej vlastnej skúsenosti viem, že ďaleko priaznivejšia situácia je práve v Česku a na Slovensku, kde sa začínajú čím ďalej viac objavovať príklady žien, ktoré dokážu plniť úlohu matky a byť výborné profesionálky. Niekoľko konkrétnych príkladov máme aj v našich miestnych YIT pobočkách,“ uvádza Martínková.

Zdroj: YIT, Taylor Wessing e/n/w/c advokáti, Foto: Stock.xchng

Prieskum

Top ponuky