ista: Energetický manažment

14.11.2016

Patríte k ľuďom, ktorí pravidelne kontrolujú spotrebu energie? Je vám jedno koľko jej spotrebujete? Cena energií je jedna z položiek nášho domáceho rozpočtu, ktorú dokážeme naším správaním ovplyvniť.

Smernica EÚ o energetickej efektívnosti, ktorá sa postupne implementuje do slovenskej legislatívy, významne ovplyvní aj poskytovanie informácií v oblasti merania spotreby tepla a rozpočítania nákladov na vykurovanie. Smernica ukladá totiž povinnosť informovať spotrebiteľa o jeho spotrebe energií v kratších časových intervaloch, nielen raz ročne. Majitelia bytov v každom bytovom dome s celkovou podlahovou plochou väčšou ako 500 m2, ktorý je zásobovaný centrálnym zdrojom tepla, majú už len necelé tri mesiace, aby nainštalovali určené meradlá, prípadne pomerové rozdeľovače tepla, ktoré zobrazujú skutočnú spotrebu energie a poskytujú informácie o histórii tejto spotreby.  

Predpokladom uvedomelého šetrenia energií je jej meranie a priebežné sledovanie. V domácnostiach na Slovensku sa spotrebuje v priemere najviac energie na kúrenie, spotrebu elektriny a ohrev vody.*

„V časoch stúpajúcich nákladov na energie je dôležité, aby bolo možné spotrebu energie presne merať a kontrolovať. Častejšie poskytovanie informácií o spotrebe tepla je možné iba vtedy, ak budú bytové domy vybavené vhodnou technológiou, a to digitálnou alebo rádiovou. Priebežné sledovanie spotreby energií konečným spotrebiteľom či správcom cez online služby je v Európe štandardom. Okrem rýchleho a jednoduchého prístupu k údajom o spotrebách za rôzne časové obdobia, sa vysoký dôraz kladie aj na zabezpečenie dát a ich spoľahlivý prenos do systému rozpočítania,“ uviedla Jana Machková, konateľka a riaditeľka spoločnosti ista Slovakia. 

Energetický manažment

Grafika: ista

S rádiovou technológiou do budúcnosti

Ideálnym riešením pre bytové domy je inštalácia rádiových meračov, ktoré umožňujú diaľkový odpočet dát bez vstupu do bytov. Údaje z meračov energií a vody sú odčítané centrálne cez zbernicu dát a s využitím rádiovej siete prenesené do systému rozpočítania a na internetový portál. Vlastníci bytov, ako aj správcovia, tak môžu jednoducho monitorovať dennú spotrebu energií v objekte, ako aj stavy prístrojov cez svoje počítače či tablety. V praxi sa potvrdilo, že užívatelia, ktorí sú častejšie informovaní o svojich spotrebách, pristupujú k využívaniu cenných zdrojov zodpovednejšie a sú motivovaní šetriť.

„Pomerové rozdeľovače tepla a vodomery, ktoré pracujú na princípe rádiového prenosu dát, spĺňajú legislatívne požiadavky Smernice Európskeho parlamentu a Rady č. 2012/27/EU o energetickej efektívnosti, ktorá sa postupne implementuje do legislatív všetkých členských štátov EÚ, vrátane Slovenska,“ uviedla Jana Machková, konateľka a riaditeľka spoločnosti ista Slovakia. 

Poznáte apetit vašej domácnosti? Tu je zopár rád ako ušetríte.*

  • Výmenou tradičnej 60 W žiarovky za kompaktnú žiarivku alebo LED žiarovku dokážeme ušetriť ročne 15 Eur,
  • Zameňte starý kotol za nový. Ušetríte 10 % až 15 % nákladov na kúrenie,
  • Práca na notebooku spotrebuje medzi 25 W do 50 W a bežný počítač okolo 250 W,
  • Pri varení používajte pokrievky, miniete až 4x menej energie,
  • Pri varení používajte tlakový hrniec, spotrebujete 50 % menej energie a ušetríte 70 % času,
  • Perte na nižšej teplote, zníženie teploty z 90 °C na 60 °C sa ušetrí cca 25 % energie,
  • Bielizeň nechajte vyschnúť úplne, pri žehlení vyžaduje menej naparovania, ušetríme tak až 40 % energie,
  • Rúru často pri pečení neotvárajme. Niekoľko sekúnd otvorených dvierok znamená pokles vnútornej teploty o 20 °C až 30 °C.

Zdroj: ista

Prieskum

Top ponuky