SZVT: Vláda a výzvy moderných miest

27.08.2020

Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT) poukazuje, že v sektore vykurovania a chladenia zohrávajú systémy diaľkového zásobovania teplom a chladom (ďalej len „systémy CZT“) nezastupiteľnú úlohu pri napĺňaní cieľov klimatickej dohody. Patria medzi ne čistejšie ovzdušie, menej uhlíka, viac obnoviteľných zdrojov energie, dekarbonizácia energetiky a budov. Zmeny podporuje aj Európska únia, štát musí podľa výrobcov tepla zohľadniť krátkodobé i dlhodobé priority. 

Systémy CZT sú súčasťou inteligentných miest, tzv. SMART CITIES a poskytujú odpoveď na aktuálne globálne problémy, kde je čisté ovzdušie kľúčovým indikátorom kvality života.  Systémy  diaľkového  vykurovania  v  mestách sú  jedným z najlacnejších a najúčinnejších riešení na znižovanie emisií skleníkových plynov a spotreby primárnych palív v mestách.

Smart City

Ilustračné foto: Pixabay.com

Kvalita ovzdušia nie je úmerná len počtu áut, ale aj počtu komínov na sídliskách. Jednoznačne platí, že jeden komín na okraji mesta, ktorý je kontinuálne monitorovaný a plní prísne emisné limity pre znečisťujúce látky je ekologickejší ako množstvo nikým nekontrolovaných komínov osadených na jednotlivých bytových domoch, školách, škôlkach ..., ktoré vypúšťajú emisie susedom priamo do okien.  

Predstavitelia SZVT hovoria, že v dnešnom modernom svete vieme v mestách vytvoriť inteligentný energetický systém, ktorý je schopný efektívne a vo veľkom integrovať a uskladňovať obnoviteľnú energiu (geoterm, slnko, biometán, tepelné čerpadlá...) a zároveň vyrábať energie najefektívnejším spôsobom – technológiou kombinovanej výroby elektriny a tepla.. Systémy CZT  dokážu uskladňovať a ďalej používať odpadové teplo z rôznych procesov, ktoré dnes uniká do ovzdušia a otepľuje planétu.

Predseda predstavenstva S. Janiš k tejto téme hovorí, že „SZVT sa prikláňa k návrhom a opatreniam uvedených v Nízkouhlíkovej stratégii Slovenska, v Národnom programe znižovania emisií a hlavne návrhom a opatreniam uvedených v Národnom Integrovanom energetickom a klimatickom pláne SR z roku 2019, ktorý vznikol na základe Zimného energetického balíka EÚ.“

SZVT chce od súčasnej vlády, aby pomohla diskriminovaným spotrebiteľom zo systémov CZT.

SZVT poukazuje, že spotrebiteľov zo systémov CZT ( 1,8 milióna obyvateľov), ktorí odoberajú čisté, ekologické teplo, sa EÚ a ani štát nepýtal, či chcú napríklad:

  • prísne environmentálne povinnosti a tým sa veľkou mierou podieľať  na čistom ovzduší v mestách
  • zvyšovať podiel OZE v palivovom mixe o + 1 % za rok,
  • platiť za CO2 povolenky, a podobne

Toto EU a následne štát legislatívne nariadil, ale len  systémom CZT a teda všetkým ich spotrebiteľom a ich cenu tepla tým zaťažil vynútenými investíciami.

Preto SZVT žiada štát, aby túto dnešnú diskrimináciu spotrebiteľa tepla zo systémov CZT aspoň zmiernil, napr. nižšou DPH na teplo z CZT, tak ako je to aj v zahraničí a do budúcna nastavil pravidlá podpory na investície predpísané smernicami a nariadeniami EÚ  tak, aby tieto vynútené investície neboli prenesené opäť na plecia spotrebiteľa.

SZVT poukazuje, že dnes ide najmä o kvalitné nastavenie a využitie nasledujúcich finančných nástrojov:

  • Európske štrukturálne a investičné fondy, 
  • Inovačný, Modernizačný a Environmentálny fond tvorené z predaja emisných kvót a ďalšie nástroje vo väzbe na EU ETS,
  • a peniaze z plánu obnovy

Slovensko má všetky predpoklady na budovanie a rozvoj inteligentných energetických mikrosietí:

  • Rozvinutú teplárenskú infraštruktúru
  • Rozvinutú plynovú infraštruktúru a zdroje obnoviteľnej energie
  • Dostupnosť technologických a digitálnych riešení
  • Dostatočné kapitálové zdroje (nástroje financovania Európskeho systému obchodovania s emisiami skleníkových plynov EU ETS, európske štrukturálne fondy, súkromné investície)

len treba viesť odbornú a nie emotívnu debatu ako všetky tieto prednosti Slovenskej energetiky využiť v záujme plnenia nie len cieľov EU, ale hlavne zdravého životného prostredia obyvateľov Slovenska.

SZVT ďalej dodáva, že systémy diaľkového vykurovania (alebo tiež systémy centralizovaného zásobovania teplom – CZT) sú využívané všade vo svete. Podľa Programu OSN pre životné prostredie (UNEP) sú moderné systémy diaľkového vykurovania v mestách „jedným z najlacnejších a najúčinnejších riešení na znižovanie emisií skleníkových plynov a spotreby primárnych palív“ v mestách.

Systémy CZT sú preto odpoveďou na aktuálne globálne problémy a výzvy moderných a rýchlo rozvíjajúcich sa miest.

Zdroj: SZVT
 

Prieskum

Top ponuky