Ekologické systémy CZT na Slovensku

14.07.2017

Vybudovaniu infraštruktúry centrálneho zásobovania teplom (CZT) na Slovensku predchádzali nemalé investície, ktoré Slovensku v súčasnosti umožňujú využívať jeho výhody. Na Slovensku systémy CZT pokrývajú viac ako 54% celkovej potreby tepla a zásobujú viac ako 1,8 milióna obyvateľov. Dodnes tvorí podiel CZT zhruba 80% zásobovania bytových domov.

CZT

Ilustračné foto: Pixabay.com

Vo februári 2016 prijala Európska Únia Stratégiu pre vykurovanie a chladenie, ktorej snahou je postupne zvyšovať podiel obnoviteľných zdrojov na výrobe energií, vrátane tepla v krajinách EÚ. V rámci tejto stratégie sa kladie dôraz na centrálne zdroje tepla, ktoré umožňujú najefektívnejšie zavádzanie obnoviteľných zdrojov. Podiel obnoviteľných zdrojov na výrobe tepla sa v krajinách EÚ za posledných 10 rokov takmer zdvojnásobil a blíži sa k rovni 20%. Slovensko radí medzi krajiny EÚ, ktoré zaostávajú vo využívaní obnoviteľných zdrojov pri výrobe tepla. Ich podiel dosahuje len 8,7%, napriek tomu, že výrobcovia tepla, ktorí podliehajú regulácii Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, využívali v roku 2015 obnoviteľné zdroje energie ako palivo v podiele 28,3%.

Najvyšší podiel obnoviteľných zdrojov pri výrobe tepla spomedzi krajín EÚ nájdeme vo Švédsku (viac ako dve tretiny). Nadpolovičný podiel vykazuje aj Lotyšsko a Fínsko. Podpriemerné zastúpenie obnoviteľných zdrojov pri výrobe tepla však nájdeme aj v ostatných krajinách V4, či v Nemecku. Z krajín V4 je na tom najlepšie Česká republika s podielom obnoviteľných zdrojov na výrobe tepla 16,7%.

Aj keď na Slovensku sú systémy CZT ešte stále vnímané ako prežitok komunistickej éry, nastupuje pozitívny trend. Vláda si stále viac uvedomuje, aké vzácne a jedinečné dedičstvo je na Slovensku vybudované. Aj štúdia Ministerstva hospodárstva SR, ktorá vyplýva zo Smernice o energetickej efektívnosti, vyzdvihuje potenciál, ktorý predstavujú systémy CZT pre ďalší rozvoj vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla šetrnej k životnému prostrediu.

Produkcia tepla v centrálnych zdrojoch na Slovensku je nadpriemerná oproti iným krajinám EÚ (159 % priemeru EÚ). Je však stále výrazne nižšia ako v susednej Českej republike (242 % priemeru EÚ), s ktorou sme zdedili spoločné dedičstvo výroby tepla z CZT.

Zdroj: SZVT

Prieskum

Top ponuky