Menšie výrobné firmy majú rovnako veľké riziká, ktorým musia čeliť a ktorým by sa mali vyvarovať. Aj v ich prípadoch kamery s umelou inteligenciou by mohli pomôcť. Nie je to pritom len otázka peňazí. Ukážeme vám, že kamery s umelou inteligenciu si môžu dovoliť aj malé firmy.
Väčšina majiteľov a manažérov v menších firmách neuvažuje nad kamerovými systémami s analytikou. Nie je to preto, že by sa im pri výrobe a iných procesoch nehodili. Sú presvedčení, že ide o vysoko nákladovú vec, ktorú si nemôžu dovoliť. „Ide o mýtus s ktorým sa stretávam naozaj často. Každá spoločnosť, dokonca aj tá malá, si môže dovoliť kamerový systém s umelou inteligenciou. Máme to podložené, že sa im investícia vráti,“ konštatuje Michal Šotek, Head of Video Solution Services CZ/SK z Konica Minolta. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že návratnosť investície sa počíta v rokoch. Zväčša sa pohybujú medzi 1 - 3 rokmi.
Dôvodov prečo sa im takéto riešenie vyplatí je niekoľko. Tým najdôležitejším je optimalizácia nákladov. Neraz finančne náročnú ľudskú prácu vo výrobe, kontrole, evidencii totiž nahradzujeme iným spôsobom. Každý majiteľ firmy totiž vie, že náklady na ľudskú prácu patria medzi tie najväčšie. A tieto náklady vie firma vďaka kamerovému systému s umelou inteligenciou každý rok ušetriť. Nezanedbateľné sú aj iné benefity. Okrem zníženia výrobných nákladov dokážu kamery znížiť chybovosť pri výrobe a dostatočne chrániť zdravie zamestnancov, alebo majetok firmy. Je potrebné si aj uvedomiť, že akékoľvek zastavenie výroby vedie k neplánovaným a veľkým nákladom. Či už sú to mzdy pre zamestnancov, strata dôvery medzi zákazníkmi, ukončenie zmlúv alebo zmluvné pokuty u odberateľov. V neposlednom rade aj strata dôvery medzi zamestnancami. Vhodné zvolený kamerový systém prispieva nielen k úsporám vo výrobných procesoch, ale pomáha k samotnej optimalizácii výroby. Umelá inteligencia a videoanalytika totiž otvára úplne nové možnosti v mnohých oblastiach. Okrem nahradenia ľudskej práce sú to aj možnosti v automatizácii procesov, zrýchlenia skladových procesov, parkovísk, výstupnej kontroly kvality výrobkov.
Dodávatelia kamerových systémov s umelou inteligenciou sú si vedomí, že takéto riešenie nesie so sebou nevyhnutné náklady. Aj malá firma si ho vie ale obstarať cez výhodný splátkový kalendár. „Snažíme sa našim zákazníkom vyjsť v ústrety a finančnú schému obstarania kamerového systému prispôsobujeme na mieru tak, aby si ho mohla dovoliť aj menšia firma,“ konštatuje Michal Šotek z Konica Minolta. Prvotná investícia sa môže zdať aj pre menšie firmy ako vysoká. Je nutné si uvedomiť, že následné investície nie sú vysoké. Zahŕňajú iba softvérovú podporu a údržbu. To, že sa investícia do kamerového systému s umelou inteligenciou oplatí, dokazuje aj známy výrobca pračiek. Do kamerových systémov s videoanalytikou investoval 16 - 19 tisíc Eur. Už v prvom roku dokázal kamerový systém usporiť pri výrobe 25 – 30 tisíc Eur. Ďalšie roky bola úspora ešte vyššia, pretože odpadli náklady na inštaláciu systému a zostala len jeho údržba.
Príkladom toho ako kamerové systémy Mobotix s umelou inteligenciou dokážu pomôcť je neúrekom. Jedným z nich je aj svetoznámy švajčiarsky výrobca kuchynského riadu KUHN RIKON. Výroba prémiového kuchynského riadu pozostáva z niekoľkých veľmi náročných výrobných krokov. Jeden z nich v roku 2015 spôsobil katastrofálnu nehodu. Veľkú časť zariadení vo výrobnej fabrike zachvátil požiar, ktorý spôsobil škodu vo výške 4,6 milióna Eur. Od tohto katastrofálneho požiaru termokamery Mobotix nepretržite sledujú celý výrobný proces tak, aby sa takáto nehoda už nikdy neopakovala. Kamery majú naprogramované 3 stupne varovania pred nebezpečím. V prvom kroku upozornia na zvýšenú teplotu. Pri druhom varovaní pozastavia stroje pre nevyhnutnú analýzu situácie. Tretí najvyšší stupeň vypne celú výrobný proces. Takto nastavený výrobný proces funguje bez akýchkoľvek ťažkostí. Vďaka automatizovanej správe udalostí, ktoré toto nové riešenie poskytuje sa produktivita výroby zvýšila o 5 % a súčasne systém dokázal efektívne eliminovať niekoľko rizikových situácií a tak nedošlo k žiadnej ďalšej nehode.
Zdroj a foto: Konica Minolta
pti