Kolujú pravdy, polopravdy aj legendy o kanceláriách, kde vás predbehne nejaký počítačový geek na kolobežke, kde sú barové stoličky a bar namiesto bežných stolov, alebo kde sa v pracovnej dobe hrajú videohry. Ako to vyzerá v skutočnosti a aký vplyv má takýto druh kancelárií na výkonnosť ľudí a firiem?
V menovaných spoločnostiach by ste asi ťažko našli štandardné kancelárske kóje, mainstreamový nábytok a doplnky od švédskeho nábytkára. Predbiehajú sa v tom, ako pomocou jedinečného dizajnu a funkcionalít nalákať k sebe najlepšie mozgy sveta.
Ústredie Google, známe skôr ako Googleplex, sa nachádza v Mountain View v Kalifornii. Jej kancelárie nie sú ponuré a podľa šablón. Podlaha pripomína rozprestretý glóbus, všade je zeleň, drevené prvky, tabule, nástenky, dostatok svetla a samozrejme monitory všetkých veľkostí a tvarov. V občerstvovacom kútiku sa môžete najesť trebárs na stolnotenisovom stole. Mimochodom občerstvenie je zdarma aj pre návštevy, čiže ak máte chuť na popcorn alebo kávu, môžete sa smelo ponúknuť. Asi najzaujímavejšou, a dodajme aj marketingovo najpríťažlivejšou časťou Googleplexu, sú relaxačné miestnosti. Odhlučnené, s pohodlnými kreslami alebo vaňou, relaxačnou hudbou a stenami ozdobenými napodobeninou trávy a kvetín. Výnimkou v interiéri nie sú ani kĺzačky alebo stolný futbal.
Sídlo spoločnosti Facebook v Palo Alto v Kalifornii celé evokuje otvorenosť, čo je jedna z hlavných vízií firmy. Pôsobí akoby hangár, z ktorého si urobil sklad nejaký šialený dizajnér. Vysokánske presklené stropy a nijako neskrývaná kabeláž, to budú asi prvé dojmy nezainteresovaného návštevníka. V hracích miestnostiach nájdete gitary, Xbox, fitlopty, ping-pong, šachy a iné prostriedky pre kreatívne vyžitie a relax. Čo je pre Ameriku nezvyčajné, v jedálni dostávajú zamestnanci (aj) zdravé jedlo. Jednotlivé kancelárie nesú mená po ikonách popkultúry.
Ako píše vo svojej knihe Delivering Happiness podnikateľ Tony Hsieh, v začiatkoch spoločnosti Zappos mali pre vedenie, zamestnancov aj návštevníkov vo vstupnej hale vyše 100 kníh. Mohol si ich ktokoľvek zdarma požičať. Dnes ich sú tam tisíce a dodnes ponúka firma širokej verejnosti aj exkurzie po hlavom sídle firmy v Las Vegas. Prehliadka trvá asi hodinu a návštevník má jedinečnú príležitosť oboznámiť sa s kultúrou spoločnosti, ktorá je považovaná za tzv. slobodnú firmu. Sám Tony tvrdí, že výkonný a lojálny zamestnanec musí vedieť ovplyvniť svoje prácu, kariéru a prostredie. Každá prehliadka je jedinečná. Nie je problém naraziť na improvizovanú kuželkársku dráhu softvérového tímu, zamestnancov spievajúcich karaoke, podriemkávajúcich v relaxačnej miestnosti alebo zamestnancov preoblečených za pirátov. Možno by ste objavili minizoo, zavítali na hot-dog party. Mohol by okolo vás prejsť slávnostný sprievod, lebo jedno z oddelení sa práve rozhodlo, že je skvelý deň na oslavu Oktoberfestu. Môžete sa vyfotiť a svoju fotku zavesiť na nástenku hneď vedľa fotky napríklad Sereny Williamsovej.
Slobodné firmy zastávajú názor, že aj softvérový inžinier môže byť skvelý muzikant. Prečo mu preto v kancelárii neumožniť, aby ventiloval svoju vášeň? Je dobre známe, že Miroslav Trnka, zakladateľ firmy Eset, založil aj firemnú kapelu Lost Clusters. Nástroje mali priamo v kancelárii. Ani dnes nie je výnimkou ak vstúpite do slovenskej kreatívnej agentúry a v rohu bude opretá bassgitara a namiesto jedného stolíka bude stáť stojan s klávesmi Yamaha. Kreatívci v Zaraguza Digital obľubujú prestrelky s NERF, zahrajú si aj ping-pong s dvomi iPadmi a stolnotenisovou loptičkou, tím TRIAD Advertising má v suteréne budovy plne funkčnú vínnu pivnicu, kde sa produkuje Devínsky ríbezlák a v kancelárii mávajú „sladké piatky.“ Na druhú stranu aj v ústredí Dell v Bratislave nájdete výborne vybavenú posilňovňu s trénerom pre zamestnancov. Ani úzus zákazu vstupu zvieratiek na pracovisko v súčasných kanceláriách už neplatí, ba dokonca sú maskotmi a majú svoje vyhradené ležovisko. Samostatnou kapitolou sú firemné eventy, ktoré sa buď konajú v sídle firmy alebo v prenajatých priestoroch. Často sú na takej skvelej úrovni, že sa na ne snažia dostať okrem zamestnancova a klientov aj ľudia mimo firmu. V Bratislave je hneď niekoľko firiem, ktoré s obľubou využívajú strechy výškových budov pre zamestnanecké eventy. O tom by vedeli rozprávať napríklad nájomníci Aupark Tower.
Toto tvrdenie je mýtus. Neplatí všeobecne. Veď napríklad ústredie 37 Signals, firmy, ktorá stojí za megaúspešným projektom Basecamp a bestsellerom Rework, je strohé, jednoduché, bez zbytočných doplnkov a vyzývavých farieb. Kombinuje drevo, kameň a sklo. Napokon kreatívci, slobodné firmy, freelanceri, ľudia na voľnej nohe – tí všetci kancelárie v klasickom ponímaní vlastne ani nepotrebujú. Pracujú tam, kde práve sú, v Home Office, alebo v priestoroch pre coworking.
Zdroj: Juraj Púchlo, Kancelarie.sk
Ilustračné foto: Chilloutpoint.com, Thinkvitamin.com