Dôvodom je fakt, že mesto sa už nemá kde rozrastať
Bývalá britská kolónia na juhovýchode Číny je podľa poradenskej spoločnosti Colliers International mestom s najdrahšími prenájmami kancelárií na svete. Firmy tu v priemere za rok zaplatia za prenájom „maličkosť“, konkrétne 2 323 amerických dolárov za štvorcový meter. Vrchol cien bol dosiahnutý v júni minulého roka, kedy nájomné poskočilo o 11,3 percenta oproti koncu roka 2010. V medziročnom porovnaní nájomné vzrástlo dokonca o 32,2 percenta.
Za vysokými cenovkami honkongských kancelárií stojí fakt, že nová výstavba, ktorá by mohla tlačiť nájomné dole sa nemá kde rozrastať. Mesto tak so značným náskokom zanecháva za sebou „cenovú konkurenciu“ v ostaných častiach sveta. Príkladom je druhé mesto v cenovom peletóne – Londýn. Konkrétne časť West End. Štvorec kancelárskej plochy sa tu prenajíma za 1 633 dolárov ročne. Na treťom mieste je Paríž s priemerným nájmom na úrovni 1 217 dolárov. Prvú štvorku dopĺňa ešte japonské Tokio.
Ilustračné foto: http://www.flickr.com/…/3105266767/
Rast nájomného u „cenovkového lídra“ by však nemalo mať dlhodobo stúpajúcu tendenciu. Podľa zástupcov spoločnosti Colliers by mal v treťom štvrťroku 2012 nastať 8 percentný pokles. Lacnejšie výdavky chcú mať najmä spoločnosti, ktoré sa chystajú predĺžiť nájomné zmluvy. Ak neuspejú, v hre je aj ich odchod z mesta do lacnejších oblastí.
Do akej miery pohnú tieto „vyhrážky“ majiteľmi budov je otázne. Napriek vysokým cenám, sa totiž kancelárske budovy v Hong Kongu na neobsadenosť priestorov sťažovať nemôžu. Tá je len na úrovni 3,7 percenta. Na druhej strane aj tento argument stráca zo strany prenajímateľov pomaly na sile. Líderstvo v nízkom počte neobsadených plôch prebrala od Hong Kongu švajčiarska Ženeva. Miera neobsadených kancelárií je tu na úrovni 2,5 percenta. Len pre porovnanie, neobsadenosť bratislavských kancelárií presahuje v súčasnosti niečo cez 10 percent.
Napriek tomu má Hong Kong na svojom konte ešte jedno prvenstvo. Pre budúci vývoj na trhu však nie je veľmi lichotivé. Napriek tomu, že v ňom sídli množstvo nadnárodných spoločností, ku koncu minulého roka bolo vo výstavbe len 45,6-tisíc m2 kancelárií, čo je najmenej z pomedzi veľkých miest v celej Ázii.
V tomto ohľade je úplne iná situácia v ďalšom čínskom meste – Guangzhou. V súčasnosti sa tu stavia až 2,9 milióna štvorcov kancelárskych plôch. Tento údaj dokonca posunul mesto do pozície svetového lídra, čo sa týka objemu výstavby administratívnych budov pre tento rok.
Zdroj: Martin Labanc, 06.03.2012