Nezamestnanosť v októbri ďalej klesala. Podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny sa miera nezamestnanosti v porovnaní so septembrom znížila o 0,15 pb. na nové historické minimum 5,23%. Viac ako polovica októbrového poklesu sa dá pripísať na vrub tradičným sezónnym faktorom. Po očistení o sezónu sa miera nezamestnanosti v októbri znížila o 0,06 pb na 5,24% (prepočet UniCredit Bank) a potvrdzovala tak, že v porovnaní s minulým rokom je už pokles nezamestnanosti výrazne pomalší. Medziročný pokles nezamestnanosti sa tak postupne zmierňuje, v októbri už klesla miera nezamestnanosti medziročne o menej ako 1 pb. (0,91 pb, resp. 24 tisíc nezamestnaných).
Ilustrácia: Pixabay.com
Naďalej platí, že na Slovensku fungujú paralelne akoby dva trhy práce. Na západe krajiny trh práce vykazuje akútny nedostatok pracovnej sily a počet voľných pracovných miest tu neraz prevyšuje ponuku nezamestnaných na úradoch práce, na juhu stredného Slovenska a na východe je ponuka pracovnej sily aspoň štatisticky stále postačujúca – nezamestnanosť sa tu pohybuje na úrovniach blízko 10% a vo viacerých okresoch na jedno voľné pracovné miesto pripadá viac ako 10 nezamestnaných. Problémom tu však môže byť štruktúra nezamestnanosti s vysokým podielom dlhodobo nezamestnaných bez pracovných návykov. Hoci v štruktúre (a problémoch) sú slovenské „paralelné“ trhy práce rozdielne, októbrový pokles nezamestnanosti bol opäť porovnateľný na východe i západe krajiny, znova len nepatrne silnejší na východe. V západnej časti (západ a severozápad) krajiny klesla nezamestnanosť oproti augustu o 0,15 pb. na 3,60%, vo východnej časti (juh stredného a východné Slovensko) o 0,18 pb. na 9,62%. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka bola nezamestnanosť na západe krajiny nižšia o 0,72 pb, na východe o 1,29 pb.
Spomalenie poklesu nezamestnanosti teda pozorujeme ako na východe, tak aj na západe krajiny. To, že lokálny trh práce blíži k svojmu cyklickému vrcholu, resp. už ho má za sebou, by mohli naznačovať aj čísla voľných pracovných miest. Počet neobsadených voľných pracovný miest na Slovensku sa síce drží blízko rekordných úrovní, avšak ďalej už nerastie. V októbri sa ich počet znížil o 1,6 tisíc na necelých 83 tisíc. Po zohľadnení tradičnej sezóny sme tretí mesiac v rade zaznamenali nepatrný (do 1%) medzimesačný pokles voľných pracovných pozícií. Medziročne tak bolo na Slovensku v októbri o 9,8% voľných pracovných pozícií viac, ešte na prelome rokov sme pritom pozorovali medziročné rasty blížiace sa 100%.
Zdá sa teda, že prehrievajúci sa trh práce sa predsa len začína pomaly stabilizovať. Naďalej síce platí, že západ krajiny trpí akútnym nedostatkom pracovnej sily, počet neobsadených pozícií sa už však ďalej nezvyšuje, i vďaka dovozu pracovníkov z cudziny. V Trnavskom a Nitrianskom kraji sa dokonca počet voľných pracovných pozícií medziročne znížil, keď sa už zmiernil tlak na miestne trhy práce, ktoré prinášala nová automobilka Jaguár Land Rover, či expanzné chute viacerých ďalších firiem v regióne. Napriek tomu by však všetci nezamestnaní evidovaní na miestnych úradoch práce v Trnavskom kraji stále dokázali zaplniť len približne polovicu tu evidovaných voľných pracovných miest. Podobne je tomu tak aj v Bratislavskom (menej ako polovicu) a Trenčianskom kraji (približne tri štvrtiny). V Nitrianskom kraji už však pripadá na jedno voľné pracovné miesto 1,4 nezamestnaných.
Voľné pracovné pozície pozície už nepribúdajú ani na východe a strede Slovenska – v Prešovskom a Banskobystrickom kraji. Miestne ekonomiky zápasia s rastúcimi mzdovými nákladmi i cyklickým spomalením rastu európskej ekonomiky, ktoré tu na rozdiel od západu krajiny nekompenzuje ponukový šok v automobilovom priemysle (jeho zastúpenie na ekonomike týchto regiónov nie je až tak významné ako na západe krajiny). Ekonomický rast tu síce ešte stále postačuje na pokles nezamestnanosti, avšak dynamika jej poklesu sa už výraznejšie spomalila. Pokles nezamestnanosti je tu čiastočne ťahaný už len zotrvačnosťou – obsadzovaním doteraz nezaplnených pracovných pozícií. Na jedno voľné pracovné miesto v Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom kraji miestne úrady práce stále evidujú 5-6 nezamestnaných, najviac v okrese Stropkov (38) a Poltár (27).
Ak by sa všetky voľné pracovné miesta podarilo obsadiť domácimi nezamestnanými registrovanými na úradoch práce, miera disponibilnej nezamestnanosti by sa v októbri nachádzala na úrovni 2,19% (v septembri 2,29%). Takýto scenár je však extrémne málo pravdepodobný. Voľné pracovné miesta sa totiž úplne nestretávajú s ponukovou pracovnej sily na úradoch. V dôsledku regionálne nerovnomerne rozloženej ponuky práce a nezamestnanosti a nízkej mobility časti pracovnej sily, sú nútení zamestnávatelia na západe krajiny čoraz častejšie siahať po pracovnej sile zo zahraničia.
Rastúca ekonomika by mala byť schopná naďalej generovať nové pracovné miesta, avšak najmä na západe krajiny, kde už nie je zásoba vhodnej pracovnej sily. Navyše, ekonomika (s výnimkou automobilového sektora) už pozvoľna začína vykazovať známky cyklického vrcholu, a tak sa dá očakávať, že aj rast dopytu po nových zamestnancoch sa bude pozvoľna spomaľovať. To by malo ďalej spomaľovať pokles nezamestnanosti v regiónoch, kde je ponuka pracovnej sily stále dostatočná. Ešte viac by sa tak mohla zvýrazniť heterogenita pracovného trhu na Slovensku, kde v zásade fungujú dva paralelné trhy (jeden na západe a severozápade a druhý na juhu stredného Slovenska a na východe). V dôsledku nízkej mobility časti pracovnej sily tak viaceré podniky na západnom Slovensku budú čoraz viac odkázané na dovoz pracovnej sily zo zahraničia alebo (v horšom prípade) budú nútené prehodnotiť svoje plány ďalšej expanzie v tomto regióne.
Zdroj: UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s.