Firmy ako aj ľudia majú jednu zvláštnu vlastnosť. Neraz podceňujeme hrozby až do doby, dokedy sa skutočne nenaplnia. Spoliehame sa na to, že sa nás to netýka. Nebavíme sa len o zdraví, kedy prevencia ide neraz bokom, ale aj o samotnej bezpečnosti majetku a zamestnancov. Tá zohráva v súčasnom živote a podnikaní čoraz dôležitejšiu úlohu.
Možno si poviete, že predsa alarm je dnes vo firme štandardnou výbavou. Čiastočne máte pravdu. Neraz sa s ním môžete stretnúť v predajniach, kanceláriách alebo iných podnikateľských priestoroch. Ku skutočnému bezpečiu, takému aby ste sa večer nebáli zaspávať pokojne, vedú v podstate 4 kroky. Prvým je kvalitný alarm s možnosťami a zrozumiteľným ovládaním, ktoré využije a bude zvládať každý zamestnanec. „Najhoršie je, keď firma alarm má a nepoužíva ho, lebo sa ho zamestnanci boja, že bude opäť húkať, alebo signalizuje niečo, čomu nerozumejú,“ konštatuje Ján Dérik zo spoločnosi Jablotron Slovakia. Dosť často sa podceňuje aj rozmiestnenie tiesňových tlačidiel v predajniach s hotovosťou. Druhým je profesionálna inštalácia od pravidelne školených a certifikovaných partnerov. Odborná inštalácia je predpokladom, že aj neskôr funguje všetko tak ako má. Tretím krokom je kvalitné on-line spojenie alarmu s užívateľom, ktorým získate 24 hodinový dohľad nad vašim objektom, alebo pripojenie na pult centralizovanej ochrany (k strážnej službe, mestskej polícii...). A o to ide predovšetkým. Pokojne spať, keď niekto druhý stráži. Tým posledným je teda adekvátny zásah vo vašom objekte pri neočakávanej udalosti.
Ilustračné foto: Jablotron Slovakia
Na slovenskom trhu zaznamenávame rast dopytu po komplexných bezpečnostných systémoch. Dôvodom rastu je nielen veľký technologický pokrok, ktoré bezpečnostné systémy zaznamenali v posledných rokoch. Či už je to prepojenie alarmu s on-line aplikáciou v mobilnom telefóne, alebo na pult centralizovanej ochrany. Ďalší dôvod rastu trhu vysvetľujú aj samotní výrobcovia. „Bezpečnostné systémy si ľudia nekupujú pre radosť, ale preto, že ich potrebujú,“ konštatuje Ján Dérik. Ďalším dôvodom rastu trhu je aj zmena chápania bezpečnostných systémov. Už to nie sú „skrinky“, ktoré vám pokazia interiérový dizajn. Okrem technických predností majú nové bezpečnostné systémy taktiež atraktívny a nadčasový vzhľad, ktorého autormi sú špičkoví európski dizajnéri.
Ilustračné foto: Jablotron Slovakia
Tak ako exteriérové svetlo aj iné prvky v domácnosti, či vo firme môžu byť smart. Celý koncept smart vybavenia primárne slúži na zvýšenie efektivity manžovania bezpečnosti a efektivity. Hlavou celého systému je práve alarm. Funkciou, ktorú by ste v nom zrejme ale neočakávali, je možnosť sledovať spotrebu energií. Môžete mať tak dokonalý prehľad o tom, koľko elektriny, vody alebo plynu sa spotrebuje vo firme a súčasne byť informovaný, pokiaľ táto spotreba prekročila očakávaný mesačný limit. Rovnako môžete jednoducho strážiť a regulovať teplotu v kritických priestoroch. Dnešné alarmy umožňujú prostredníctvom mobilného zariadenia jednoducho znížiť teplotu vykurovania aj diaľkovo, alebo automaticky prepínať vykurovanie na ekonomickú prevádzku pri zapnutí ochrany, kedy už v objekte nikto nie je. Súčasťou pohodlného nastavovania je aj možnosť automaticky blokovať kúrenie pri otvorení okna alebo dvier, aby sa zbytočne nemrhalo energiou pri vetraní. Vďaka teplomerom, termostatom a meračom spotreby tak alarmy pomáhajú sledovať a šetriť firemné náklady. Samozrejmosťou je opäť aj ich prehľadná kontrola na diaľku z mobilnej alebo webovej aplikácie cez smartfón, tablet alebo počítač.
Podnikanie je kolektívna činnosť. Vy, ako šéf firmy môžete dodržiavať všetky bezpečnostné štandardy. Ak ich však nedodržiavajú vaši zamestnanci, riziko ohrozenia, ujmy, alebo straty je vysoké. Aj pri podnikaní platí pravidlo, tak ako aj pri našom zdraví. Prevencia je jednoznačne lacnejšia. Stratou obchodného tajomstva, poškodením nákladných technológií, alebo ujmy na zdraví totiž priamo ohrozujete váš ďalší úspech v podnikaní. Mnoho firiem, ktoré som navštívil to pochopia až neskôr. Neurobte túto chybu.
Ilustračné foto: Jablotron Slovakia
Zdroj: Jablotron Slovakia