Ako prekonať jesennú únavu

21.10.2024

Jeseň je fascinujúcim obdobím, kedy príroda odhaľuje svoju premenlivú krásu, as ňou sa menia aj naše nálady a pocity. Farby lístia a chladnejšie dni prinášajú osvieženie, ale môžu tiež vyvolávať stres, úzkosť či melanchóliu. V tomto článku sa zameriame na účinné stratégie, ako podporiť svoju duševnú pohodu a naučiť sa zvládať nečakané výzvy, ktoré jesenné mesiace môžu priniesť. Preskúmame rôzne praktiky, ktoré vám pomôžu zachovať rovnováhu a vnútorný pokoj, a ukážeme si, ako sa s týmito zmenami vyrovnať s ľahkosťou a odolnosťou.

Ranný strečing

Každé ráno máte možnosť naštartovať svoj deň naplno a pozitívne ovplyvniť svoju energiu a náladu. Jedným z účinných spôsobov, ako to dosiahnuť, je krátke natiahnutie, ktoré prebudí a zaktivuje celé vaše telo. Okrem toho, že natiahnutie pomáha uvoľniť svalové napätie a zlepšiť flexibilitu, má tiež pozitívny vplyv na naše psychické zdravie, pretože počas cvičenia dochádza k vyplavovaniu endorfínov, teda hormónov šťastia, ktoré prispievajú k zlepšeniu nálady a celkovému pocitu blaha. Skrátka stačí venovať len niekoľko minút rannej rozcvičke, aby ste sa cítili fit na nový deň.

Unsplash

Ilustračné foto: Unsplash.com

Spite, pracujte a žite

Dobrý spôsob, ako udržať svoju duševnú pohodu počas jesenného obdobia, je zorganizovať si deň tak, aby bol vyvážený a plný starostlivosti o telo a myseľ. Začnite tým, že rozdelíte svojich 24 hodín na tri rovnaké časti, počnúc osemhodinovým spánkovým režimom. Následne venujte osem hodín svojho dňa pracovným povinnostiam a vo zvyšnom čase sa zamerajte na vlastné záujmy.

„Dôležité je vedieť relaxovať, ideálne si nájsť vhodného koníčka, ktorý vás napĺňa a zároveň si pri ňom oddýchnete a na chvíľu zabudnete na každodenné povinnosti a starosti. Znie to jednoducho, ale pre mnoho ľudí je to problematické. Kľúčové je dostatočne odpočívať. Vedľa koníčkov a relaxácie, by ste mali udržiavať dobré vzťahy v rodine, na pracovisku a medzi kamarátmi. Niekedy to nie je jednoduché, ale minimálne by ste sa mali o tento stav pokúsiť,“ hovorí David Buchta, propagátor zdravého životného štýlu a zástupca značky FEMINUS, www.feminus.cz.

Raňajky ako základ dňa

Ako často sa vám stane, že ste ráno v sklze a raňajkách úplne preskočíte? Pokúste sa zmeniť svoj prístup a venovať jej väčšiu pozornosť, pretože raňajky predstavujú základný stavebný kameň nového dňa. Tu je pár nápadov na jednoduché jedlá, pri ktorých vám samotná príprava zaberie iba pár minút:
● Ovsené vločky s orechmi a ovocím
● Celozrnný toast s avokádom
● Miešané vajíčka
● Smoothie s ovocím a zeleninou
● Tvaroh s ovocím a medom
Tieto raňajky sú nielen rýchle na prípravu, ale aj vám poskytnú potrebné živiny a energiu na začiatok dňa. Môžete si ich prispôsobiť svojim preferenciám a skombinovať rôzne ingrediencie podľa vašej chuti.

Zastavte sa na chvíľu

Neprehliadajte sami seba, najmä ak ste mali náročný deň. Urobte si čas pre seba a zaslúžene sa odmeňte. Môže to byť relaxačná lekcia jogy alebo naopak funkčný tréning. Zároveň pokiaľ vám momentálne nie je do cvičenia, uvarte si váš obľúbený čaj, zabaľte sa do teplej deky a pustite si film alebo sa ponorte do knihy, ktorá vás baví. Skrátka doprajte si priestor na to, čo vám dodáva dobrý pocit a energiu.

Uvoľnite svoje telo a myseľ

Prichystali sme si pre vás pár tipov na to, ako upokojiť myseľ, znížiť stres a zlepšiť celkový vnútorný stav skrze niektoré dychové cvičenia:
● Metóda 4-7-8 – Pre túto techniku ​​dýchania je vhodné si zvoliť miesto, kde si budete môcť vzpriamene sadnúť alebo ľahnúť. Zavrite ústa, pomaly vdychujte nosom a napočítajte do štyroch. Potom zadržte dych a počítajte do siedmich. Nakoniec pomaly vydýchnite na osem dôb. Aby cvičenie bolo účinné, zopakujte ho aspoň štyrikrát.
● Technika kontrolovaný dych – Zhlboka sa nadýchnite a napočítajte do troch, potom v priebehu šiestich dôb pomaly vydýchnite. Nasleduje krátka pauza pred ďalším nádychom. Opäť sa nadýchnite na tri doby, napnite svaly a krátko zadržte dych. S výdychom na šesť dôb uvoľnite svaly. Zamerajte sa na spomalené vydychovanie. V prípade, že vás postihne záchvat paniky, opakujte toto cvičenie aspoň desaťkrát.

Silná imunita za každého počasia

Jeseň je obdobím, kedy sa mení počasie a nároky na naše telo sa môžu zvýšiť. Dni sa krátia a nedostatok svetla na nás môže mať negatívny vplyv. Majte na pamäti, že rozmanitá strava bohatá na vlákninu, vitamíny a minerály zohráva kľúčovú úlohu pre vašu imunitu a celkový komfort. „Užívanie doplnkov stravy na jeseň môže byť skvelým spôsobom, ako si zlepšiť zdravie a náladu. Vitamínové a minerálne doplnky sú najúčinnejšie, pokiaľ sú používané podľa pokynov zdravotníkov av kombinácii so zdravou stravou,“ hovorí David Buchta, propagátor zdravého životného štýlu a zástupca značky FEMINUS.

Zdroj: Feminus

Prieskum

Top ponuky