Navnadili vás dovolenky a prázdninový režim? Ste po „uhorkovej sezóne“ odrazu lenivejší a chcete viac voľna? Dá sa to. Bežne sa ľudia snažia o efektívnejšie zvládnutie úloh a ušetrený čas využijú na to, aby sa zapojili do ďalších projektov. A to je chyba. Voľno má byť voľnom
Japonci majú metódu kanban. Jej princípmi sú sledovanie plnenia úloh od ich vzniku až po dokončenie a vylepšovanie procesov. Využíva zvyčajne vo výrobe, logistike a informačných technológiách. Ale pozor! Aj v kanceláriách nájdeme všelijaké verzie „kanban“ ako tabule s rôznymi fázami projektov alebo to-do listy. Každý harmonogram však dostáva trhliny s chorobami zamestnancov, náhlou pracovnou cestou alebo výpadkom prúdu. Vzniká úzkosť, stres, v kancelárii zaznievajú vulgarizmy, obviňovania, projekty sa naťahujú. Psychosociálne riziká v práci sú dnes považované za závažnejšie ako napríklad technologické. Patrí sem i časový pres. „Časový tlak pociťuje ako riziko až 34 % firiem. Najviac vo veľkých firmách s 250 a viac zamestnancami (53,1 %). Na časový tlak sa sťažujú ľudia najviac v sektoroch ako vzdelávanie, zdravotná a sociálna práca (41,8 %), najmenej vo výrobe,“ uviedla riaditeľka Európskej agentúry pre ochranu zdravia a bezpečnosť pri práci Christa Sedlatschek pri príležitosti publikovania Európskeho prieskumu o nových a vznikajúcich rizikách v podnikoch (ESENER 2). Mnohé štúdie naznačujú, že kratšia pracovná doba, viac prestávok a viac dovoleniek a dokonca aj kratší pracovný týždeň, majú pozitívny dopad na výkonnosť.
Ilustračné foto: Pixabay.com
Skúste si osvojiť 12 odporúčaní:
Predstavte si, že ste sa dostali ste ušetrili čas pre seba. Nie je ho síce toľko, aby ste mohli odísť na mesačnú dovolenku, ale aj hodina-dve denne sú užitočné. Plánujte si - aspoň rámcovo - to, čo budete robiť počas voľna. Budete tráviť ušetrení čas s rodinou alebo takzvane aktívne? Odborníci a kouči odporúčajú, aby ste si z časofondu „egoisticky“ ukrojiť chvíľu len a len pre vás. Pre osobný sebarozvoj. Určite aj vaši najbližší vedia presne, kedy potrebujete byť sami/samé so sebou. Napríklad knihy sú výborným tichým spoločníkom a únikom od bežných povinností. Skúste sa tiež zahrať. „Kým sa dokážeme hrať, máme dobrý predpoklad pre udržanie duševného zdravia,“ hovorí psychológ Rastislav Bilík, ktorý odporúča po náročnom pracovnom kolotoči hranie spoločenských hier. Je na vás, či zvolíte hry s rodinou, zápolenie pri videohrách alebo športové hry. Mnohí si chvíľku pre seba spájajú s meditáciou. Nemala by to byť však „slovenská jóga“ v podobe sústredenia sa (rozumej civenia) na televíznu obrazovku.
Pokojne sa môžete aj chvíľu nudiť. Nuda znamená, že mozog je „pokojovom“ móde, odpočíva a naberá sily. Viaceré prevratné idey, ktoré vyniesli milióny dolárov, vznikli vo voľnej chvíli, cez prestávku, z nudy alebo keď dotyčný chronicky odkladal vykonanie úloh, teda prokrastinoval. Presne z uvedených dôvodov majú firmy kráčajúce s dobou v kanceláriách stolnotenisové stoly, videohry alebo sedacie vaky či hojdacie siete. Vedia, že oddýchnutí zamestnanci podajú lepší výkon.
Vráťme sa ešte k prázdninám a dovolenkám. Podľa výskumov Daniela Kahnemana a jeho tímu existuje všeobecné pravidlo vrcholu a konca (peak-end rule). V praxi to znamená napríklad aj to, že dĺžka voľna nemá vplyv na to, ako si budete s odstupom času pamätať celkový dojem z dovolenky. Vedci z Univerzity v Cantenbury na Novom Zélande zistili, že do „výsledného pocitu šťastia“ z dovolenky sa započítavajú len vrcholné zážitky resp. vrcholný zážitok a záver udalosti. Ak si necháte pokaziť posledných 24 hodín alebo cestu domov, budete pravdepodobne na dovolenku spomínať ako na slabú, hoci by ste na nej strávili krásne dva týždne. Občas je dobré pozrieť sa na trávenie voľna aj očami vedcov.
Zdroj: redakcia Kancelarie.sk, Ilustračné foto: Pixabay.com