Budovy na zelenej vlne

11.07.2012

Dnes sa viac ako často hovorí o zelených budovách, ekokanceláriách, šetrení energiami a ochrane životného prostredia. Skúsili sme nájsť pre inšpiráciu niekoľko príkladov kancelárskych budov, ktoré sú v dodržiavaní princípov „eko“ naozaj na špičke.

Švédsky kráľ zelene

„Nešťastné“ číslo, trinásť, si za počet poschodí vybrala architektonická kancelária Strategisk Arkitektur a investor firma Jernhusen. Ich budova Kungsbrohuset, ktorá stojí v centre Štokholmu v novej obchodnej štvrti Västra City, je ako sa na ekologickú budovu patrí dostupná mestskou hromadnou dopravou a veľmi dobre aj medzimestskými spojmi. Na parkoviskách má zásuvky na dobíjanie elektromobilov a hybridných vozidiel. Budova je takisto užívateľsky prívetivá k cyklistom. Jej celková prenajímateľná plocha tvorí 27 000 m2. Trinásť teda vôbec nie je nešťastné číslo, ba naopak. Kungsbrohuset je jasná „eko“ jednotka a jednoznačná odpoveď na program EÚ Green Building. Implementuje také novinky z oblasti materiálov, technológií a IT riešení, o ktorých iné „eko“ stavby ani nechyrovali.

Švédsko - Kungsbrouhuset
Asi najväčší tromf budovy oproti ostatným projektom je vykurovanie. Vzhľadom k tomu, že leží v blízkosti štokholmskej Centrálnej železničnej stanice, využíva ohriaty vzduch, ktorý ohrejú vlastnými telami cestujúci, denno-denne prechádzajúci stanicou. Pri počte niekoľko sto tisíc ide o nezanedbateľné odpadové teplo, ktoré sa zhromažďuje vo výmenníkoch tepla a slúži na ohrev zhruba 15% vody na vykurovanie.  Naopak, ak k teplota vnútorného prostredia budovy prekročí limity, môže sa ekologicky ochladiť vodou z blízkeho vodného kanála Klara Sjö. Ďalším energeticky efektívnymi technológiami sú solárne panely a špeciálna dvojitá transparentná fasáda. Samozrejme, najväčšiu vonkajšiu plochu stavby, tvoria okná. Tie sú spolu s ďalšími zariadeniami elektronicky napojené na predpoveď počasia v reálnom čase. Dokážu reagovať na blížiace sa výkyvy vonkajšej teploty už predtým, než nastanú, a tým zvyšovať energetickú efektívnosť celej budovy.  Už len osvetľovací systém, dômyselne riešený priehľadnými stenami, veľkými oknami, ale aj optickými vláknami, zachytáva aj slabé slnečné lúče a distribuuje ich po budove. Tým sa šetrí energia potrebná na osvetlenie. Mimochodom na vypnutie elektriny, a teda všetkých elektrických spotrebičov, ktoré spotrebúvajú energiu aj v stand by móde, slúži jedno zelené tlačidlo na každom poschodí.


V zelenej budove nájdete okrem iného aj na mieru vyrobené zelené umelecké diela, napríklad dve sklenené tabule, ktoré siahajú od prízemia až po trináste poschodie. Je na nich motív lúky a lesa a návštevníci či nájomcovia ich môžu obdivovať pri chôdzi po schodoch.

Švajčiarsky Tetris

Budova s 350-timi kanceláriami v meste Allschwil vo Švajčiarsku zaujme už na prvý pohľad. Firma Herzog & de Meuron ju postavila v štýle kociek Tetris, akoby ledabolo naskladaných na seba. Budova sa navyše pýši ekologickými technológiami, ako sú napríklad samotienenie a solárne panely. Samotienenie dosahuje budova nakláňaním sklenej fasády kancelárií na horných poschodiach nadol. Terasy na treťom a piatom poschodí má pokryté trávnikmi, ktoré zadržiavajú zrážkovú vodu a udržujú budovu chladnú. Naopak chladne nepôsobí interiér, ktorý je dostatočne osvetlený skrz trojvrstvové okná, ktoré často siahajú od podlahy až po strop. Okná disponujú žalúziami, ktoré automaticky prispôsobujú tienenie v závislosti od pozície slnka.

Allschwill - Tetris

Taliansky brownfield


Továreň v priemyselnej zóne Padovy v Taliansku si vybrala spoločnosť Schüco. To, čo vzniklo prerobením tohto brownfieldu za necelých 11 mesiacov má takpovediac na svedomí architektonická kancelária B+B Associati a hlavný dodávateľ CEV s. p. a. Na ploche 31 000 m2 , ktorá pozostáva z novostavby a z rekonštruovaného skladu - sa okrem iného nachádzajú administratívne a konferenčné priestory spoločnosti Schüco. Čo robí budovu jedinečnou je fasáda, ako inak produkt vývoja firmy Schüco. Východná a južná strana novostavby, kde sú práve kancelárie, je tvorená multifunkčnou fasádou Schüco E2. Prečo multifunčná? Nuž vo fasáde sú napríklad tieniaca technika a s tenkovrstvý fotovoltickým modulom ProSol TF, ako aj decentralizované klimatizačné jednotky. Solárne zariadenia samozrejme nie sú len na spomínaných fasádach, ale v celom komplexe. Navrhnuté a vyrobené boli na mieru celému objektu, a tak vygenerovaná energia pokrýva kompletnú spotrebu elektriny. Tepelné čerpadlo zo zemnej sondy prenáša nízkoteplotné teplo do podláh, čím sa redukuje spotreba energie na vykurovanie a chladenie.

Taliansko - Schuco


Francúzske hniezdo

Budova HIVE (franc. „Hall de l'innovation et vitrine de l'énergie“, hive = hniezdo), sídlo spoločnosti Schneider Electric v Paríži, je vôbec prvou budovou vo Francúzsku, ktorá bola certifikovaná HQE Exploitation, ISO 14001 a NF EN 16001 štandardami. Okrem toho získala ako prvá budova na svete štandard Energetický štandard ISO 50001. 35 000 m2 budovy monitoruje viac ako 150 elektronických čítačiek, ktoré sledujú spotrebu energie. Okrem iného upozorňujú ľudí, pracujúcich v budove HIVE v prípade, ak nedodržiavajú ekologické pravidlá. Klimatizovaný vzduch je do kancelárií distribuovaný pomocou techniky tzv. „studeného svetla“, nehlučne a energeticky efektívne. Okenné tabule majú dvojitú vitráž.  V komplexe je inštalovaný aj systém inteligentného osvetlenia.

Francúzsko - Hive


Ako vidno z fotografií, všetky štyri budovy sú dôkazom toho, že ekológia môže byť zároveň aj estetická.

Zdroj a foto: zelenarchitektura.sk, asb.sk, Schüco, solartechnika.sk, techiesec.com, strategiskarkitektur.se, stadtfragen.ch, topboxdesign.com

Juraj Púchlo, Kancelarie.sk
Komerčné nehnuteľnosti na jednom mieste
Prieskum

Top ponuky