Chlad vplýva na pohybový aparát

04.12.2012

Studené mesiace prinášajú mnohým obmedzenie pohybu a riziko vzniku bolestí chrbta. Zima je pritom často spúšťač ťažkostí, nie príčina. Cez zimu sa hýbeme a športujeme všeobecne menej. Dlhé prechádzky vonku sa skracujú a bicykle sú už zaparkované v pivniciach. Väčšinou športujeme v halách alebo nárazovo vonku (korčuľovanie, lyžovanie). Chlad môže vyvolávať bolesti v miestach, ktoré preťažujeme alebo naopak málo zaťažujeme. Preto sa pred ním treba chrániť.

Rady, ako predísť prechladnutiu pohybového aparátu

  • Oblečte sa poriadne. Na bežné nosenie je vhodná bavlnená spodná bielizeň (tielko). Ideálne je, ak okrem nej máte ďalšie (podľa počasia aspoň) dve vrstvy. V práci alebo vo vykúrených priestoroch si tak môžete na sebe nechať len potrebné vrstvy, aby vám bolo príjemne.
  • Pozor treba dať hlavne na krátke bundy a niektoré typy nohavíc, ktoré dostatočne neochránia diek pred chladom.Sveter

Často ľudia podcenia prechod medzi domom a blízkym cieľom alebo autom a kanceláriou a neoblečú sa dostatočne teplo. Krátke extrémne pôsobenie chladu, môže narušiť prácu svalov a vyvolať bolesť v pohybovom aparáte.

  • V aute aj v kancelárii si regulujte teplotu. Neprehrievajte priestory, aby ste zabránili teplotnému šoku pri prechode do chladu.
  • Chlad sa k chrbtici môže dostať ľahko cez nohy. Často ľudí sekne v krížoch práve ak nohy nie sú v suchu a teple. Ideálne je používať kvalitné ponožky a topánky. V práci je dobré používať prezuvky a vyhnúť sa celému dňu v ťažkej teplej obuvi.
  • Ak máte ťažkosti s chrbtom používajte driekový (obličkový) pás. V obchodoch nájdete viac druhov, ktoré účinne udržujú chrbát v teple a zároveň ho aj podporia. Obľúbený je pás z ovčej vlny, ktorá výborne izoluje chrbát pred zimou.
  • Na krk je vhodná šatka alebo šál. Medzi vhodné materiály, ktoré udržia teplo patrí bavlna alebo hodváb.
  • Pri športe alebo fyzickej práci vonku je vhodné nosiť funkčnú spodnú bielizeň – termoprádlo, ktoré vás udrží nie len v teple, ale hlavne v suchu.
  • Imunitný systém, okrem zdravej stravy, nabuďte pravidelným pohybom. Krátka ranná rozcvička alebo pravidelné cvičenie vás udrží fit aj cez zimu.
  • Otužovanie je osvedčený spôsob ako správne aktivizovať telo ja ducha. Najjednoduchšie je otužovanie vzduchom. Pravidelné prechádzky a športovanie vonku a vetranie priestorov výborne vplýva na organizmus.  Medzi účinné metódy patrí aj otužovanie vodou (sprchovanie) a populárne je saunovanie.
  • Potreba spánku je cez zimu prirodzene zvýšená, preto dostatočne oddychujte. Vyvážený pohybový režim vás udrží v plnej kondícii po celý rok.


Ak máte ťažkosti s pohybovým systémom (obmedzenie pohyblivosti a bolesti chrbta), ktoré sa v zimnom období zhoršujú, určite navštívte odborníka a aktívne sa ťažkostiam postavte. Často sa jedná o funkčné (svalové) problémy, ktoré sa ešte dajú napraviť.

Foto: Stock.xchng

Mgr. Daniela Biščová
Daniela Biščová pracuje ako fyzioterapeutka. Okrem diagnostiky a liečby funkčných ochorení chrbtice a pohybového aparátu sa sústreďuje na ich prevenciu. Popri ambulantnej rehabilitácii sa venuje aj oblasti poradenstva, edukácie a vedie kurzy a semináre Školy chrbta. Zameriava sa na vyváženú ergonómiu práce a pracoviska. Je autorkou webového stránky Škola chrbta.
Prieskum

Top ponuky