Čo je to bohatstvo a ako sa buduje II

06.10.2013

Ak sa dnes povie slovo "bohatstvo", tak mnoho ľudí si predstaví fyzický majetok, ktorý niekto nadobudol prostredníctvom peňazí. Autá, domy, jachty a iné hmotné veci, si ľudia spájajú so slovom bohatstvo. Lenže byť bohatý v tomto slova zmysle nie vždy znamená byť šťastný, spokojný a vyrovnaný. Je to také zvláštne, ale mnoho ľudí si myslí, že keď nejakým zázračným spôsobom získajú veľa peňazí (napríklad v lotérii), tak ich život sa konečne zmení, že konečne budú aj šťastní, vyriešia sa ich problémy a dovolia si veci, po ktorých vždy tak veľmi túžili. Opak je takmer vždy pravdou.

4. Bohatstvo časuČas, Vlado Zlatoš

Je podľa vás čas zdrojom bohatstva, áno či nie? Dokonca aj pre ľudí, ktorí majú mnoho peňazí, je čas luxus a zdroj bohatstva, ktorí častokrát ani nemajú. Pracujú a pracujú, pričom už dávno by nemuseli, ale aj tak pracujú a nie sú schopní užívať si to, čo už majú. Ale pojem bohatstva času sa vôbec nemusí vzťahovať len na prácu. Koľko je podľa vás "dlhá" a koľko "krátka chvíľa"? To predsa závisí od situácie a okolností. Ak robíte činnosť, ktorú nemáte radi (nejakú prácu), tak váš čas sa "vlečie" a neviete sa dočkať, kedy už bude koniec. Preto sa hovorí, že niečo trvá večnosť. A naopak ak robíte niečo, čo vás veľmi baví, čas vám "preletí" ani sa nenazdáte. Ak ste zaľúbený, čas úplne stráca svoj rozmer a vy sa strácate tiež.

    Bohatstvo času je ukryté v pozitívnych emóciách, ktoré sa najčastejšie spájajú so vzťahom k druhým osobám. Ak chcete ovládnuť bohatstvo času, musíte vedieť ovládať svoje emócie. 

Treba si uvedomiť, že život je vymeraný časom. Máte len určité množstvo času a viac ho v živote nedostanete. Ak robíte činnosti, ktoré nemajú žiadnu perspektívu a nemajú žiaden zmysel, tak "nezabíjate" svoj čas, ale vlastný život. Vašou celoživotnou úlohou je stať sa múdrym "investorom", ktorý svoj čas investuje iba do takých vecí a činností, ktoré pretrvajú, majú hodnotu a majú zmysel. Môže ísť aj o pracovné aktivity, ktorých efekt sa natoľko znásobí, že sa vám to vráti späť aj s úrokmi. Preto sa naučte každú chvíľu klásť si tie správne otázky, ktoré vám pomôžu stať sa lepšou verziou samého seba rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým. My si denne kladieme napríklad takého otázky - inšpirujte sa:

    Čas sa dá jedine míňať. Ako môžem najhodnotnejšie využiť svoj čas práve teraz?
    Všetko čo stojí za to, si vyžaduje veľa času. Je to, čo práve robím skutočne dôležité?
    Činnosť ktorú robím ma oslobodzuje a zlepšuje môj život, alebo je to iba prejav neschopnosti a lenivosti, zatiaľ čo si sám nahováram ako mám veľmi veľa práce?
    Do čoho môžem vložiť svoje úsilie, aby sa mi to vrátilo späť aj s úrokmi?
    Aké informácie musím mať v hlave, aby som pre seba, svoju rodinu a ľudí okolo seba vytvoril niečo hodnotné a cenné?
    Akou čestnou prácou zarobím denne 500 eur (alebo viac?), aby som ja a moja rodina mali všetko čo potrebujeme na napĺňanie svojho potenciálu?
    Do akej pridanej hodnoty môžem investovať ťažko zarobené peniaze i čas, aby som obohatil  ľudí okolo seba a táto energia sa mi vrátila späť?
    Nikdy nebudem mať dosť času, aby som stihol všetko. Vždy je ale dosť času, aby som urobil najdôležitejšie veci. Je mi jasné ktoré to sú?
    Ten kto zlyhá vo svojom plánovaní, plánuje svoje zlyhanie. Koľko času venujem dôslednému plánovaniu aby som zabránil mrhaniu časom?
    Venoval som dnes dostatok svojho času a pozornosti ľuďom, na ktorých mi v živote najviac záleží?

Od toho, ako využijete svoj čas, záleží celková kvalita vášho života. Ak sa vám nedarí využívať svoj čas podľa vašich predstáv, kladiete si nesprávne otázky, ktoré vás nenútia zamyslieť sa nad sebou a nad tým čo robíte. Jedným z najhorších spôsobov využitia svojho času je, ak robíte skvele to, čo by ste nemali robiť vôbec. Tak čo, už ste dnes ráno stihli pozrieť kto vám písal email a čo sa "dôležité" udialo na Facebooku?
5. Bohatstvo práce, kariéry alebo poslaniaPoslanie, Vlado Zlatoš

Čas v ktorom pracujete voláte práca, kariéra alebo poslanie? Ide o tú istú vec, ktorá má len iný emočný náboj. Prácu si len málo kto skutočne vychutnáva a o forme bohatstva nemôže byť ani reč. Kariéra je o niečo dobrodružnejšia, ale stále je to iba práca, ktorá je častokrát dosť sebecká (viac peňazí, vyššie pozície). Naopak poslanie je práca, ktorú si po väčšinu času vychutnávate a vnímate ju ako niečo, čo má význam aj pre druhých ľudí. Váš dôvod PREČO má jednoducho hlbší význam. Vykladať tovar do regálov v supermarkete poslaním nebude, ale napríklad byť požiarnikom už áno. Poslanie je niečo čo milujete aj bez ohľadu na to, ako náročná je táto práca. Ide tu len o rozdielny psychologický postoj. Aj pomocou práce alebo kariéry môžete zarábať veľmi mnoho peňazí, ale iba vtedy ak robíte poslanie, ste aj skutočne bohatý.

    Mnoho ľudí musí pracovať, pretože inak by sa utopili v zúfalstve alebo v iných negatívnych emóciách. Životná odmena každého z nás sa rovná hodnote, ktorú má naša práca pre druhých ľudí. Preto bohatstvo pochádza zo služby ľudom, ktorú potrebujú a sú ochotní si ju aj kúpiť. A tu prichádza na scénu sebadisciplína ako veľmi dôležitá vlastnosť, ktorá formuje charakter každého z nás. Sebadisciplína je schopnosť prinútiť sa robiť to, čo by som mal robiť, vtedy, kedy by som to mal robiť, či sa mi chce, alebo nechce.

6. Finančné bohatstvo (peniaze)Peniaze, Vlado Zlatoš

Dostávame sa k peniazom, ktoré mnohí ľudia mylne považujú za najdôležitejšie bohatstvo. Ak však nemáte vyriešené predchádzajúce oblasti bohatstva, ako veľmi si môžete vychutnávať svoje peniaze? Ak nemáte zdravie a dostatok energie, ak nemáte nikdy tú správnu náladu a žiadne naplňujúce vzťahy, ak nemáte čas, ak si neviete vychutnať to, čo robíte a nevidíte v tom žiaden zmysel, ako veľmi vás budú uspokojovať milióny na účte? Podľa nás cesta k finančnému úspechu a k napĺňaniu svojho potenciálu vyzerá nasledovne (A, B, C, D). Mimochodom v škole sa o tomto nikdy nedozviete, tak čítajte veľmi pozorne: 

    Najprv v sebe musíte objaviť skutočnú hodnotu. Hodnotu ktorú len tak ľahko nikde nenájdete a ľudia by o ňu mohli mať záujem. Čím skôr s objavovaním a hľadaním začnete, tým lepšie pre vás. Musíte zistiť čo vás veľmi baví a kde je váš talent koncentrovaný. Nikdy v živote sa výrazne nepresadíte v niečom, čo vás nebaví alebo nefascinuje. Ak to zistíte, musíte pristúpiť k ďalšiemu dôležitému kroku:
    Musíte začať čítať čo najviac kníh, ktoré s oblasťou vášho záujmu súvisia. Hodina denne je nutné minimum. Ale nie len to. Musíte čítať aj také knihy, ktoré rozvíjajú nie len váš talent, ale aj celkovú hodnotu vašej osobnosti, charakteru a zručností, ktoré budete potrebovať na prevzatie zodpovednosti do vlastných rúk. To v preklade znamená - začať podnikať (živnosť, firma) a stať sa expertom. Ten kto nemá vlastné ciele bude po celý zvyšok života pracovať pre toho, kto ich má. A vy ako expert musíte mať vlastné ciele i plány. Inak nemá zmysel, aby ste mrhali toľkým časom len tak pre nič, nemáte poslanie. Ak ste objavili svoju hodnotu, začali ste podnikať ako expert, pokúšajte sa zrealizovať nasledovný krok:
    Musíte sa zlepšovať ako expert a patriť medzi špičku. Čím cennejší sa pre druhých stávate, tým vyššia môže byť vaša cena (služby, produkty). Ak vám na začiatku platili 10 eur za hodinu, za 5 rokov to musí byť 50 eur. Chcete viac? Nie je problém. Musíte si len položiť tie správne otázky a nájsť spôsob, ako sa stanete ešte cennejší, ešte žiadanejší. Čím viac sa stávate nenahraditeľný pre svoje znalosti a praktické poznatky (nie teoretické žvásty), tým vyššia môže byť vaša cena. Tu neexistujú žiadne limity. Tí najväčší experti si účtujú za svoje služby milióny. Ak sa vám darí dosiahnuť určitú uspokojivú životnú úroveň je načase, aby ste sa začali zaoberať nasledovným krokom:
    Musíte sa začať zaoberať tvorením systému, ktorý vás oslobodí a čiastočne, alebo úplne nahradí. Zapamätajte si, že systém je riešenie. Riešenie na akékoľvek problémy (otázky) ktoré máte. Systém znamená, že okolo seba tvoríte také mechanizmy (ľudia, systémy), ktoré vám ušetria kopec práce, ktorá sa dá automatizovať alebo delegovať. Byť zavalený prácou je dnes síce dosť moderné, ale nie rozumné. Načo, keď tú istú prácu za vás rovnako dobre urobí niekto iní? Dokonca by ste sa mali stať expertom na tvorbu vlastného systému, ktorý vás bude oslobodzovať, nie zotročovať. Nezabúdajte, že váš život je vymeraný iba časom, ktorý nechcete venovať len práci a svojmu poslaniu (hoci vás to veľmi baví). Omnoho viac času chcite venovať svojej rodine, vzťahom a aktívnemu budovaniu bohatstiev vo všetkých vyššie spomenutých oblastiach.

Ilúzia? Možno, ale čo keď nie? Keď to nevyskúšate, nikdy nezistíte či to funguje. A úplne postačí, ak uspejete posledný krát. Nemyslíte? Ak si zarobíte na svoje živobytie poslaním, budete sa cítiť skutočne bohatý. Treba si uvedomiť, že peniaze ležia všade okolo nás a stačí, ak ich viete pekne zozbierať zo zeme. Je ich dostatok pre každého. Akékoľvek bohatstvo je výsledkom nejakého zvýšenia hodnoty (pridanej práce, vedomostí, nápadov, zručností), ktorá zlepšila život alebo prácu niekoho iného. V podstate ak je niekto bohatý, druhí ľudia sa mu na jeho bohatstvo poskladali dobrovoľne. Presvedčil ich. Lenže oni mu tieto peniaze nedali preto že on "len tak" chcel. Poskladali sa mu na bohatstvo kvôli vlastným dôvodom a problémom, ktoré im daný človek pomohol efektívne vyriešiť. Ako veľmi ste užitočný a dôležitý pre svoje okolie vy? Odpoveď získate každý rok po zrátaní všetkých peňazí, ktoré ste k sebe pritiahli. Pokiaľ nemáte dostatok peňazí na všetko čo v živote potrebujete, neinvestovali ste dostatok času do seba, aby ste sa stali cennejší, lepší a dôležitejších pre ostatných. Začnite na tom pracovať bezodkladne ešte dnes. Rozhodnutie je len na vás.

Peniaze sú zároveň dôležitým hygienickým faktorom duševného zdravia. Nikto z nás nepochybuje o tom, že veľa dôležitých vecí sa dá v živote získať len za peniaze. Preto sme peniaze zaradili to tejto skupiny bohatstva. Nikdy však nezabúdajte na to, že finančné a materiálne bohatstvo, ktoré za svoj celý život nazbierate, tu budete musieť po smrti nechať. Nevenujte zarábaniu peňazí viac času ako svojej rodine alebo iným bohatstvám, ktoré tu popisujeme, pretože skôr či neskôr svoje priority oľutujete. A nezabúdajte ani na to, že jediné čo sa dá dosiahnuť ľahko pokiaľ ide o peniaze, je prísť o ne.
7. Bohatstvo užitočnosti (spoločenský prínos)Prínos, Vlado Zlatoš

Tajomstvom života, je dávanie. Ak si želáte dosiahnuť niečo pre seba, nie je na tom nič zlé, pretože každý z nás si potrebuje uspokojovať rôzne potreby. Abraham Maslow to nazval hierarchiou potrieb, kde najprv musia byť uspokojené tie základné potreby, až potom môžeme uvažovať o tom, že budeme chcieť mať na ľudí okolo seba nejaký dobrý vplyv a zanechať po sebe hodnoty, ktoré pretrvajú a budú prínosom.

Dôležité je uvedomiť si fakt, že život podporuje toho, kto podporuje život. Sila prúdi k tým, ktorí odovzdávajú pozitívnu energiu druhým. Ak budete prínosom pre svoju rodinu, pre svoju firmu, pre svojich zákazníkov, pre svoju komunitu, pre spoločnosť, budete sa cítiť veľmi bohatý. Ak ide o rôzne potreby, tak okrem tých najzákladnejších, sú najsilnejšie práve tieto dve duchovné potreby:

    prvou je potreba osobnostného rastu, pretože ak rastieme, tak sme šťastní a naplnení (bohatí), vždy keď chceme rásť, musíme prekonávať svoje vnútorné strachy (odvaha) a to zároveň formuje váš charakter
    a druhou potrebou je dávanie (delenie sa o lásku, myšlienky, poznatky, pozitívne emócie).

Majte vlastné dôvody prečo byť užitočný. Tieto posledné duchovné hodnoty sú najsilnejšie zo všetkých a bez ich naplnenia svoj život len ťažko budeme vnímať ako bohatý. K nim sa však každý z nás musí dopracovať cez dlhú cestu sebapoznania, pretože tieto potreby prichádzajú zo srdca a nie mysle. Ak chceme žiť šťastným a bohatým životom, musíme sa neustále usilovať, aby sme sa stávali lepším človekom.

Nezabúdajte na to, že ste to vy, kto sa každý deň rozhodujete o tom, čo sa stáva súčasťou vášho tela (myšlienky, jedlo, emócie, iné). Od kvality rozhodnutia sa bude odvíjať celý váš nasledovný život. Rozhodnite sa, že vaše rozhodnutia veľmi dobre zvážite a prehodnotíte, aby ste sa mohli stať lepšou verziou samého seba. My vám pri týchto rozhodnutiach nekonečne držíme palce a želáme veľa šťastia i bohatstva.

Vlado, Tina a Amelia Zoe

PaedDr. Vlado Zlatoš, PhD.
Zdroj: www.vladozlatos.com Autori: PaedDr. Vlado Zlatoš, PhD. a Mgr. Tina Zlatoš Turnerová Autori sa z časových dôvodov nezapájajú do diskusie na iných portáloch. V prípade, že chcete odpoveď na svoj komentár, napíšte ho pod článok na ich webovej stránke, kde majú prehľad o notifikáciách. Staňte sa lepšou verziou samého seba aj pomocou najvýživnejšieho blogu na slovenskom internete.
Prieskum

Top ponuky