Dnes si pripomíname Svetový deň urbanizmu. Už v roku 1949 ho inicioval v Argentíne profesor Carlos María della Paolera, ktorý v tom istom roku založil aj Instituto Superior de Urbanismo na Univerzite v Buenos Aires. Po jeho smrti sa tento deň prestal pripomínať (s výnimkou Turecka). V 1995 tradíciu oživila International Society of City and Regional Planners, ISoCaRP). Cieľom je zvýšiť informovanosť o význame a úlohe územných plánovačov a propagovať ich prácu, ktorou sa snažia vytvoriť lepšie miesto pre život.
Pre príklad toho, ako by mal moderný urbanizmus v segmente kancelárií vyzerať, sme siahli do susedných Čiech. Kto oblasť pražského Karlína navštívil, môže potvrdiť, že genius loci – duch miesta – na neho zapôsobil v kladnom slova zmysle. A opakovane. Budovy komplexu River City Prague už stihli za svoju relatívne krátku históriu (v zmysle bežného veku budov) dosiahnuť množstvo významných urbanistických a architektonických ocenení a sú nazývané „budovy budúcnosti“. Prečo?
Areál River City Prague predstavuje významnú urbanistickú oblasť v Prahe. Územie prahy 8 Karlína tu bolo rozšírené až k nábrežiu a obohatené o zelenú promenádu pozdĺž rieky, ktorá zároveň slúži ako protipovodňová ochrana. Komplex vytvára na ploche štyroch hektárov ucelené rezidenčné a pracovné prostredie, v ktorom sa snúbi funkcionalita kancelárskych a obchodných plôch so službami hotela, reštaurácií a garáží, a to všetko na brehu rieky obklopenom vysokými stromami a zeleňou. River City Prague ponúka dostatok miest k prechádzkam, láka posedieť si a nasať atmosféru umocnenú prítomnosťou rieky.
Crest Comm, Rivercity.cz, Mladaslovenskaliteratura.sk
River City Prague má zaujímavo vyriešený systém logistiky automobilovej dopravy. V rámci celého komplexu využíva podzemné komunikácie. Nadzemné komunikácie zostávajú voľné pre peších a zásobovacie vozidlá. Lávka pre chodcov prepája Rohanské nábrežie s pôvodnou zástavbou Karlína. Verejný vonkajší priestor sa často využíva na organizovanie kultúrnych podujatí a výstav. Investorom, spoločnosť Europolis ti organizuje pre verejnosť Letné kino, ktoré je pre návštevníkov zadarmo.
Takisto samotné budovy v rámci River City Prague sú unikátne. Danube House, Amazon Court a River Diamond sú prepojené tunelom. Amazon Court je šetrná k životnému prostrediu a energeticky úsporná a vyznačuje špecifickým systémom výmeny vzduchu. Vzduch je nasávaný prostredníctvom zvláštnych sacích veží orientovaných k rieke. Potom je upravený v špeciálnom zariadení v podzemí a privedený potrubím do rôznych podlaží. Vzduch v priestoroch sa vymení 3krát až 4krát za hodinu aj pri plne obsadenej budove. Čerstvého vzduchu je tak privádzané podstatne viac ako u klasických systémov klimatizácie, ktoré za túto dobu vymení vzduch väčšinou len 1,4-krát.
Crest Comm, Rivercity.cz, Mladaslovenskaliteratura.sk
Kancelárska budova Nile House bola navrhnutá architektonickou spoločnosťou Kohn Pedersen Fox Associates / ATREA a je v poradí druhou zrealizovanú budovou v rámci projektu River City Prague. Budova s fasádou zo zelenej žuly, doplnená o sklenené prvky, ponúka celkom 19 350 m2 plochy na prenájom. Jej štruktúra spĺňa presne požiadavky na štandardy pri výstavbe kancelárskych budov. Jej energicky šetrný systém vetrania a vykurovania dosahuje, v porovnaní s inými kancelárskymi budovami, zníženie energetických nákladov až o 50%.
Crest Comm, Rivercity.cz, Mladaslovenskaliteratura.sk
Danube House je jedinečná moderná budova s trojuholníkovým pôdorysom skrývajúca pod jednou strechou presklené átrium, ktoré má objem 35 000 m3, kancelárske priestory, predajné plochy, bankové pobočky a ďalšie jednotky. Budova predstavuje ojedinelý projekt nízkoenergetickej budovy. Bola navrhnutá americkým ateliérom Kohn Pedersen Fox (KPF), ktorý preslávili budovy ako World Financial Center v Šanghaji alebo Pinnacle v Londýne.
Zdroj: Crest Comm, Rivercity.cz, Mladaslovenskaliteratura.sk