Kancelária, ktorá myslí za vás

21.08.2012

Predstavte si, že prednášajúci počas svojej prednášky, držiac v ruke tablet alebo smartfón, niekoľkými kliknutiami spustí žalúzie alebo zvýši intenzitu osvetlenia. Hudba budúcnosti? Omyl. Videli a vyskúšali sme si tieto technológie „na vlastnej koži“. Navštívili sme nové sídlo spoločnosti Schneider Electric v Bratislave v budove CBC V.

Ukážkové technológie

Spoločnosť Schneider Electric, ktorá je mimochodom „zodpovedná“ i za budovu Hive, do svojich priestorov na štyroch poschodiach nainštalovala najmodernejšie technické riešenia pre manažment kancelárskych budov. O komfort 150 zamestnancov sa na ploche takmer 1 960 m2 starajú stovky snímačov a inteligentných riadiacich systémov. Tie vyhodnocujú vonkajšie podmienky, prítomnosť ľudí v jednotlivých miestnostiach a aktívne upravujú vnútornú teplotu a intenzitu svetla pre optimálny komfort ľudí a úspornú prevádzku budovy. 

Ako sme mohli vidieť (žiaľ nie fotiť, išlo o citlivé výstupy z interných systémov prevádzkovateľa CBC), celý systém sleduje a riadi kúrenie, chladenie, vetranie a monitoruje dôležité stavy technológií v komplexe vrátane spomínaných 4 pracovných podlaží. Ing. Daniel Mihálik, produktový aplikačný inžinier pre BMS, nám detailne ukázal, ako jednoducho z notebooku môže prevádzkovateľ alebo  oprávnený užívateľ sledovať napríklad zdroje tepla kotolne, zdroje chladu, vzduchotechnické jednotky, reguláciu teploty a odberu médií komplexu City Business Centra na Karadžičovej ulici v Bratislave v blízkosti Autobusovej stanice Mlynské nivy. Jednoduché a graficky prehľadné prostredie s pohyblivými vizualizáciami napríklad ukazovali výmenu teplého vzduchu za studený aj s príslušnými percentuálnymi hodnotami.

Schneider Electric 1

Načo je to dobré?

Možno sa opýtate „Načo je to dobré“ a „Koľko to stojí“. Tieto otázky 100%-ne zazneli aj počas prezentácie. „Inteligentné technológie dokážu pri prevádzke budovy, ale aj rodinného domu, znížiť náklady až o 30 %. Naše bratislavské sídlo približuje zákazníkom portfólio technológií pre riadenie energií, ale, predovšetkým, je konkrétnym príkladom udržateľného spôsobu výstavby. Sme totiž presvedčení, že čoraz viac platí jednoduché pravidlo - najlacnejšia energia je tá, ktorá sa nespotrebuje,“ vysvetlil nám Jaroslav Žlábek, generálny riaditeľ Schneider Electric Slovakia.  

Cena riešenia je rôzna. J. Žlábek hovoril o inštalovaných riešeniach v tisícoch eur, najmä teda v segmente rezidenčného bývania, no aj o desiatkach tisíc eur pri komplexných riešeniach. Komplexných tak, ako je tomu v CBC V, nakoľko do systému sú zaradené všetky prvky – od osvetlenia až po výmenu vzduchu. Riešenie je totiž  inšpirované ľudským mozgom – sieťou neurónov. Každý z viac ako dvoch stoviek prvkov v inteligentnej sieti sa správa podľa „vlastného rozumu“. Prvky, na spôsob mozgových neurónov, reagujú na podnety od iných snímačov a správajú sa ako samostatné inteligentné riadiace systémy. Zároveň platí, že zlyhanie jedného nespôsobí nefunkčnosť celého systému. Ak napríklad vypadne jeden detektor prítomnosti vo veľkopriestorovej kancelárii jeho prácu dočasne dokáže nahradiť aj susedný. V rodinných domoch je možné do siete zahrnúť aj sledovanie spotreby vody, závlahu, sledovať vlhkosť pôdy, atď. Suma sumárum, čím viac detektorov, čím zložitejšia sieť neurónov, čím zložitejšie prepojené systémy, tým je aj riešenie finančne náročnejšie.

Aj my sa stotožňujeme s názormi predstaviteľov spoločnosti, že veľa firiem otvorene vyhlasuje, ako chcú byť „zelené“ a šetrné k životnému prostredie. Ak však príde na konkrétne riešenia, často stroskotajú na financiách, keďže návratnosť takýchto investícií je 2-5 rokov. Jedným z ukážkových riešení je napríklad sídlo Komerční banky v Prahe – Stodůlkách.

Schneider Electric 2

Riadenie komfortu. Aj mobilom

Z pohľadu užívateľov je najdôležitejšou časťou riadenie komfortu pracovných priestorov. Systém pracuje so slnečným svetlom, vonkajšou teplotou a dodávanou energiou a podľa toho upravuje prostredie z pohľadu teploty a intenzity svetla a hľadá optimum medzi šetrením a ergonómiou pracovného prostredia. Pracovník si môže pomocou ovládacieho panelu individuálne prispôsobiť osvetlenie, kúrenie či chladenie. Rovnako tak môže urobiť aj z akéhokoľvek zariadenia s internetom a prehliadačom aj z domu. Prax však ukazuje, že automatické riadenie rozdiel od ľudského nastavenia môže usporiť 30 – 40 % nákladov na energie. Preto systém umožňuje vlastnú reguláciu len vo vymedzenom intervale, napríklad klimatizácia +/- 2 stupne Celzia.


Vyskúšali sme si nastaviť tzv. scény v zasadačke dvomi spôsobmi. Jednak sú už prednastavené v ovládacom systéme, čiže položka Porada prispôsobí zatiahnutie žalúzií a intenzitu svetla tak, aby bolo možné využiť premietačku. Druhá možnosť je manuálne, de facto v reálnom čase (oneskorenie asi sekunda, podľa rýchlosti pripojenia) zaťahovať jednu žalúziu po druhej a zvyšovať/znižovať intenzitu umelého osvetlenia. Systém rovnako dobre reagoval na tablet pripojený cez wi-fi spot aj na smartfón. Ďalšie možnosti regulácie sú cez dotykový panel zabudovaný v stene pri dverách alebo priamo cez jednoduchší ovládač na dverách miestnosti.

Automatizovaná správa energií

Kancelárie sú vybavené vnútornými roletami aj vonkajšími žalúziami. Napríklad veľmi logicky systém pri poklese teploty v miestnosti, najprv vytiahne žalúzie, aby sa miestnosť ohriala slnečným teplom. Ak sa ani potom teplota nezvýši na nastavenú úroveň, zapína kúrenie.

Systém „vie“ vyhodnotiť prítomnosť človeka v miestnosti. Teda vytiahne, alebo pootočí žalúzie tak, aby v miestnosti bol dostatok svetla a ak ani to nepostačuje, tak zapne, prípadne zvýši intenzitu osvetlenia umelým svetlom. Platí to aj opačne, pri odchode z miestnosti. Kancelária jednoducho myslí za vás, zatiahne žalúzie a vypne osvetlenie. Ako vtipne a z praktických skúseností poznamenal D. Mihálik, niektorí jeho kolegovia vraj dokážu natoľko sústredene a bez pohybu pracovať, že systém vyhodnotí kanceláriu ako prázdnu a následne vypne osvetlenie a spustí žalúzie. Prácu vonkajších žalúzií riadi vonkajší snímač, ktorý sleduje intenzitu svetla na fasáde. Systém tiež upravuje intenzitu svetla tak, aby pracovníkovi dostatočne tienil pri sledovaní monitora. Pracovník si môže polohu žalúzií a roliet upraviť podľa potreby. Po takom zásahu sa automatika na 2 hodiny deaktivuje a potom sa opäť prepína do automatického riadenia. 

Práve spomínané riešenie osvetlenia je navyše postavené na princípe virtuálnych zón. Ak v budúcnosti  rozhodnú užívatelia pre iné usporiadanie kancelárií,  napríklad s novými priečkami, nebudú potrebovať elektrikárov, aby natiahli nové vedenie. V počítačovom systéme stačí vytvoriť nové usporiadanie zón – skupín svetelných bodov. V priestoroch sú nainštalované riadiace stanice, ktoré ovládajú skupiny vykurovacích a chladiacich jednotiek (fan-coil). Riadiace stanice sledujú teplotu alebo prítomnosť pracovníka a dynamicky upravujú teplotné podmienky. Podobne sa dynamicky riadi teplota medzi jednotlivými ročnými obdobiami. Systém sa inak správa v režime plného obsadenia kancelárií a inak, keď v  miestnosti  dlhodobo nikto nepracuje.

Systémy Schneider Electric v kocke:
Svetlo: 32 inteligentných riadiacich systémov (distribuované riadiace DI/DO moduly)
Teplota: 52 zónových regulátorov Xenta 121
Žalúzie: 60 inteligentných systémov na riadenie žalúzií
Snímače a ovládacie panely:
• 54 multifunkčných snímačov osvetlenia a prítomnosti
• 60 ovládacích panelov pre užívateľov
• 4 vonkajšie snímače žiarenia na fasáde
• 1 meteostanica
• 20 meračov spotreby elektrickej energie
• 11 kalorimetrických meračov tepla a chladu

Zdroj: Schneider Electric, Foto: Seesame, Schneider Electric, Video: Redakcia

Juraj Púchlo, Kancelarie.sk
Komerčné nehnuteľnosti na jednom mieste
Prieskum

Top ponuky