Veže Polus Towers sa nielen premenovali z Millenium Towers, ale prechádzajú aj značnou modernizáciou. Konkrétne vo veži s rímskou číslicou II sme sa pozreli na kancelárie, v ktorých sídli viac firiem. Aké a prečo nám rozpovedal v rozhovore Peter Kočalka, majiteľ Business Cloud ONE.
Máme stanovené hodnoty a jedna z nich znie „Žiadne kompromisy.“ Keď sme hľadali priestory, mali sme zadefinované, čo by mali nekompromisne spĺňať, napríklad parkovanie a dostupnosť, aby sa k nám klienti a zamestnanci pohodlne dostali. Druhým dôležitým parametrom bol relatívne veľký priestor typu open space, aby ľudia boli pri sebe a videli na seba.
Foto: redakcia
Číslo jeden je výhľad. Ľudia, ktorí majú pekný výhľad na mesto sa cítia lepšie a inak vnímajú aj svet biznisu.
Robíme mentoringové poradenstvo pre firmy. Snažíme sa im pomôcť rásť, a to výrazne, v násobkoch. Zameriavame sa najmä na malé a stredné firmy. Tento rok chceme otvoriť ešte jeden Business Cloud, máme ponuky priestorov v Zlíne, Košiciach, ale nevylučujem, že „dvojka“ bude i v Bratislave. Potrebujeme ešte nájsť vhodných projektových manažérov pre dané lokality. V BCO máme momentálne 95 firiem, no chceme mať koncom roka 100 vysokokvalitných firiem resp. ľudí. Rátame s tým, že niektoré firmy odídu. Business Cloud je svojím spôsobom „filter“ na ľudí, ak si vytvoríme s kvalitnými ľuďmi kvalitný vzťah, tak porastú obe strany. V budúcom roku chceme spustiť on-line verziu Business Cloud-u. Pretavujeme know-how do písanej podoby, nahrávok a videonahrávok, a chceme ich ponúknuť na anglicky hovoriace trhy. V roku 2017 plánujeme otvoriť 5 Business Cloud-ov. Súbežne nám bežia ďalšie projekty. Dva sa zameriavajú na konzultácie pre zamestnancov (Job Booster, Stážista). Na Slovensku máme totiž veľa vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorí majú potenciál, len sa nedokážu predať. Tretím projektom je Image in Club, ktorý sa okrem pracovných zlepšení zaoberá aj lifemanažmentom.
Foto: Redakcia
Ľudom dávame veľkú príležitosť, aby sa niečo naučili a narástli. Dnes si 90 % ľudí chce samo riadiť život, mať a viesť vlastnú firmu bez šéfa, a to sa u nás dokážu naučiť. Vzhľadom k tomu, že extrémne rýchlo delegujem, šikovní zamestnanci môžu rýchlo postúpiť v kariérnom rebríčku. Treba mať ambície a entuziazmus. Sme mladá firma a „nehráme sa“ na klasické teambuildingy. Ak máme chuť robíme tzv. podnikateľské slaniny, buď si niečo opečieme, ideme stanovať do lesa, vyberieme sa na víno alebo sa dobre najesť do reštaurácie.
Určite ich podporujeme. Ak využíva človek home office, musí byť odmeňovaný od výkonu. To je jediná podmienka. Môže pracovať na vlastných zariadeniach, v kaviarni alebo doma, pre nás sú podstatné výsledky. Potrebujeme ich merať, čím sú totiž výsledky lepšie, tým sú aj zárobky vyššie.
Skôr to bol systém pokus-omyl a doiterovali sme do stavu, ktorú tu vidíte a ten je starý asi štyri dni (smiech). Prinášame nové stoly a stoličky, stále dopĺňame a meníme interiér. V tak prudkom rozvoji, v ktorom sa nachádzame, musíme priestor stále upravovať a prispôsobovať.
Foto: redakcia
Pôvodne sme chceli byť v obchodnom centre ako súčasť retailových prevádzok. Nenašli sme však dostatočne veľký priestor. Keďže sme v nákupnom centre, máme tu všetko od stravovania, cez služby, až po kancelárske potreby. Parkovanie pre klientov je tak ako pre návštevníkov Polusu na 3 hodiny zdarma. Pre zamestnancov máme vyhradených niekoľko boxov, ale je ľahké zaparkovať aj v okolí nákupného centra.
Foto: redakcia
Pravdou je, že už teraz by sme potrebovali zväčšich priestor o ďalších 200 m2, len musíme čakať na reakciu prevádzkovateľa (pozn. red. BCO zaberá len časť poschodia, v podstate bývalý showroom, zvyšok priestorov čakajú značné stavebné úpravy). Terajšie priestory majú svoje „muchy“, napríklad klimatizácia a jej ovládanie. To by sme tiež potrebovali zlepšiť.
Odpoveď je jednoduchá: Nemám stôl. Ani som ho nikdy nechcel, lebo na stole vzniká len neporiadok. Všetko dôležité som delegoval. Mám však tabuľu, kam si píšem úlohy, ktoré mám spraviť. Ani v predchádzajúcich firmách som nemal stôl, čo mnohých frustrovalo (smiech). Podľa môjho názoru na stole a za stolom ľudia lenivejú a vytvárajú si „pohodičku“. Často za stolom skrývajú a do zásuviek odkladajú nedokončené úlohy. Ľudia na referentských pozíciách a na úrovni stredného manažmentu by mali mať na stoloch čo najmenej vecí. Tri zásuvky stačia, pričom v jednej sú hotové úlohy, v druhej úlohy, ktoré riešia dnes a do tretej patria úlohy, ktoré prídu v daný deň. Tie by nemali riešiť skôr ako budú vybavené úlohy zo zásuvky číslo 2.
Foto: redakcia
Začínam ráno od 8.00 a končíme zvyčajne okolo 20.00. Momentálne sme v rozbehovom štádiu, mám celý deň vybookovaný, večer už som mentálne unavený. Po pol roku, až delegujem operatívu, hlavne tú konzultačnú, tak budem viac pracovať po večeroch a cez deň viac rozmýšľať, pozorovať a korigovať procesy. Všeobecne by riaditelia nemali reagovať (čítať a odpovedať na e-maily, zdvíhať telefóny), ale mali by byť príčinou. Administratívu a triedenie na dôležité a nedôležité by mala realizovať asistentka. Manažér by mal riešiť to, čo je v súlade s jeho cieľmi, nie s cieľmi iných.
Máme stovky kníh a neustále ich požičiavame. Každý človek si v knihe – manažérskej či motivačnej - nájde to, čo hľadá. Odporúčam napríklad knihu Osobnosti plus (autorkou je Florence Littauerová), ale existuje veľa ďalšej podnetnej literatúry.
Štandardné biznisové podujatia a networkingové akcie sú pre mňa príliš pomalé. Nepopieram, že sú dôležité, vytvárajú sa počas nich osobné vzťahy. My sme však v počiatočnej fáze rozbehu BCO zvolili rýchlejšie telefonické oslovenie a pozvali sme potenciálnych klientov priamo sem.
Kľúčová je hi-fi veža, ktorú tu máme. Ráno nás prebúdza, „nakopne“ hudba a podvečer, keď je tu menej klientov opäť hrá so zvýšenou intenzitou. Pre mňa osobne sú základným technologickým nástrojom papier, ceruzka a strúhadlo. Veľa kreslím a píšem.