Od teórie k praxi: Ako zelené pracoviská menia budúcnosť práce

24.02.2025

Žijeme v dobe, kedy zmena klímy, strata biodiverzity a degradácia ekosystému dokazuje, že o ochrane životného prostredia a o obnovení prírodných zdrojov nestačí iba teoreticky diskutovať, ale je nutné rýchlo konať. Globálnym trendom sa stáva, že čoraz viac podnikov ide cestou environmentálnej zodpovednosti a transformujú pracovné priestory na zelené pracoviská. Berú svoj podiel za vznik klimatickej neutrality vážne. Dodržiavajú ekologické predpisy, zdokonaľujú svoje výrobné procesy a zavádzajú zelené technológie.   

Ekologizácia hospodárstva však nenastane bez ekologických zručností pracovníkov a transformácie pracovných miest na zelené pracoviská. Moderný trh práce sa preto tiež stáva zeleným, vznikajú požiadavky na zelené pracovné miesta a logicky nastáva dopyt po  kvalifikovanej pracovnej sile. Podľa ILO (Medzinárodnej organizácie práce) prechod na zelenú ekonomiku štátov prinesie do roku 2030 vznik až 24 miliónov zelených pracovných miest.

 

Aké pracovné miesto je zelené a aké sú požiadavky zelenej doby?

Už v roku 2008 OSN vo svojom environmentálnom programe definovala zelené pracoviská ako tie, ktoré prioritne prispievajú k zachovaniu, alebo k obnoveniu životného prostredia. Presná definícia nie je jednoduchá. Ak to zhrnieme, môžeme povedať, že je to vlastne každá práca naprieč všetkými odvetviami hospodárstva, alebo s ňou súvisiaca činnosť, ktorá čo i len malou mierou dokáže prispieť k boji proti klimatickým zmenám a k ochrane prírodných zdrojov na Zemi.

Zamestnávatelia preferujú zelené zmýšľanie na všetkých kariérnych úrovniach a nielen na vedúcich pozíciách. Podľa výskumu, ktorý WorldSkills uskutočnil v roku 2024 na vzorke 1000 zamestnávateľov, väčšina opýtaných vyžaduje od svojich zamestnancov zelené vedomosti, zručnosti a skúsenosti s čistou energiou. Tieto schopnosti zamestnancov v oblasti ochrany životného prostredia sú základom ich environmentálneho cítenia a rozhodovania. Praktické zručnosti zamestnancov pozostávajú z ich schopnosti transformovať zaužívanú pracovnú činnosť, implementovať nové pracovné postupy, ako aj efektívne znižovať odpad a emisie podniku.

Konkrétne skúsenosti zamestnancov zahrňujú napríklad šetrenie elektrickou energiou a spotrebičmi, šetrenie spotrebou vody, separáciu odpadu, osvojenie si myšlienky „nechaj auto doma“, namiesto balenej vody pitie vody z vodovodu, alebo aj používanie produktov s minimálnymi obalmi. Tieto environmentálne zručnosti a skúsenosti zelených zamestnancov ako ochrániť prírodu by mali byť ich charakteristickým životným štýlom aj mimo pracoviska. Stačí sa zamyslieť pri nakupovaní, narábaní s odpadom, či starostlivosti o domácnosť a svoje okolie. Zelenými zručnosťami rozumieme nielen všeobecné, ale aj profesionálne zručnosti pri zavádzaní ekologicky šetrných inovácií a technológií, ktoré zamestnávatelia vyžadujú pre vytváranie zelených pracovných miest. Zelené schopnosti zamestnancov vychádzajú z  uvedomenia si rôznych dôsledkov, ktoré nastanú napríklad pri znečistení vody a ovzdušia a taktiež  z pochopenia uhlíkovej záťaže a celkovom množstve podnikových emisií. Zamestnanec v zelenom podniku musí chápať význam ekológie a očakáva sa od neho pochopenie výziev podniku spojených s ekonomickou odolnosťou a so zachovaním prírodných zdrojov.

Steve Johnson / Unsplash.com

Ilustračné foto: Steve Johnson / Unsplash.com

Zelené inšpirácie pre podniky nadväzujúce na zelené zručnosti zamestnancov

Energetický audit podniku, šetrné osvetlenie s úspornými LED svietidlami, úsporné náplne do tlačiarní, šetrenie papiera ukladaním dokumentov do digitálnej podoby, zriadenie špeciálnych odpadových košov a triediacich nádob, obmedzenie balenej vody obstaraním filtra na pitnú vodu z vodovodu, nahradenie chemických prípravkov ich prírodnými náhradami, využitie solárnych systémov na vykurovanie a ohrev vody, zriadenie nabíjacích staníc pre elektromobily, používanie recyklovaných kancelárskych potrieb, recyklovaných plastových výrobkov a komponentov, napríklad repasované počítače sú rovnakej kvality ako nové, sú so zárukou a sú lacnejšie, nahradenie čistiacich prostriedkov ich zelenou alternatívou, vybudovanie zelených kútikov a zelených vonkajších priestorov, alebo nákladovo efektívnej zelenej strechy, ktorá zvyšuje tepelnú izoláciu budov - sú praktické príklady pre vznik zelených pracovísk. Taktiež aj školenia zamestnancov sú kľúčom k úspešnej implementácii environmentálnych praktík podnikov. Z hľadiska udržateľnosti výrobných procesov zelené podniky používajú ekologické komponenty, napríklad moderné perforované plechy, zavádzajú energeticky úsporné technológie a inovatívne smart riešenia.

Znížiť - recyklovať - znovu použiť

Úspešné podniky, ktorým záleží na ekologizácii a sociálnej zodpovednosti sú v hľadáčiku najmä mladšej ambicióznej generácie zamestnancov, ktorá preferuje zelené pracovné pozície. Potvrdzuje to aj zaujímavý prieskum medzinárodnej personálnej agentúry Manpower Group, pri ktorom až 79 % opýtaných by za rovnakých podmienok uprednostnilo prácu v budove s certifikátom LEED namiesto práce v budove, ktorá ho nemá. Taktiež aj závery Cone Communications Millennial Employee Engagement štúdie potvrdzujú, že až 76 % mladej generácie pracovníkov pri hľadaní práce uprednostňuje pracovisko šetrné k prírode a až dve tretiny z nich by nikdy neprijali prácu v podniku, kde absentuje ekologické správanie. Podniky preto čoraz viac upriamujú pozornosť na vytváranie pracovísk, ktorých hybnou silou sú ekologické princípy. Aj malé zelené zmeny dokážu urobiť podnik udržateľným a zaujímavejším pre environmentálne zodpovedné zainteresované strany. Kvalitné ekologické pracovné prostredie už nie je iba moderným trendom, ale je nevyhnutnou súčasťou úspešného podnikania a zvyšovania trhovej hodnoty podniku v zelenej ekonomike.

Autorky: Laura Miháliková, Denisa Malá, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

Prieskum

Top ponuky