Raňajkovať či neraňajkovať? (II.)

05.12.2013

Pokračovanie článku o tom, či raňajkovať alebo nie. Niektoré časti týchto textov sme prevzali z našej poslednej publikácie s názvom ŽIVOTOSPRÁVA,

Ak chcem predsa niečo raňajkovať, čo mám teda jesť

Jedzte tradičné poctivé potraviny, ako sú vajcia, kvalitné šunky, kvalitné syry (cottage, ricotta, veľmi tvrdé syry), mliečne plnotučné (ideálne zakysané) výrobky, zeleninu, bobuľovité ovocie a iné potraviny, ktoré zásadne neovplyvňujú hladinu cukru v krvi. Extrémisti si môžu dať lososa, mäso, vývarové polievky a nadšenci športu môžu siahnuť aj po praktických práškových proteínoch, ktoré zamiešate s vodou, jogurtom, alebo zakysaným mliekom (všetko plnotučné). V začiatkoch svojho metabolického tréningu (odvykacia kúra od závislosti na sacharidoch), môžete zvoliť postup, kedy celý obsah sacharidov začnete postupne zamieňať za iné bielkovinové a tukové potraviny. Tak napríklad ak vaša pôvodná porcia raňajkových vločiek mala 250g a vločky tvorili 80-90% z objemu, tak začnite tento objem skresávať na 50, 40, 30, 20 alebo 10% z celkového objemu. Zvyšok nahradíte zdravými tukmi a bielkovinami. Ak by sme mali aktualizovať spomínaný článok s receptom na vločky, tak by receptúra mohla vyzerať nasledovne:

  • strúhaný kokos (namiesto vločiek) + maslo + kokosový olej + jablčná vláknina,
  • zaliať vriacou vodou, pomiešať a nechať odstáť 5 minút,
  • pridať proteín, syr ricotta (alebo cottage, tvaroh či kyslú smotanu),
  • pridať hrsť orechov (takých, ktoré nie sú pokazené, ideálne makadamové)
  • a raňajkovať iba v prípade, že ste skutočne hladný.

Ako ste si mohli všimnúť, v týchto raňajkách už vločky nefigurujú a nahradil ich strúhaný kokos. Ak by ste predsa neodolali, tak nech obsah vločiek je symbolický (10-20% z celkového objemu). Lepšie by však bolo, ak by ste si namiesto vločiek pridali radšej bobuľovité ovocie (napríklad čučoriedky), ktoré v lete budú čerstvé, v zime mrazené. Teraz si poďme povedať, prečo raňajky nie sú najdôležitejšie jedlo z dňa. Ktoré jedlo to potom je?

BreakfastNajdôležitejšie jedlo dňa nie sú raňajky

Nie raňajky, ale večera je to najdôležitejšie jedlo z dňa. Ak už chcete raňajkovať, zvoľte kvalitné bielkoviny, inteligentné tuky (maslo, kokosový olej, avokádo, umiernene orechy a semená), prípadne zeleninu alebo bobuľovité ovocie. Metabolický tréning (prechod z cukrového na tukový metabolizmus) vlastne nie je voľba ale povinnosť, ak chcete mať svoju estetiku a zdravie pod kontrolou. Dokonca vás môže zaraziť fakt, že jedine keď ste hladný a nič nekonzumujete, len vtedy dovolíte svojmu telu, aby spaľovať ako zdroj energie tuk. Ak sa naraňajkujete cereálie, vločky alebo iné koncentrované sacharidy vo vysokom množstve, proces spaľovania tukov sa okamžite ukončí. Preto zabudnite na to, že raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa a nerešpektujte ani pravidlo ktoré hovorí, že po 18:00 sa nemá nič jesť. Svoju večeru nedávajte nepriateľovi, ale o tom ako sa kvalitne navečerať, si povieme až nabudúce. Pred tým ako skončíme, si ešte neodpustíme nasledovné dôležité informácie, ktoré s témou priamo súvisia. Tento článok si vyžaduje ďalšie pokračovania, aby ste získali ucelenejší pohľad na problémové oblasti. Ak sa vám nechce čakať na ďalšie články, komplexne spracované informácie nájdete aj v našej poslednej publikácii ŽIVOTOSPRÁVA.

Cereálie ako biologický i politický problém

Keďže uvádzané informácie sú v obrovskom rozpore s dnešnou propagandou o zdravej výžive, je dôležité, aby ste mali k dispozícii aspoň základné fakty, ktorými odôvodňujeme tento článok a postoje. Uvedené informácie rešpektujú najnovšie vedecké poznatky o prirodzených biologických mechanizmoch ľudského tela, ktoré sa evolučne formovali asi posledných 200.000 rokov u Homo Sapiens [1]. Odôvodnenia rozdeľujeme do troch nasledovných bodov:

1. Jedzte jedno hlavné jedlo večer.

  •  Ľudia sú noční konzumenti potravy, prirodzene naprogramovaní na čiastočné hladovanie alebo absolútne minimum jedla cez deň [2] a vysoký fyzický stres počas dňa. Táto denná fáza bez jedla sa musí vždy striedať s večerným prejedaním, oddychom a spánkom v noci, na čo je naprogramovaná aj naša nervová sústava [8]. Ako na to, si povieme v ďalších článkoch, pretože dôležité je správne doplniť chýbajúce kalórie.
  •  Tento denný režim môže predlžovať život človeka [3], výrazne zlepšovať jeho kardiovaskulárne zdravie [4] a môže byť prevenciou pred diabetom [5] i nadváhou [7]. Pomocou tohto režimu je možné prirodzene zvyšovať fyzickú zdatnosť jednotlivca [8], zlepšovať jeho celkovú schopnosť prežiť fyzický, nutričný a iný stres [6], čo ponúka ďalšie sociálne, pracovné i ekonomické výhody. Áno, budeme o nich písať v ďalších článkoch.

2. Vyberajte si jedlo zo základného potravinového reťazca.

  • Ľudské gény sú naprogramované na neskorý Paleolitický svet [10]. Ako lovci a zberači sme lepšie adaptovaní na potravinové zdroje, ktoré boli k dispozícii pred tým, ako začal nástup poľnohospodárstva (asi 10.000 rokov p.n.l.). To znamená, že veľmi dobre znášame chemicky neupravené ovocie, listovú a koreňovú zeleninu, naklíčené strukoviny, orechy, semená, vajcia, morské plody (najmä divo žijúce ryby) a mliečne výrobky z voľne sa pasúcich zvierat. [1], [6], [11]. Saturované tuky (SAFA) a mono-nenasýtené tuky (MUFA) ako maslo, masť, slanina, kyslá smotana, bryndza, iné a sú pre zdravie človeka veľmi užitočné. Naopak dnešná propagácia rastlinných tukov (PUFA), vedie k zbytočným metabolickým komplikáciám, ohrozuje zdravie pečene, zvyšuje množstvo nebezpečných zápalov v tele a ďalších zdravotných problémov [12], [13], [14].
  • Nevhodná je taktiež zvýšená konzumácia (nad 100g / deň) sacharidov, cereálií a technologických poľnohospodárskych výrobkov zo zŕn. Ide o dnešné dogmatické odporúčania WHO o pyramíde potravín, ktoré okrem metabolických problémov (nadváha, hormonálne problémy, metabolické ochorenia) v konečnom dôsledku vedú aj ku kolapsu prírody i ekonomiky a k deformácii prírodných i potravinových zdrojov (vyčerpané polia a mono-kultúra rastlín ničiaca planétu, produkcia prázdnych kalórií ktoré tvoria podmienky pre zdravotné komplikácie u zväčšujúcej sa skupiny obyvateľov zeme) [15], [16], [17].
  •  Jedinec, ktorý nekonzumuje nadmerné množstvo sacharidových kalórií (pod 100g / deň) a realizuje prvý inštruktážny bod (hladovanie doobeda a prejedanie večer), má vyššie šance efektívne sa uplatňovať v pracovno-sociálnom priestore, pretože vďaka tukovému (ketónovému) metabolizmu buniek sa zlepšujú aj jeho kognitívne schopnosti, mentálna bdelosť, fyzické i kondičné dispozície, energetický level a celkový zdravotný profil [6], [7], [8], [9], [11].

3. Buďte veľmi fyzicky aktívny počas čiastočného hladovania.

  •  V našich génoch sú zakotvené kompenzačné mechanizmy, ktoré nás zoceľujú počas fyzického a výživového stresu (napríklad počas hladovania) [2], [6], [8], [9], [11].
  •  Kombinácia ťažkého fyzického zaťaženia a hladovania, zosilňuje naše vnútorné biologické mechanizmy, čo zlepšuje našu schopnosť prežiť, rýchlejšie opravovať poškodené tkanivá, využívať efektívnejšie zdroje energie (z podkožných zásob tuku), zvyšuje výkonnosť i funkčnosť hormonálnej sústavy, čo v konečnom dôsledku spomaľuje aj samotné starnutie [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [11].

Citácii by sa dalo vytvoriť aj viac, ale na začiatok vášho štúdia by to stačilo. Viac vyčerpávajúcich a hlavne praktických informácií, sme zapracovali do našej poslednej publikácie s názvom ŽIVOTOSPRÁVA. V nej sme sa pokúsili maximálnym spôsobom na 230 stranách vysvetliť, ako si vytvoriť systém v optimálnej životospráve a dosahovať svoje stanovené ciele. Veríme, že informácie z tohto článku vám na začiatok pomohli si urobiť lepšiu predstavu o tom, ako zlepšiť zajtrajší raňajkový ceremoniál a preto vám držíme palce. Staňte sa lepšou verziou samého seba.

Dokončenie článku z linky

Zdroj: Vladozlatos.com, Ilustračné foto: Stock.xchng

PaedDr. Vlado Zlatoš, PhD.
Zdroj: www.vladozlatos.com Autori: PaedDr. Vlado Zlatoš, PhD. a Mgr. Tina Zlatoš Turnerová Autori sa z časových dôvodov nezapájajú do diskusie na iných portáloch. V prípade, že chcete odpoveď na svoj komentár, napíšte ho pod článok na ich webovej stránke, kde majú prehľad o notifikáciách. Staňte sa lepšou verziou samého seba aj pomocou najvýživnejšieho blogu na slovenskom internete.
Prieskum

Top ponuky