Medzinárodný prieskum agentúry Coleman Parkes Research odhalil zaujímavé dáta zamerané na pracovné prostredie a návyky zamestnancov. Spolu celkovo 500 respondentov z Čiech a Slovenska odpovedalo na otázky týkajúce sa tlačiarní, dôvodov a frekvencie ich použitia, počtu vytlačených strán za deň, ale tiež na otázky zamerané na ochranu životného prostredia.
„Prieskum ukázal, že vyše 80% opýtaných zamestnancov na Slovensku používa tlačiareň každý deň, no iba 60% opýtaných Čechov,“ uvádza Marcel Divín, Branch Office Manager spoločnosti Epson CZ & SK, ktorá je zadávateľom prieskumu a patrí medzi značky, ktoré rozumejú potrebám firiem. Dokonca takmer 90% ich považuje tlačiareň za nevyhnutnú pre svoju prácu. „Kuriozitou je, že Slováci majú k tlačiarňam o viac ako 3 metre bližšie, než zvyšok sveta. A zároveň naopak, Česi musia za tlačiarňami dochádzať takmer o 3 metre ďalej, ako je svetový priemer 9,4 metrov,“ dodáva Marcel Divín.
Ilustračné foto: EPSON
Napriek vysokej obľube tlačenia, Slováci nereflektujú aktuálne trendy v tlači a ešte stále veria viacerým mýtom. Atramentová tlač si pritom vyžaduje menej časté servisné zásahy oproti laserovej, je tiež tichšia a ekologickejšia. „Ukázalo sa, že iba pre 20% opýtaných sú atramentové tlačiarne používateľsky priateľské a s nízkymi nákladmi si ich spája 37%. Česi pritom vidia v atramentovej tlači veľký potenciál. Pre 46% respondentov sú atramentové tlačiarne používateľsky priateľské, 43% z nich si ich spája s lacnými nákladmi a 40% si cení aj lepšiu podporu produktov. Podľa vedeckých prognóz je pritom atrament budúcnosťou kancelárskej tlače,“ uvádza Marcel Divín. Moderné atramentové tlačiarne sú v porovnaní s laserovou technológiou rýchlejšie, ohľaduplnejšie k životnému prostrediu, vyžadujú nižšie náklady na tlač, a zároveň aj menej nutných zásahov obsluhy. To dokazujú nedávne prieskumy spoločnosti Epson.
Pravdepodobne nikoho neprekvapí, že medzi najčastejšie dôvody tlače patrí potreba archivácie dokumentov, zdieľanie textov s ďalšími osobami a potreba tlače najrôznejších zmlúv, ktoré spravidla musia byť písomné. Slováci preto vytlačia priemerne až 31 strán, kým Česi vytlačia priemerne iba 26, pričom majú oba národy zhodne okolo 6 tlačiarní v jednej firme.
Veľkým prekvapením je zistenie, že 51% zamestnancov na Slovensku už niekedy našlo dokument s utajovanými alebo citlivými informáciami zabudnutý v tlačiarni. Až 24 % z nich dokument odovzdalo na patričné miesta bez prečítania a 28 % ho odovzdalo po prečítaní. Nájdený dokument ignorovalo 9 % zamestnancov a dokonca iba 2% ho zneužili vo svoj vlastný prospech.
Druhá časť prieskumu bola zameraná na ochranu životného prostredia. Najpopulárnejšou formou eko aktivít je efektívne osvetlenie. Až 68% opýtaných Slovákov uviedlo, že majú na pracovisku nízkoenergetické osvetlenie. Dve tretiny Slovákov potom na pracovisku recykluje papier. „Slováci tiež recyklujú najrôznejší IT hardware, a to každý druhý opýtaný. Zatiaľ čo z Čechov to uviedla štvrtina. Na druhej strane sa však obe krajiny zhodli v tom, že sa za posledných 12 mesiacov postoj ich firmy k environmentálnym otázkam výrazne zmenil v pozitívnom slova zmysle,“ dodáva Marcel Divín. Zároveň až 48% spoločností si uvedomuje význam prechodu na energeticky efektívne IT, ale iba 17% už urobilo prvý krok v podobe zavedenia atramentových tlačiarní miesto laserových.
Čo sa týka oblasti informačných technológií a ich komplikácií, najviac dokáže Slovákov frustrovať pomalý systém, ktorý znervózňuje až polovicu respondentov. Česi sú o čosi viac trpezlivejší a pomalý systém označilo za problém iba 37% opýtaných. Rovnako 42% Slovákov i Čechov sa zhoduje v tom, že najväčším problémom v súvislosti s tlačiarňami je zaseknutý papier. „Kvôli problémom s tlačiarňami a ďalšími technológiami stratia Česi a Slováci okolo 8 minút denne,“ upresňuje Marcel Divín.
Zdroj: Epson