108 AGENCY: Sklady a ceny v okolí Prahy

29.11.2023

Vyššie nájomné v priemyselných nehnuteľnostiach ako v Prahe majú iba Helsinki, Mníchov, Oslo, Hamburg, Londýn a niekoľko ďalších miest vo Veľkej Británii a Írsku. Sklady v okolí Prahy nájomcovia kupujú oveľa dráže ako v Paríži, Ríme, Madride, Budapešti alebo Varšave. V prípade českej metropoly ide konkrétne o 96 EUR za meter štvorcový na rok, pri najdrahšom Londýne 313 EUR. Berlín je porovnateľný s Prahou, menovaná Varšava v 3. štvrťroku vykázala najvyššie dosahované nájomné na úrovni 52 EUR ročne. Výsledky vyplynuli zo spoločnej analýzy českej realitnej a poradenskej spoločnosti 108 REAL ESTATE a BNP Paribas Real Estate.

„Výsledky dokazujú odolnosť a atraktivitu českého trhu priemyselných priestorov. Napriek povesti Poľska ako krajiny s nižšími nákladmi na prácu dáta ukazujú, že firmy sú ochotné platiť prémiu za výhody ponúkané strategickou polohou a dobre rozvinutou infraštruktúrou Prahy,“ komentuje výsledky Jakub Holec, riaditeľ 108 REAL ESTATE.

Prologis

Foto: Prologis Prague

Vysoká akcelerácia nájomného v skladových priestoroch v Európe bola zaznamenaná predovšetkým v roku 2021 (12,5 %) a vlani (11,9 %). Tento rok vykazuje priemerný 6,1% nárast nájomného, kedy sú však zrejmé veľké teritoriálne rozdiely: zatiaľ čo sklady v Beneluxe, Paríži, Varšave alebo Birminghame si nájomcovia prenajímajú o 10 a viac percent ako v roku 2022, Praha patrí medzi logisticky významné mestá, kde nájomné stagnuje.

„Potvrdzuje to naše staršie vyjadrenie, podľa ktorých trh narazil na svoj strop. Nákladová senzitívnosť je zrejmá na celom trhu aj v odvetviach, ktoré neboli zasiahnuté poklesom dopytu. Napriek celkovej odolnosti a príťažlivosti Prahy, ktorá podľa výšky nájomného konkuruje Viedni alebo Berlínu, prenajímatelia dosiahli maximálnu výšku nájomného, ktoré sú nájomcovia v tejto chvíli ochotní zaplatiť. Už teraz navyše pozorujeme citeľný prepad dopytu po industriálnych a logistických priestoroch,“ konštatuje Matěj Indra, vedúci oddelenia prenájmu priemyselných nehnuteľností v 108 REAL ESTATE.

Najvyššie dosahované nájomné v okolí českej metropoly neoslabil ani trvalý pokles útraty v maloobchode. A hoci ani miestna kúpna sila stále nedosahuje úroveň v západnej Európe, dokladá dopyt, že Praha je pre mnoho typov nájomcov kľúčovým priestorom pre celý stredoeurópsky región. Významu by mala napomôcť aj rozširovaná sieť diaľnic alebo kvalitnejšie a rýchlejšie železničné spojenie do susedných krajín. Dokončenie diaľničnej siete a skvalitnenie tej železničnej je nevyhnutnou podmienkou pre zachovanie konkurencieschopnosti v budúcnosti.

Ako ale podotýka štúdie 108 REAL ESTATE a BNP Paribas Real Estate, rast nájomného nie je daný iba vyšším dopytom, ako skôr infláciou a vyššími nákladmi developerov, rovnako ako drahšej prevádzky. Predpoveď nepredpokladá, že by sa rast zastavil – aj s ohľadom na obmedzené možnosti novej výstavby, čo sa týka celého kontinentu.

Ani Česká republika zrejme v nadchádzajúcom období nebude výnimkou. S 2,68% neobsadenosťou vrátane priestorov v stave shell & core a 2,19% bez týchto priestorov sa pohybuje pod aktuálnym európskym priemerom (4%). Zásadne viac voľných priestorov, ktoré by mali priamy vplyv na priemerné požadované nájomné, nemožno očakávať ani po dokončení 1,3 milióna štvorcových metrov logistických a výrobných hál, ktoré sú v súčasnosti rozostavané. „V čase, keď rastú ceny prakticky všetkého, nemôžeme očakávať, že práve nájomné v priemyselných nehnuteľnostiach bude klesať,“ uzatvára Matej Indra.

Zdroj: 108 AGENCY

Prieskum

Top ponuky