V máji boli verejní obstarávatelia, obstarávatelia a subjekty, ktorým bola poskytnutá dotácia veľmi efektívni vo vyhlasovaní verejných obstarávaní. Zákazky v celkovej hodnote 657 miliónov EUR predstavujú najväčší objem tohto roka. Vyplýva to z najnovšej analýzy spracovanej analytickou spoločnosťou CEEC Research na základe údajov poskytnutých Úradom pre verejné obstarávanie ku koncu mája 2015 vo Vestníku verejného obstarávania.
Ilustračné foto: Pixabay.com
V máji tohto roka vyhlásili verejní obstarávatelia, obstarávatelia a subjekty, ktorým bola poskytnutá dotácia najväčší objem verejných obstarávaní od 1. 1. 2015. Na celkom 612 súťaží si pripravili 657 miliónov EUR. „Hodnota zákaziek vyhlásených vo všetkých prvých piatich mesiacoch klesla v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 4,8 percent, ale iba vďaka novele zákona platnej od 1. júla 2013, ktorá zlúčila podprahové zákazky s podlimitnými a zmenila aj postupy pri zverejňovaní. Pokiaľ by sme porovnávali čísla platné pred účinnosťou tejto zmeny, dostali by sme nárast objemu vyhlásených verejných obstarávaní takmer o pätinu (19,8 percent),“ uvádza Jiří Vacek, riaditeľ analytickej spoločnosti CEEC Research. „Mierny nárast objemu získaných zákaziek zaznamenala i naša stavebná spoločnosť a to hlavne v oblasti vodohospodárskych stavieb,“ potvrdzuje výsledky analýzy riaditeľ organizační zložky Slovensko, stavební spoločnosti HOCHTIEF CZ, Miroslav Beka.
Vďaka novele zákona sa presne o pätinu prepadol tiež počet vyhlásených verejných obstarávaní (na 2 236). Pokiaľ by sme čísla opäť porovnávali podľa predpisov platných pred novelou, zistili by sme rast medziročného nárastu počtu vyhlásených verejných obstarávaní o 6,7 %.
Viac než desatina (11 %objemu aj počtu) zákaziek už bola úradmi ukončená a zadaná konkrétnym dodávateľom. Štyri percentá z celkového objemu zákaziek verejní obstarávatelia, obstarávatelia a subjekty, ktorým bola poskytnutá dotácia, zrušili ešte pred ich vyhodnotením. Pre zaujímavosť, zo zákaziek vyhlásených v priebehu minulého roka boli zatiaľ ukončené dve tretiny objemu (66 %). „Krátkodobé utlmenie väčšieho prílivu zákaziek by nemalo ekonomiku nijako poškodiť. Pokiaľ by táto situácia trvala dlhšiu dobu, mohlo by sa to negatívne prejaviť na zamestnanosti a výkonnosti firiem,“ komentuje situáciu riaditeľ spoločnosti O.M.C.Invest, Mário Červenka.
V januári až máji tohto roka ukončili verejní obstarávatelia, obstarávatelia a subjekty, ktorým bola poskytnutá dotácia celkom 1 884 verejných obstarávaní v celkovej hodnote 2 miliardy EUR. To je o 14,7 %menej ako v rovnakom období minulého roka. Pri porovnaní nadlimitných zákaziek, by bol prepad ešte väčší (o 19,8 %).
Zdroj: CEEC Research