EY: M&A barometer - Rebríček fúzií

12.04.2014

Celkový počet transakcií uskutočnených v rámci regiónu strednej a juhovýchodnej Európy (Bulharsko, Česká republika, Chorvátsko, Grécko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko a Turecko) v roku 2013 vzrástol na 1 467 z 1 108 transakcií v roku 2012, čo predstavuje medziročný nárast 32,4 %. Z hľadiska počtu transakcií bolo najaktívnejšou krajinou Turecko, za ním nasledovali Bulharsko a Poľsko. Trh fúzií a akvizícií v roku 2013 vo väčšine krajín zaznamenal nárast v počte transakcií v porovnaní s rokom 2012, s výnimkou Rumunska, Poľska, Srbska a Slovinska. Tieto údaje vyplývajú z výsledkov rebríčka fúzií a akvizícií „M&A barometer v regióne strednej a juhovýchodnej Európy“, ktorý vypracovala spoločnosť EY.

GrafFúzie a akvizície v regióne strednej a juhovýchodnej Európy  V regióne bolo oznámených 1 467 realizovaných transakcií s odhadovanou celkovou výškou 39,4 miliárd USD. Najatraktívnejšími oblasťami z hľadiska počtu transakcií boli služby, výroba a IT. Z hľadiska objemu realizovaných transakcií to, naopak, boli telekomunikačné služby a médiá (245 mil. USD), bankovníctvo a finančné služby (196 mil. USD) a energetický a banský priemysel (163 mil. USD). Akvizičný trh v strednej a juhovýchodnej Európe ako celok narástol v roku 2013 o 32,4 %. „Najzaujímavejšími trhmi v našom regióne naďalej ostávajú Turecko, Poľsko, Česká republika a za posledný rok sa k nim pridalo aj Bulharsko. V roku 2013 z hľadiska počtu transakcií dominovalo Turecko s 343 transakciami. Čo sa týka objemu transakcií v regióne, viedla Česká republika s objemom transakcií v hodnote 10,6 miliardy USD, za ňou nasledovali Turecko (9 mld. USD) a Poľsko (8,8 mld. USD),“ uvádza Jozef Mathia, partner EY v Slovenskej republike pre fúzie a akvizície.

Výrazný nárast hodnoty transakcií v Grécku, Bulharsku a Maďarsku spôsobil najmä nárast počtu transakcií s hodnotou nad 100 mil. USD. Podiel strategických a finančných investorov. Prevažný počet transakcií vo všetkých krajinách s výnimkou Bulharska uskutočnili strategickí investori, pričom tvorili 67 % transakcií uzatvorených v celom regióne. Podiel finančných investorov bol najvyšší v Bulharsku, Rumunsku, Českej republike a Grécku. Podiel finančných investorov v Bulharsku sa v roku 2013 zvýšil vďaka výraznému nárastu počtu transakcií uzatvorených súkromnými osobami.

Smerovanie investícií

Medzi transakciami uskutočnenými v regióne strednej a juhovýchodnej Európy v roku 2013 naďalej prevažovali domáce transakcie (52 % z celkového počtu transakcií), čo v porovnaní s rokom 2012 predstavuje pokles o 1 p. b., kým investície smerujúce do zahraničia sa ustálili na úrovni roku 2012. Domáce transakcie boli najvyhľadávanejšie v Poľsku, Českej republike a Turecku. Najväčší počet investícií smerujúcich do zahraničia zaznamenalo Turecko (40), za ním nasledovali Poľsko (30) a Česká republika (21). Podiel investícií smerujúcich do zahraničia bol najvyšší v Grécku, Českej republike a Turecku. Najvyšší podiel investícií prichádzajúcich zo zahraničia sa zaznamenal v Maďarsku a na Slovensku, v Bulharsku a Slovinsku. Najaktívnejšou krajinou v rámci regiónu bola v roku 2013 Česká republika (20).

Zastúpenie odvetví ekonomiky

Najatraktívnejším cieľovým sektorom boli služby (podľa počtu transakcií), v ktorých sa v roku 2013 uskutočnilo 176 transakcií. Za nimi nasledovali výroba a IT. Z hľadiska hodnoty sa najväčšie transakcie uskutočnili v telekomunikáciách a médiách, bankovníctve a finančných službách, energetike a ťažobnom priemysle. Každá krajina mala svoje najzaujímavejšie odvetvie, no výroba obsadila prvé miesta vo väčšine krajín.

Záujem zahraničných investorov

Hoci sa v porovnaní s domácimi investíciami zaznamenalo menej investícií prichádzajúcich zo zahraničia, z hľadiska pôvodu zahraničného kapitálu investovaného v regióne strednej a juhovýchodnej Európy do akvizičných transakcií a fúzií v roku 2013 naďalej viedli západoeurópski a neeurópski investori oproti krajinám strednej a juhovýchodnej Európy. K najaktívnejším krajinám v roku 2013 patrilo Nemecko s 61 transakciami uskutočnenými v regióne. Za ním nasledovalo USA s 59 transakciami a Spojené kráľovstvo uskutočnilo 37 transakcií.

Slovenská republika

V Slovenskej republike v roku 2013 vzrástol počet transakcií oproti predchádzajúcemu roku o viac ako polovicu. Zaznamenal sa tu medziročný nárast z 34 na 59 transakcií, odhadovaný objem transakcií realizovaných na slovenskom trhu fúzií a akvizícií však medziročne klesol na 1,4 miliardy USD (v roku 2012 to bolo 3,4 miliardy USD). „Na Slovensku bolo z hľadiska počtu transakcií najatraktívnejšie odvetvie výroby, kde sa zaznamenalo 14 transakcií, no čo sa týka objemu, jednoznačne viedla energetika, nasledovali maloobchod a veľkoobchod a nehnuteľnosti,“ dodáva Jozef Mathia.

Zdroj: EY, Ilustračné foto: Freeimages.com

Prieskum

Top ponuky