Miera nezamestnanosti v marci klesala

17.04.2023

Nezamestnanosť v marci opäť príjemne prekvapila. Zdá sa, že trh práce stále relatívne dobre odoláva ekonomickému spomaleniu v Európe, ktoré vyvolal energetický šok. Ten síce najskôr negatívne zasahuje časť zamestnávateľov, druhá časť ekonomiky (menej citlivá na ceny energie) však naopak zvyšuje svoj dopyt po pracovnej sile a je tak schopná v relatívne krátkom čase pohltiť veľkú časť novo nezamestnaných. Stenčujúca sa zásoba voľných pracovných pozícií v úvode roka by však mohla naznačovať, že i slovenský trh práce by sa mohol opäť blížiť k bodu zlomu. Nadpriemerný odlev nezamestnaných z úradov práce, ktorí si v priebehu mesiaca našli prácu (ich počet po zohľadnení sezóny nepretržite rastie už 7 mesiacov v rade a v marci bol najvyšší od marca minulého roka), je už v úvode roka sprevádzaný vyprázdňovaním štatistík s voľnými pracovnými pozíciami. Ich počet zaznamenal už dvojciferné dynamiky medziročného poklesu, hoci po zohľadnení tradičnej sezóny ostával stále nepatrne vyšší ako počas jesene minulého roka. 

Miera nezamestnanosti počítaná ako podiel z ekonomicky aktívneho obyvateľstva sa podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v marci znížila o 0,15 pb. na 5,61%. Po zohľadnení typických sezónnych faktorov (sezónne očistená miera nezamestnanosti, prepočet UniCredit Bank) klesla o 0,16 pb. na 5,58%. V medziročnom porovnaní sa pokles miery nezamestnanosti v marci zmiernil z -1,10 pb. na -1,06 pb. (23 tisíc). V porovnaní s obdobím tesne pred vypuknutím pandémie (február 2020) je (sezónne očistená) miera nezamestnanosti vyššia už len o 0,49 pb.  

Problémom domáceho trhu práce naďalej ostávajú veľké regionálne rozdiely, ktoré obdobie pandémie len zvýraznilo a k ich zvýrazňovaniu opäť dochádzalo aj v druhej polovici minulého roka. Úvod tohto roka však trocha prekvapivo tento trend opätovne zvrátil. Sezónne očistená miera nezamestnanosti na ekonomicky silnejšom západe a severozápade v marci klesla o 0,13 pb. na 3,73%, na ekonomicky slabšom východe a juhu stredného Slovenska až o 0,26 pb. na 9,82%. Naďalej však platí, že oproti obdobiu spred pandémie je nárast miery nezamestnanosti v ekonomicky chudobnejších regiónoch takmer štvornásobný (1,06 pb.) oproti ekonomicky silnejším častiam krajiny (0,27 pb.).

Maxim Tolchinskiy / Unsplash.com

Ilustračné foto: Maxim Tolchinskiy / Unsplash.com

Otáčanie pozitívneho trendu na trhu práce by mohli naznačovať voľné pracovné pozície. Ich počet sa od začiatku tohto roka začal postupne znižovať a marec tento trend len potvrdil - po zohľadnení sezóny klesol ich počet o 1,9% na 77 tisíc. V medziročnom porovnaní ich už bolo dokonca menej o 11,1% (takmer 10 tisíc). Kým v prvých dvoch mesiacoch roka hlásili úbytok voľných pracovných pozícií najmä služby, v marci sa k nim pridal už aj priemysel.. Úbytok neobsadených pracovných miest bolo možné pozorovať naprieč regiónmi. Jediným krajom, kde (po zohľadnení sezóny) v marci počet voľných pracovných miest neubudol, bol Banskobystrický kraj. Ten však vykazoval pomerne výrazný úbytok už v predchádzajúcich mesiacoch a medziročne tu bolo o viac ako tretinu voľných pracovných pozícií menej. Najviac pracovných miest sa v marci stratilo v Trnavskom kraji (medzimesačne po zohľadnení sezóny až 15%). Napriek tomu v okolí Trnavy je stále vyšší počet voľných pracovných pozícií ako nezamestnaných registrovaných na miestnych úradoch práce. Ešte výraznejší previs dopytu po zamestnancoch nad ich ponukou vykazuje dlhodobo Bratislava a okolie. Naopak, v Prešovskom kraji na jedno voľné pracovné miesto pripadá až takmer 15 nezamestnaných registrovaných na úradoch práce, v Košickom 11 nezamestnaných. Až 5 okresov pritom hlási viac ako 50 nezamestnaných na jedno voľné pracovné miesto – dva z nich v Prešovskom kraji (Sabinov 56 a Medzilaborce 52), dva v Košickom (Rožňava 56 a Gelnica 51) a jeden v Banskobystrickom (Poltár 64).

Domáci trh práce bol i v marci schopný absorbovať ďalších zahraničných pracovníkov, predovšetkým vojnových utečencov z Ukrajiny. Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku sa zvýšil o viac ako tisíc na 93,3 tisíc (po zohľadnení sezóny o 1,0%). Oproti rovnakému obdobiu minulého roka na Slovensku pracovalo o 28,6% (resp. 20,8 tisíc) cudzincov viac. Každý tretí (38%) cudzinec pracujúci na Slovensku je z Ukrajiny, pričom Ukrajinci tvorili takmer dve tretiny medziročného prírastku. Posledné mesiace však pomerne dynamicky rastie aj počet Gruzíncov (1,7 tisíc) a Indov (viac ako 2 tisíc) pracujúcich na Slovensku, ktorí sa už prepracovali do prvej desiatky a v medziročnom porovnaní sa ich počet zvyšoval po Ukrajincoch najrýchlejšie.

Výhľad

Trh práce, zdá sa aspoň nateraz, relatívne dobre odoláva energetickej kríze. To sa však môže v nasledujúcich mesiacoch zmeniť. Varovný prst zdvíha stenčujúci sa počet voľných pracovných pozícií v ekonomike. Ten zvyšuje riziko, že na rozdiel od predchádzajúcich mesiacov by nových nezamestnaných už nemusel takmer okamžite absorbovať robustný trh práce.

Zdroj: UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s. pobočka zahraničnej banky

Prieskum

Top ponuky