Rast nezamestnanosti sa v auguste v súlade s očakávaniami aj pod vplyvom sezónnych faktorov dočasne zastavil. Podľa štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny sa miera (disponibilnej) nezamestnanosti v auguste znížila o 0,05 pb na 7,60%. Po zohľadnení tradičných sezónnych faktorov (prepočet UniCredit Bank) miera nezamestnanosti vzrástla o 0,05 pb (najpomalšie od nástupu pandémie) na 7,48%. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka bolo na Slovensku o 71 tisíc (disponibilných) nezamestnaných viac a miera nezamestnanosti bola vyššia o 2,63 pb.
Ilustračné foto: Pixabay.com
Uvoľnenie prísnych protipandemických opatrení po odznení prvej vlny pandémie počas leta pomohlo aj domácemu trhu práce, ktorý začal javiť známky zotavenia už v júli a v podobnom trende pokračoval aj v auguste. Ako väčšina kríz, aj táto prispela k zvýšeniu intenzity pohybu v štatistikách úradov práce, keď trh práce i ekonomika vykazujú známky akejsi dvojrýchlostnosti – časť subjektov v ekonomike už obnovila nábor novej pracovnej sily, časť ekonomiky, ktorá bola viac zasiahnutá pandémiou alebo do krízy vstupovala nepripravená, resp. s nevyriešenými štrukturálnymi problémami, naopak dodáva na úrady práce stále nových nezamestnaných.
Počet uchádzačov o prácu, ktorí v auguste opustili registre úradov práce, sa síce v auguste medziročne nepatrne znížil (o 94, resp. -0,5%), avšak výlučne pod vplyvom nižšieho administratívneho tlaku na vyradzovanie nezamestnaných z dôvodu nespolupráce (v auguste takto úrady vyradili „len“ 382 uchádzačov o prácu, čo predstavuje medziročný pokles o viac ako 80%). Naopak, počet uchádzačov o prácu, ktorí v auguste opustili evidenciu úradov z dôvodu, že si našli novú prácu, medziročne vzrástol o takmer 3 tisíc (resp. o približne štvrtinu) a po zohľadnení tradičnej sezóny zotrval na úrovni júlového 3-ročného maxima (dokonca ešte nepatrne vzrástol o 0,1%). Predpokladáme, že za vyššími číslami novozamestnaných uchádzačov o prácu by mohlo byť v posledných mesiacoch aj opätovné prijímanie zamestnancov, ktorí stratili prácu v úvode pandémie. Najmä malí zamestnávatelia v turizme a čiastočne i obchode mohli na jar vo väčšej miere využívať prepúšťanie zamestnancov pred žiadosťou o štátnu pomoc. Po uvoľnení prísnych protipandemických opatrení a čiastočnom reštarte cestovného ruchu v júni a júli týchto dočasne nezamestnaných neraz prijímali naspäť do pracovného pomer. Čísla voľných pracovných miest však ukazujú, že by sa mohol zotavovať aj dopyt priemyslu po nových pracovníkoch.
Časť ekonomiky sa však počas leta ešte stále vyrovnávala s následkami pandémie a na úrady práce dodávala nových nezamestnaných v zvýšenom počte. Prílev nových uchádzačov o prácu do evidencie úradov práce ostával približne 10% nad úrovňou priemeru minulého roka (po zohľadnení sezónnych faktorov, prepočet UniCredit Bank). Tlak na prepúšťanie sa však predsa len začal zvoľňovať a v porovnaní s júlom počet nových nezamestnaných na úradoch klesol približne o desatinu (resp. o 7,5% po očistení o registráciu absolventov – sezónne očistené).
Letné oživenie v ekonomike i na trhu práce potvrdzujú aj čísla voľných pracovných miest. Ich počet tretí mesiac v rade rástol (po zohľadnení sezóny o 1,3%) na viac ako 72 tisíc. Dynamika medziročného poklesu voľných pracovných miest sa tak zmiernila z -25,9% na -24%. Pozitívne sa dá hodnotiť, že medzimesačný nárast voľných pracovných miest v auguste vykázali všetky kraje s výnimkou Trnavského. Najviac neobsadených pracovných pozícií pribudlo v Trenčianskom a Žilinskom kraji. Napriek tomu, na východe Slovenska (v Prešovskom a Košickom kraji) stále na jedno voľné pracovné miesto v priemere pripadá takmer 10 nezamestnaných na úradoch práce. Nové miesta v auguste pribúdali najmä na pozíciách typických pre priemysel (operátori výroby a podobne), t.j. na pozíciách, ktoré dlhodobo vykazujú najvýraznejší nedostatok pracovnej sily. Medziročne sa počet neobsadených pracovných ponúk najvýznamnejšie znížil u pomocných a nekvalifikovaných pracovníkov a v službách.
Augustový mierny pokles nezamestnanosti bol s najväčšou pravdepodobnosťou len dočasný. Už v septembri by čísla nezamestnanosti mala navýšiť tradičná jesenná registrácia absolventov stredných škôl (ktorí nepokračujú v ďalšom štúdiu). Podobne ako pri vysokoškolákoch sa dá predpokladať, že ospalejší trh práce ich nebude schopný absorbovať v rozsahu podobnému minulým rokom a dlhodobý trend poklesu ich registrácie na úradoch (ťahaný demografiou i vyšším zastúpením absolventov pokračujúcich v štúdiu na vysokej škole) by sa tento rok mal dočasne otočiť. Stále nie je možné ani vylúčiť, že nezamestnanosť by na jeseň mohla podporiť aj druhá vlna prepúšťania. Sila prvotného zotavenia ekonomiky počas leta by ju však mohla i výraznejšie tlmiť. Intenzita druhej (jesennej) vlny nárastu nezamestnanosti môže závisieť aj do ďalšieho priebehu pandémie. Nateraz očakávame, že miera nezamestnanosti by mohla kulminovať na prelome rokov na úrovni atakujúcej 9%.
Recesia zvyčajne zvyšuje i tlak na optimalizáciu a zefektívňovanie produkcie a v období ekonomického zotavenia vedie k ekonomickému rastu založenom viac na raste produktivity práce. Z tohto dôvodu i napriek tomu, že v scenári recesie typu V očakávame, že ekonomika by sa mohla dostať na úrovne spred COVID krízy niekedy na prelome rokov 2021-22, miera nezamestnanosti sa úrovne z konca roku 2019 pravdepodobne nedostane skôr ako v horizonte 4-5 rokov.
Zdroj: UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s. pobočka zahraničnej banky