Miera nezamestnanosti na Slovensku naďalej klesá, v marci jej k tomu pravdepodobne pomohol už aj tradičný nástup sezónnych prác. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa miera nezamestnanosti v marci podľa štatistík úradov práce znížila o 0,17 pb na 5,55% a podľa očakávaní tak opäť posunula historické minimum. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka bola miera nezamestnanosti nižšia o 2,49 pb, t.j. o 65 tis. nezamestnaných menej.
Ilustračné foto: Pixabay.com
Pokles nezamestnanosti po očistení o tradičné sezónne faktory sa v posledných mesiacoch stabilizoval na úrovni okolo 0,15 pb. mesačne. Inak tomu nebolo ani v marci, keď sezónne očistená nezamestnanosť (prepočet UniCredit Bank) klesla o 0,14 pb. na 5,47%. V porovnaní s prvou polovicou minulého roka tak pozorujeme významnejšie spomalenie poklesu nezamestnanosti (v marci až júli minulého roka bolo tempo poklesu nezamestnanosti približne dvojnásobné). Za spomalením poklesu nezamestnanosti stáli najmä štrukturálne problémy slovenskej nezamestnanosti, keď sa ponuka práce úplne nestretávala s dopytom po práci. Naopak, silný cyklický rast ekonomiky naďalej tvoril nové pracovné miesta, čo sa prejavovalo na raste voľných neobsadených pracovných pozícií, či zvyšujúcom sa dovoze pracovnej sily zo zahraničia. Marec priniesol prvý náznak toho, že situácia na slovenskom trhu práce by sa s blížiacim vrcholom aktuálneho ekonomického cyklu mohla predsa len začať pozvoľna meniť, avšak až nasledujúce mesiace ukážu, či sa jednalo o krátkodobý výkyv alebo budeme svedkami dlhodobejšieho trendu. Na rozdiel od predchádzajúcich mesiacov už pomalší pokles miery nezamestnanosti (v porovnaní s minulým rokom) nebol ďalej sprevádzaný nárastom voľných pracovných miest, ktorých počet sa o tisícku zosunul (na 77 tis.) z februárového historického maxima. Počet voľných pracovných miest síce nerástol ani v novembri a decembri, avšak vtedy sa to dalo plne vysvetliť tradičným zimným spomalením na trhu práce. V marci je s nástupom sezónnych prác trend skôr opačný, počet otvorených pracovných pozícií v tomto čase zvyčajne významnejšie rastie. Po zohľadnení tradičnej sezóny tak ich počet v marci klesol ešte citeľnejšie - o viac ako 7 tis. medzimesačne (prepočet UniCredit Bank), pričom sa jednalo o prvý medzimesačný (sezónne očistený) pokles od polovice roku 2016. Prejavilo sa to aj na medziročnom porovnaní, keď sa dynamika medziročného rastu voľných pracovných miest spomalila z februárových 92% na marcových 73%.
Medzimesačný pokles voľných pracovných miest sa týkal najmä pozícií typických pre priemysel, ktoré však aj napriek tomu stále vykazujú najväčšie medziročné prírastky. Pracovných pozícií medzimesačne ubudlo najmä v Košickom, Žilinskom a Banskobystrickom kraji. Naopak, juhozápad krajiny (Bratislava, Nitra a Trnava), kde je problém s nedostatok pracovnej sily najvypuklejší, vykazoval naďalej nárast voľných pracovných pozícií.
Ak by sa všetky voľné pracovné miesta podarilo obsadiť domácimi nezamestnanými registrovanými na úradoch práce, miera disponibilnej nezamestnanosti by sa nachádzala na úrovni 2,76% (vo februári 2,89%). Takýto scenár je však extrémne málo pravdepodobný. Voľné pracovné miesta sa totiž úplne nestretávajú s ponukovou pracovnej sily na úradoch. Sú koncentrované najmä v juhozápadnej časti krajiny, kde už chýba dostatok nezamestnaných na ich pokrytie. Na druhej strane, vzdelanostná štruktúra uchádzačov o prácu by nemusela byť až tak veľkým problémom. Zamestnávateľom sa totiž dlhodobo nedarí obsadzovať voľné pracovné miesta a ich požiadavky na nových zamestnancov sa preto postupne znižujú – len 3% voľných pracovných miest vyžadujú vysokoškolský titul a až tretina pozícií si vystačí aj so základným alebo žiadnym vzdelaním.
Rastúca ekonomika by mala byť schopná generovať nové pracovné miesta aj v nasledujúcich mesiacoch a tlačiť tak nezamestnanosť na nové historické minimá. Stále pritom platí, že vo väčšine regiónov Slovenska (najmä západného Slovenska) v súčasnosti nebráni výraznejšiemu poklesu nezamestnanosti nedostatok nových pracovných miest, ale nevhodná štruktúra uchádzačov o prácu. Marec však zároveň naznačil, že s blížiacim sa vrcholom ekonomického cyklu by sa aj napätá situácia na Slovenskom trhu práce mohla začať postupne upokojovať a nedostatok pracovnej sily by nemusel byť až tak vypuklý ako sme mohli pozorovať v posledných mesiacoch. Až nasledujúce mesiac však ukážu, či bol marcový pokles otvorených voľných pracovných pozícií len krátkodobým výkyvom alebo zárodkom dlhodobejšieho trendu.
Zdroj: UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.