Priemysel sa vo februári čiastočne zotavil zo slabého úvodu roku. Napriek tomu ostáva jeho produkcia v medziročnom porovnaní v červených číslach, a to aj napriek tomu, že kľúčová zložka slovenského priemyslu, výroba áut, i vo februári rástla dvojciferným medziročným tempom. Produkciu áut na Slovensku v úvode roka najskôr podporovali aj vyššie exporty do Spojených štátov v snahe predzásobiť miestny trh pred zavedením nových ciel, či nábeh výrobných kapacít po aktualizácií výrobného programu u jedného z domácich producentov. Naopak, predaje áut na domácom európskom trhu v prvých dvoch mesiacoch roka mierne klesali a na tuzemskú produkciu áut tak pôsobili skôr tlmiaco. Na strane rastu vo februári podporila automobilový priemysel, na rozdiel od úvodu roka, aj domáca chémia – silné dvojciferné dynamiky medziročného rastu si pripísala petrochémia, výroba chemikálií i farmácia. V prevažne rastovom trende pokračovala aj väčšina odvetví orientovaných na spotrebný dopyt. Na druhej strane, stále sa nedarilo silným exportným odvetviam priemyslu orientovaným na krytie investičného dopytu, resp. polotovarov v tejto oblasti. Z celkové medziročného rastu priemyslu uberala opäť aj energetika, a to aj napriek tomu, že oproti januáru zaznamenala pomerne významne oživenie.
Podľa údajov Štatistického úradu sa produkcia slovenského priemyslu vo februári po zohľadnení tradičných sezónnych vplyvov zvýšila o silných 5,2% a čiastočne tak kompenzovala silný pokles z prvého mesiaca roka. Produkcia priemyslu však stále zaostávala za koncom minulého roka i rovnakým obdobím minulého roka. Medziročný pokles priemyslu sa však predsa len zmiernili, a to -5,1% na -1,3%.
Aj vo februári, na rozdiel od minulého roka, prehlbovala pokles domáceho priemyslu domáca energetika. Tá síce po extrémne slabom štarte roka vo februári pridala, januárové straty však ani zďaleka plne nevymazala. Dynamika jej medziročného poklesu sa ale aspoň zmiernila z -17,8% na -7,3%. Napriek tomu, z celkového rastu priemyslu uberala až takmer 1 pb, presnejšie 0,9 pb.
V červených číslach vo februári ostával aj väčší spracovateľských priemysel, dynamika jeho medziročného poklesu sa ale zmiernila z -3,1% len na -0,4%. K čiastočnému zotaveniu produkcie priemyslu prispela najmä domáca chémia, ale i stále dynamicky rastúci kľúčový automobilový priemysel. Petrochémia i výroba chemikálií si vo februári pripísali dvojciferné dynamiky rastu, a to ako v medzimesačnom (sezónne očistenom) i medziročnom porovnaní. Silný medziročný rast vykázalo najmä spracovanie ropy (petrochémia +36,6%), avšak vysoko nadpriemerne medziročne narástla aj výroba chemikálií (22,3%). Dvojciferný medziročný rast si pripísala vo februári aj menšia farmácia (15,9%). A hoci sa v prípade chémie jedná o relatívne menšia odvetvia domáceho priemyslu, vďaka silnému dvojcifernému medziročnému rastu produkcie vylepšovali vo februári medziročný rast priemyslu až o 1,2 pb.
Automobilový priemysel vo februári nadviazal na pomerne silný úvod roka. Jeho produkcia opäť medzimesačne narástla, a to aj po očistení o sezónny efekt. A hoci rekordné úrovne z úvodu jesene (október) ešte nedosiahla, pohybovala sa už nad priemerom minulého roka. V medziročnom porovnaní ostala dynamika jej rastu približne na januárovej úrovni, keď sa zrýchlila len nepatrne z 11,9% na 12,0%. Výroba automobilov tak vylepšovala medziročný rast priemyslu až o 3 pb.
Rastúci trend si vo februári udržali aj viaceré odvetvia orientované na spotrebný dopyt. Silný medziročný rast ukázala najmä výroba spotrebnej elektroniky, a to až o 24,4%. Medziročne ale stále rástla aj ostatná výroba v slovenských podmienkach reprezentovaná najmä výrobou nábytku (4,3%), či potravinársky priemysel (1,3%). Naopak, nedarilo sa výrobe textilu, odevov, kože a obuvi (-10,1%). Tieto štyri odvetvia orientované prevažne na spotrebný dopyt zlepšovali medziročné čísla priemyslu o 0,65 pb.
Do mínusu priemysel stále tlačili trápiace sa prevažne exportné odvetvia priemyslu orientované na krytie investičného dopytu, či polotovarov v tejto oblasti. Vo februári sa ďalej znižovala produkcia domáceho hutníckeho a kovospracujúceho priemyslu i vo výrobe elektrických zariadení. Medziročný pokles vo výrobe elektrických zariadení sa tak prehĺbil z -10,4% na -14,6%. Naopak priaznivejší bázicky efekt pomohol zmierniť medziročný pokles v hutníckom a kovospracujúcom priemysle z -16,8 na -14,4%. V dvojcifernom medziročnom poklese ostával aj strojársky priemysel (-12,9%, zmiernenie poklesu z januárových -19,8%), ktorý zaznamenal len miernu korekciu (mierny medzimesačný nárast) slabého januára. Tieto 3 exportné „investičné“ odvetvia tak uberali z celkového medziročného rastu priemyslu 4,5 pb. Bez ich poklesu by teda neklesal ani priemysel ako celok. Odvetvia ekonomiky orientované na investičné tovary stále zápasia s nízkou investičnou aktivitou v Európe, ktorá ešte nestihla reagovať na znižujúce sa úroky, ale stále aj s dôsledkami energetickej krízy. Slovenskí producenti (na rozdiel od domácnosti) sú pritom často vystavení vyšším cenám energií (elektriny, plynu) ako ich európski konkurenti.
Nálada (indikátor sentimentu) v slovenskom priemysle sa v úvode roka nelepší. Dôvera v priemysel sa v marci opäť znížila a ďalej sa tak vzďaľovala od 10-ročného priemeru. Náladu v domácom priemysle zhoršovala stále nízka úroveň objednávok, ale v marci aj rastúce zásoby produkcie, či slabšie očakávania ohľadom produkcie v nasledujúcich mesiacoch. Slabšia kondícia priemyslu sa už začala premietať aj na očakávaniach ohľadom zamestnanosti. Domáci priemysel sa na jar bude musieť vysporiadať najmä s novými clami na vývozy áut do Spojených štátov. Tie pritom pravdepodobne presunuli časť produkcia z jari do úvodu roka a čiastočne tak vylepšovali čísla priemyslu v prvých mesiacoch roka, resp. aspoň zmierňovali jeho prepad.
Nálada sa zatiaľ zásadnejšie nelepší ani u kľúčových obchodných partnerov Slovenska, hoci sa zdá, že z dna sa už definitívne odrazila. Aj v tomto roku tak bude rast priemyslu stále tlmený dopadmi energetickej krízy, či transformáciou európskeho automobilového priemyslu. S postupujúcim rokom by ale priemysel predsa len mohol začať dostávať aj pozitívny impulz z uvoľnenejšej menovej politiky ECB, ktorá by sa s miernym oneskorením mala postupne prelievať aj do reštartu dopytu po investičných tovaroch v Európe. Pozitívny impulz by v priebehu roka, ale skôr až v tom budúcom, mohol dostať aj európsky zbrojársky priemysel. Nepriamo z toho môžu ťažiť aj slovenskí priemyselníci - predpokladáme ale, že prevažne len ako súčasť subdodávateľského reťazca.
Zdroj: UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s. pobočka zahraničnej banky