Stavebníctvo v júli nadviazalo na prebudenie z predchádzajúcich mesiacov. V porovnaní s júlom sa jeho produkcia podľa údajov Štatistického úradu zvýšila o ďalších 2,5% za posledné tri mesiace si tak v úhrne polepšilo o takmer 10%. V medziročnom porovnaní sa dynamika rastu produkcie stavebníctva zrýchlila z 9,6% na 10,7%. V auguste potiahol stavebníctvo najmä v minulých mesiacoch skôr klesajúci segment výstavby budov (+8,2% medziročne). Naopak, segment výstavby infraštruktúry naďalej potvrdzuje povesť volatilnejšieho segmentu - jeho produkcia sa v porovnaní s júlom znížila. V medziročnom porovnaní však naďalej ťaží z priaznivej bázy, avšak dynamika jeho medziročného rastu sa spomalila z 33,8% v júli na 16,6% v auguste.
Ilustračné foto: Pixabay.com
Nálada v slovenskom priemysle ostáva relatívne dobrá. Navyše náš UniCredit leading indicator naznačuje možné oživenie v globálnom obchode v závere roka. Nasledujúcich mesiacoch by sa tak mal slovenský priemysel držať prevažne na rastovej trajektórií, ktorú začne zvýrazňovať i nový závod na výrobu áut (Jaguár Land-Rover). Riziká, najmä v auto sektore, sú však pomerne významné a krátkodobo sa nedá vylúčiť ani dočasný pokles priemyslu. Štart produkcie v J-LR sa odsúva pravdepodobne až do druhej polovice posledného štvrťroku. V najbližších mesiacoch by tak mohol prevážiť efekt WLTP a veľkých letných predpredajov. Ten by mohol produkciu automobilového priemyslu v Európe v úvode jesene aj dramatickejšie znížiť a priniesť aj výraznejšie negatívne prekvapenie. Do akej miery sa to dotýka aj slovenských producentov ostáva otázne. Indikátor dôvery v priemysle nenaznačuje, žeby slovenskí producenti očakávali nejaké výpadky vo výrobe v najbližších mesiacoch. Práve naopak, naďalej indikujú rast produkcie.
Stavebníctvo by aj v nasledujúcich mesiacoch malo ťažiť najmä z reštartu výstavby infraštruktúry, ktorej by v najbližších mesiacoch mali pomôcť aj masívne investície samospráv do infraštruktúry s blížiacim sa termínom komunálnych volieb (začiatok novembra). Riziká v tomto segmente sú však stále významné, posuny v termínoch tu nie sú ojedinelé, čo zdvíha i volatilitu produkcie. Na druhej strane sa zdá, že segment výstavby budov má už svoj cyklický vrchol za sebou, hoci v auguste ukázal známky oživenia a v druhom štvrťroku sa stabilizovali aj vydané nové stavebné povolenia. Tie sú však stále výrazne nižšie ako v roku 2016. Naďalej tak neočakávame dlhodobejší rast tohto segmentu, pravdepodobnejšie sa javí jeho stagnácia, resp. mierny pokles. Trh s rezidenčnými nehnuteľnosťami by mala čoraz viac schladzovať i prísnejšia regulácia hypotekárneho trhu. Akokoľvek, stavebníctvo by si v tomto roku v úhrne malo udržať stále prevažne rastovú trajektóriu. Rast sa však bude i naďalej presúvať smerom k volatilnejšej výstavbe infraštruktúry, čo by sa malo prejaviť aj na rastúcej volatilite v dynamike rastu celého stavebného sektora.
Zdroj: UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s.