Slovenské stavebníctvo v poslednom mesiaci roka nadnesene skolabovalo. Nenadviazalo sa relatívne úspešnú jeseň, kedy ťažilo z dočerpávania eurofondov, ale aj prekvapivého oživenia vo väčšom segmente výstavby budov. V decembri sa jeho produkcia prudko prepadla, a to ako v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, tak aj v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka. Jedným z dôvodov slabšieho decembra v stavebníctve boli najskôr aj nepriaznivé poveternostné podmienky (relatívne vlhké i chladné počasie v predvianočnom období). Produkciu stavebníctva však najskôr okresávali aj štrukturálne problémy – končiace eurofondové investície financované z predchádzajúceho rozpočtovacieho obdobia i cyklický útlm vo výstavbe budov zvýraznený vysokými úrokmi.
Ilustračné foto: Scott Blake / Unsplash.com
Podľa údajov Štatistického úradu sa produkcia stavebníctva v decembri znížila o 9,9% (sezónne očistená) a v medziročnom porovnaní bola nižšia o 12,1% (po 6,9% novembrovom medziročnom náraste). Pokles zaznamenali všetky zložky stavebníctva – domáca produkcia (o 12,30 medziročne) i produkcia domácich stavebných firiem v zahraničí (o 10,6%), domáca produkcia vo väčšom segmente výstavby budov (o -10,6% medziročne) i v menšom segmente výstavby infraštruktúry (-9,9%).
Slabý december vymazal všetky zisky stavebníctva z predchádzajúcich mesiacov. Jeho produkcia sa znížila ako v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, tak aj (hoci len mierne) v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka (o 0,5%). Efekt dočerpávania eurofondov (a stavebníctvo) tak mohlo byť v závere roka výrazne slabší ako sme pôvodne očakávali. Decembrové stavebníctvo prináša jednoznačne negatívne riziko do našej prognózy rastu HDP v závere roka (1,1%).
Stavebníctvo bude v tomto roku najskôr zápasiť s nižším dopytom v oboch svojich segmentoch. Výstavbu budov budú brzdiť stále vysoké úroky a klesajúca investičná aktivita v ekonomike, výstavba infraštruktúry sa bude musieť vysporiadať s prechodným obdobím, kedy sa ukončia viaceré projekty financované z predchádzajúceho rozpočtovacieho obdobia. Nábeh stavebných projektov z nového rozpočtovacieho obdobia, či Plánu obnovy môže pritom brzdiť nový politický cyklus. Skúsenosti z minulosti naznačujú, že s nástupom novej vlády často dochádza aj k prehodnocovaniu priorít, čo dočasne spomaľuje i nábeh nových verejných projektov výstavby infraštruktúry. Na druhej strane, v porovnaní s rokom 2016 (predchádzajúci prechod medzi rozpočtovacími obdobiami) by pokles mohol byť predsa len o niečo miernejší, a to vďaka fázovaniu projektov. Časť projektov tak bude financovaná z dvoch rozpočtovacích období a stavebné práce by tu mali plynulo pokračovať aj v tomto roku.
Zdroj: UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s. pobočka zahraničnej banky