Ako už naznačovali o deň skôr zverejnené čísla zahraničného obchodu, priemysel v júli zaznamenal rekordný pokles produkcie. Podľa údajov Štatistického úradu SR sa produkcia priemyslu v júli prepadla o neuveriteľných 15,9% (sezónne očistené). Takýto silný prepad produkcie v priebehu jediného mesiaca pritom slovenský priemysel nevykázal ani pri vypuknutí krízy v roku 2008. V porovnaní s júlom minulého roka bola produkcia nižšia o -14,3%, čo predstavuje najvýraznejší medziročný prepad produkcie za posledných 7 rokov. A hoci vyzerajú júlové čísla na prvý pohľad naozaj hrozivo, nie je zatiaľ dôvod na predčasnú paniku. Júlové čísla z veľkej časti ovplyvnili celozávodné dovolenky, ktoré sa tohto roku vo väčšej miere koncentrovali práve na júl. Seriózne závery o výkone slovenského priemyslu budeme môcť urobiť až po zverejnení augustových čísel, kedy predpokladáme silnú korekciu dovolenkového júla. Augustové čísla by teda mali aj dať odpoveď na otázku do akej miery je aktuálny pokles priemyslu dôsledkom dovoleniek a do akej miery sa na ňom negatívne podpísal slabší európsky dopyt, napríklad aj ako výsledok rastúcej neistoty po britskom referende.
Ilustračné foto: Pixabay.com
Slovenský priemysel v júli ovplyvnili najmä dovolenky v kľúčovom odvetví, v automobilovom priemysle. Dve z troch slovenských závodov automobiliek mali v tomto roku naplánovanú celú celozávodnú dovolenku na júl, v ostatnej automobilke sa uskutočnila na prelome júla a augusta. Podobne aj automobilky v susednej Českej republike posunuli letné odstávky produkcie na júl, čo ešte viac znásobilo pokles produkcie v subdodávateľskom reťazci. Najvýraznejší pokles produkcie v júli vykázala samotná výroba dopravných prostriedkov, kde sa produkcia znížila o -37,1% medzimesačne (sezónne očistené, prepočet UniCredit Bank), resp. 35,6% medziročne. Slovenské automobilky a dodávatelia v sektore tak zaznamenali najnižšiu produkciu od decembra 2012 a boli zodpovedná za približne ¾ júlového poklesu produkcie. Výrazný medzimesačný pokles produkcie (avšak už len v jednociferných úrovniach) vykázali aj odvetvia úzko naviazané na automobilový priemysel – výroba gumy a plastov, kovov a elektrických zariadení. Výrobcovia elektrických zariadení však aj pri silnom medzimesačnom poklesu produkcie boli predsa len jediným odvetvím slovenského spracovateľského priemyslu, ktorý si v júli udržal mierny medziročný rast produkcie. Klesali aj ďalšie silné exportné odvetvia slovenského priemyslu – strojári a výrobcovia spotrebnej elektroniky, v dovolenkovom móde bežali aj low-tech odvetvia, či odvetvia chemického priemyslu.
Júl priniesol ďalší pokles aj do slovenského stavebníctva. To sa medzimesačne prepadlo až o 11%, pričom dynamika jeho medziročného poklesu sa prehĺbila až na 23,3% a stavebníctvo tak medziročne klesalo najrýchlejšie od januára 2009. Výrazný pokles produkcie v júli vykázali oba hlavné sektory stavebníctva – výstavba infraštruktúry (o -38,2% medziročne) aj výstavba budov (o -16,0% medziročne).
Rekordný júlový prepad priemyslu pripisujeme najmä väčšiemu posunu dovoleniek na júl, najmä v kľúčovom automobilovom priemysle. V auguste preto očakávame výraznejšiu korekciu a medziročný rast atakujúci dvojciferné úrovne. Nálada v slovenskom priemysle ostáva stále prevažne pozitívna, aj napriek prvým známkam spomaľovania. Indikátor dôvery v priemysle Štatistického úradu síce vykazuje v posledných mesiacoch zvýšenú volatilitu, avšak v priemere sa zásadnejšie nevymyká priemeru posledných 3 rokoch. V úhrne väčšina podnikov aj v auguste stále indikovala rast výroby v najbližších mesiacoch. Rastúca neistota v európskych ekonomikách po britskom referende sa však postupne pravdepodobne prejaví aj na nálade slovenských priemyselných podnikoch a na spomalení jeho rastu. Očakávame však, že aj napriek miernemu spomaleniu by sa slovenský priemysel predsa len mal aj v závere tohto roka udržať v pluse.
Hoci dovolenky v júli pravdepodobne čiastočne ovplyvnili aj výkon stavebníctva, v jeho prípade ho smerom nadol tlačili aj dlhodobejšie faktory ako je výpadok eurofondových projektov a vyššia minuloročná porovnávacia báza. Augustová korekcia v prípade stavebníctva by nemusela byť preto až tak výrazná ako v prípade priemyslu, pričom slovenské stavebníctvo by malo vykazovať významný medziročný pokles produkcie aj v ostávajúcich mesiacoch roka, najmä z dôvodu poklesu segmentu výstavby infraštruktúry. Výstavba nových úsekov diaľnic sa kvôli námietkam v súťažiach odsunula až na záver tohto roka, rovnako až v závere roka by sa mohli začať realizovať prvé práce na PPP obchvate Bratislavy.
Zdroj: UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s. pobočka zahraničnej banky