UniCredit: Nezamestnanosť opať klesá

29.03.2019

Po slabšom januári, kedy sezónne očistená miera nezamestnanosti zaznamenala po prvýkrát od apríla 2013 medzimesačný nárast, sa už vo februári vrátila naspäť na trajektóriu poklesu. Ukazuje sa tak, že slabšie januárové čísla nezamestnanosti boli najmä dôsledkom jednorazových štatistických a administratívnych faktorov kombinovaných s korekciou lepších decembrových čísel. Miera nezamestnanosti (disponibilná) podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny vo februári už v súlade s našimi očakávaniami opäť klesala – o 0,10 pb. na 5,16%. Len o niečo miernejší pokles zaznamenala nezamestnanosť po štatistickom očistení o tradičnú sezónu – o 0,07 pb. na 5,15%. Nezamestnanosť však predsa len klesala pomalšie ako v rovnakom období minulého roka. Dynamika medziročného poklesu nezamestnanosti sa teda ďalej zmierňovala z 0,62 pb. na 0,56 pb. Medziročne úrady práce evidovali o 17 tisíc disponibilných nezamestnaných menej.

Spirala

Ilustračné foto: Pixabay.com

Trend spomaľovania poklesu nezamestnanosti, ktorý sme pozorovali počas väčšiny minulého roka a preniesol sa aj do úvodu tohto roka, je pravdepodobne dôsledkom blížiaceho sa cyklického spomalenia ekonomického rastu (mimo automobilového priemyslu), ktorý sa na číslach nezamestnanosti prejavuje najmä v ekonomických slabších okresoch Slovenska a vyčerpania zásoby pracovnej sily na západe krajiny (kde existuje stále dopyt po nových zamestnancoch, avšak nezamestnanosť tu už nemá veľmi kam klesať). Miera nezamestnanosti klesla vo februári na západe krajiny na 3,50%, na juhu stredného a východe Slovenska na 9,56%.

Počet voľných pracovných pozícií vo februári ďalej rástol a vyšplhal sa na nové historické maximum presahujúce 86 000. Aktuálne štatistiky voľných pracovných miest však nie sú úplne porovnateľné s minulosťou, keď sa od januára tohto roka sprísnila povinnosť pre zamestnávateľov nahlasovať voľné pracovné pozície. Do štatistík sa tak technicky dostavajú aj tie voľné pracovné miesta, ktoré zamestnávatelia v minulosti na úrady práce nezvykli nahlasovať, t.j. zvyčajne také pozície, u ktorých nemali problém obsadiť ich v krátkom čase, resp. pri ich obsadzovaní využívali iné kanály ako úrady práce. Záver minulého roka pritom naznačoval, že počet voľných pozícií síce ostával blízko historických maxím, ale už ďalej nerástol. Predpokladáme, že bez zmeny legislatívy by sme podobný trend pozorovali aj v úvode tohto roka. Akokoľvek, ak by sa všetky voľné pracovné miesta nahlásené na úradoch práce podarilo obsadiť domácimi nezamestnanými registrovanými na úradoch práce, miera disponibilnej nezamestnanosti by sa vo februári nachádzala len na úrovni 2,02% (v januári 2,31%). Takýto scenár je však extrémne málo pravdepodobný. Voľné pracovné miesta sa totiž úplne nestretávajú s ponukovou pracovnej sily na úradoch. V dôsledku regionálne nerovnomerne rozloženej ponuky práce a nezamestnanosti a nízkej mobility časti pracovnej sily, sú nútení zamestnávatelia na západe krajiny čoraz častejšie siahať po pracovnej sile zo zahraničia.

Výhľad

Spomaľujúca ekonomika bude generovať čoraz menej pracovných miest a postupne schladzovať aj domáci trh práce. Nové pracovné miesta by mali pribúdať najmä na západe krajiny, kde je už zásoba vhodnej pracovnej sily vyčerpaná. V ekonomicky slabších regiónoch Slovenska naopak už tento rok budeme pravdepodobne pozorovať mierny nárast miery nezamestnanosti. Ešte viac by sa tak mala zvýrazniť heterogenita pracovného trhu na Slovensku, kde v zásade fungujú dva paralelné trhy (jeden na západe a severozápade a druhý na juhu stredného Slovenska a na východe). V dôsledku nízkej mobility časti pracovnej sily tak budú viacerí zamestnávatelia na západnom Slovensku stále odkázaní na dovoz pracovnej sily zo zahraničia alebo (v horšom prípade) budú nútení prehodnotiť svoje plány ďalšej expanzie v tomto regióne.

Zdroj: UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s.

Prieskum

Top ponuky