UniCredit: Nezamestnanosť výrazne klesla

31.05.2023

Nezamestnanosť v apríli opäť príjemne prekvapila, keď pokračovala v ďalšom poklese a navyše dynamika jej poklesu sa citeľne zrýchlila. Na druhej strane, pod zrýchlenie poklesu (disponibilnej) nezamestnanosti sa podpísali najmä technické vplyvy – predovšetkým však reštart aktivačných prác (po úprave legislatívy). Aj po očistení o tento efekt však nezamestnanosť ďalej klesala, pričom si držala podobnú dynamiku poklesu ako v predchádzajúcich mesiacoch. Zdá sa teda, že trh práce stále relatívne dobre odoláva ekonomickému spomaleniu v Európe, ktoré vyvolal energetický šok. Ten síce najskôr negatívne zasahuje časť zamestnávateľov, druhá časť ekonomiky (menej citlivá na ceny energie) však naopak drží svoj dopyt po pracovnej sile a je tak schopná v relatívne krátkom čase pohltiť veľkú časť novo nezamestnaných. Stenčujúca sa zásoba voľných pracovných pozícií v úvode roka by však mohla naznačovať, že i slovenský trh práce by sa mohol opäť blížiť k bodu zlomu.

Engin_Akyurt / Pixabay.com

Ilustračné foto: Engin_Akyurt / Pixabay.com

Čiastočne to už naznačil aj apríl. Počet uchádzačov o prácu, ktorí si v priebehu mesiaca našli novú prácu sa síce nepatrne, ale predsa len znížil (medzimesačne, sezónne očistené), a to po siedmych mesiacoch nepretržitého rastu. Aj napriek tomu ostával vysoko nadpriemerný, keď v apríli sme zatiaľ videli len stabilizáciu na vysokých úrovniach. Nadpriemerná absorpcia nezamestnaných trhom práce ide ale najmä na úkor vyprázdňovania štatistík s voľnými pracovnými pozíciami. Ich počet zaznamenal už dvojciferné dynamiky medziročného poklesu a bol najnižší od decembra 2021 (po zohľadnení sezóny). 

Miera (disponibilnej) nezamestnanosti počítaná ako podiel z ekonomicky aktívneho obyvateľstva sa podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v apríli znížila o 0,27 pb. na 5,34%. Po zohľadnení typických sezónnych faktorov (sezónne očistená miera nezamestnanosti, prepočet UniCredit Bank) klesla o 0,35 pb. na 5,24% a zaznamenala tak najvýraznejší pokles od polovice roku 2017, pričom bola už len 0,13 pb. nad úrovňou spred vypuknutia pandémie (február 2019). V medziročnom porovnaní sa pokles miery nezamestnanosti zvýraznil z -1,06 pb. na -1,20 pb. (27,5 tisíc). Na prvý pohľad extrémne priaznivé aprílové čísla (disponibilnej) nezamestnanosti však v sebe ukrývajú technickú zmenu – v apríli sa po novelizácií zákona opätovne reštartovali tzv. aktivačné práce. Ich počet za jediný mesiac narástol o viac ako 6 tisíc na takmer 8 tisíc. Títo nezamestnaní sa pritom nezapočítavajú medzi disponibilných nezamestnaných a disponibilnú mieru nezamestnanosti tak v apríli znižovali až o 0,22 pb. V menšej miere rástol aj počet nezamestnaných na absolventskej praxi, ktorá sa postupne reštartuje od októbra minulého roka. Po očistení o tento efekt tak síce miera (disponibilnej) nezamestnanosti i v apríli klesala, jej pokles sa však už zásadnejšie neodchyľoval od predchádzajúcich mesiacov a po sezónnom očistení sa pohyboval na úrovni okolo 0,15 pb. medzimesačne.

Reštart aktivačných prác pomohol najmä nezamestnanosti v ekonomicky chudobnejších regiónoch Slovenska a významnejšie znížil regionálne rozdiel, hoci tie ostávajú stále jedným z hlavných štrukturálnych problémov domáceho trhu práce. Sezónne očistená miera nezamestnanosti na ekonomicky silnejšom západe a severozápade v apríli klesla o 0,12 pb. na 3,61%, na ekonomicky slabšom východe a juhu stredného Slovenska až o 0,84 pb. na 8,99%. V oboch častiach krajiny sa tak priblížila úrovni spred pandémie na rozdiel 0,1-0,2 pb.

Otáčanie pozitívneho trendu na trhu práce by ale mohli naznačovať voľné pracovné pozície. Ich počet sa od začiatku tohto roka začal postupne znižovať a apríl tento trend len potvrdzoval - po zohľadnení sezóny klesol ich počet o ďalšie 3% na 76 tisíc. V medziročnom porovnaní ich už bolo dokonca menej o 12,9% (takmer 11 tisíc). Posledné mesiace ubúdajú neobsadené pracovné miesta najmä v administratíve, avšak úbytok hlásia takmer všetky druhy pracovných pozícií, vrátane najpočetnejšieho priemyslu (operátori a montéri strojov a zariadení). (Medzimesačný) Úbytok neobsadených pracovných miest (po zohľadnení sezóny) bolo možné pozorovať vo väčšine regiónov (s výnimkou Bratislavského a Banskobystrického kraja). V okolí Bratislavy, ale aj Trnavy, naďalej ostáva na úradoch práce nahlásených viac voľných pracovných miest ako nezamestnaných. V priemere na Slovensku však na jedno voľné pracovné miesto pripadajú dvaja nezamestnaní, v Košickom kraji desiati a v Prešovskom až štrnásti. Až 5 okresov pritom hlási viac ako 40 nezamestnaných na jedno voľné pracovné miesto – dva z nich v Prešovskom kraji (Sabinov a Medzilaborce, zhodne 44), dva v Košickom (Rožňava  a Gelnica, zhodne 42-43) a jeden v Banskobystrickom (Poltár 63).

Otáčanie trhu práce v apríli čiastočne signalizoval aj prílev zahraničných pracovníkov. Ich počet po zohľadnení štandardnej sezóny už ďalej nerástol - po prvýkrát od pandémiou poznačených mesiacov. V apríli sa dokonca nepatrne (o 0,2%) medzimesačne (sezónne očistený) znížil. Dynamika medziročného rastu počtu cudzincov pracujúcich na Slovensku sa spomalila z 28,6% na 22,4%, keď v apríli u nás pracovalo 93,7 tisíc cudzincov. 38% zahraničných pracovníkov pracujúcich na Slovensku pochádza z Ukrajiny. Ukrajinci tvoria aj najrýchlejšie rastúcu skupinu zahraničných pracovníkov, aj v dôsledku vojny na Ukrajine (na medziročnom prírastku sa podieľajú viac ako polovicou – 54%). Posledné mesiace však pomerne dynamicky rastie aj počet Gruzíncov (1,7 tisíc) a Indov (viac ako 2 tisíc) pracujúcich na Slovensku, ktorí sa už prepracovali do prvej desiatky a v medziročnom porovnaní sa ich počet zvyšoval po Ukrajincoch najrýchlejšie - Gruzíncov medziročne pribudlo takmer tisíc (t.j. 10% celkového medziročného prírastku) a Indov až takmer 1,7 tisíc (t.j. 18% celkového medziročného prírastku).

Výhľad

Trh práce, zdá sa aspoň nateraz, relatívne dobre odoláva energetickej kríze. To sa však môže v nasledujúcich mesiacoch zmeniť. Varovný prst zdvíha stenčujúci sa počet voľných pracovných pozícií v ekonomike i prekvapivá stabilizácia počtu zahraničných pracovníkov v ekonomike. Najmä klesajúcu počet voľných pracovných miest zvyšuje riziko, že na rozdiel od predchádzajúcich mesiacov by nových nezamestnaných už nemusel takmer okamžite absorbovať robustný trh práce.            

Zdroj: UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s. pobočka zahraničnej banky

Prieskum

Top ponuky