UniCredit: Priemyselná produkcia v marci

02.06.2016

Priemysel aj stavebníctvo v marci klesali

Rast priemyslu sa v marci zastavil. Paradoxne však marcový pokles priemyslu nemajú na svedomí ani tak exportne orientované odvetvia priemyslu, kde výraznejšie klesali len výrobcovia spotrebnej elektroniky, ale stavbári, potravinári či chemický priemysel. Podľa údajov Štatistického úradu sa produkcia priemyslu v marci medzimesačne znížila o -2,3% (sezónne očistené). V kombinácií s extrémne vysokou minuloročnou bázou, kedy priemysel v marci vykázal prekvapivo silný rast, sa jeho produkcia v medziročnom porovnaní znížila o -1,4%. Priemysel tak v marci vykázal len druhý medziročný pokles za posledné 2 roky.

Priemysel

Ilustračné foto: Pixabay.com

Marcový pokles priemyslu je možné pripísať z veľkej časti najmä na vrub spomaľujúceho stavebníctva. Nižší dopyt domácich stavbárov sa negatívne premietol aj do produkcie stavebných materiálov – sektor výroby výrobkov z gumy a plastu a ostatných nekovových minerálnych výrobkov (kam patria aj stavebné materiály) medziročne poklesol až o -20,7% a medziročný rast priemyslu znižoval až o 2,74 pb., t.j. bez poklesu tohto odvetvia by neklesal ani priemysel ako celok. Z veľkej časti sa jedná najmä o bázicky efekt, keď v rovnakom období minulého roka expandujúce stavebníctvo zvyšovalo aj produkciu tohto odvetvia.

Najmä v dôsledku vysokej minuloročnej porovnávacej bázy vykázal silný dvojciferný medziročný pokles aj potravinársky priemysel (-18,1%), ktorý znižoval medziročný rast priemyslu o takmer 1 pb. Z exportne orientovaných odvetví sa v marci nedarilo najmä výrobcom spotrebnej elektroniky s medziročným poklesom o -19,5% (príspevok k medziročnému rastu priemyslu -0,78 pb.). Na rozdiel od výrobcov stavebných materiálov a potravinárov, v tomto prípade sme však zaznamenali aj výraznejšie medzimesačný pokles produkcie. V marci sa nedarilo ani odvetviam chemického priemyslu - rafinérsky priemysel medziročne poklesol o -29,3%, farmaceuticky o -31,8% a výrobcovia chemikálií o -10,2%. Tri odvetvia chemického priemyslu tak znižovali rast priemyslu spolu o -0,38 pb.

Naopak, rastovú krivku si aj v marci udržiaval automobilový priemysel. Jeho produkcia sa medzimesačne zvýšila o 1,0% (sezónne očistené, prepočet UniCredit Bank).  A hoci sa medziročný rast automobilového priemyslu v dôsledku vyššej minuloročnej porovnávacej bázy spomalil z 13,9% na 7,5%, stále zdvíhal celkový medziročný rast priemyslu o 2,15 pb. Medziročný rast produkcie si udržali aj ďalšie exportné orientované odvetvia priemyslu – strojári (o 2,0%), výrobcovia elektrických zariadení (o 5,7%) či hutníci a spracovatelia kovov (o 5,2%), a to aj napriek miernemu medzimesačnému poklesu produkcie v týchto odvetviach (pravdepodobne aj kvôli veľkonočným odstávkam).

Produkcia stavebníctva sa v marci podľa údajov Štatistického úradu znížila o -4,8%, čo v medziročnom porovnaní znamenalo návrat do červených čísel (-0,4%) po 14 mesiacoch neprežitého rastu. Marcové čísla stavebníctva síce mohla čiastočne negatívne ovplyvniť Veľká noc, kedy sa práce na mnohých stavbách dočasne prerušujú (minulý rok pripadla Veľká noc na úvod apríla), gro poklesu je však nutné pripísať očakávanému spomaleniu vo výstavbe verejnej infraštruktúry. S dvojmesačným oneskorením sa totiž výpadok eurofondových projektov už citeľnejšie prejavil na produkcii slovenského stavebníctva. Produkcia v segmente výstavby infraštruktúry v marci medzimesačne poklesla o približne štvrtinu (po zohľadnení sezónnych vplyvov) a medziročne bola nižšia až o 31,7%.. Výpadok eurofondových projektov tak nedokázali kompenzovať ani oživujúce sa súkromné investície, ani prebúdzajúci sa trh rezidenčných nehnuteľností výdatne dotovaný rekordne nízkymi úrokovými sadzbami na hypotékach. Tie však aspoň držali rast produkcie v segmente výstavby budov na relatívne silných úrovniach – medzimesačne tu produkcia ostala takmer nezmenená, v medziročnom porovnaní si segment udržal 17% rast.

Slabšie čísla priemyslu a stavebníctva v marci v podstate vymazali všetky pozitívne riziká našej prognózy HDP v prvom štvrťroku. Naďalej tak očakávame, že rast HDP sa v úvode roka spomalil z 4,3% na 3,5%.

Výhľad

Marcový pokles priemyslu bude s veľkou pravdepodobnosťou len krátkodobým výkyvom z veľkej časti zapríčineným pôsobení nepriaznivého bázického efektu. Už v apríli očakávame, že priemysel obnoví medziročný rast. Nálada v slovenskom priemysle ostáva relatívne pozitívna - nad dlhodobým priemerom. Rastu slovenského priemyslu by malo naďalej napomáhať najmä relatívne stabilné oživenie európskych ekonomík podporené lacnou ropou a uvoľnenou menovou politikou.

Medziročný rast stavebníctva by mal najbližšie mesiace oscilovať okolo nuly. Dynamicky rast v segmente výstavby budov, ťahaný ako silnejúcim rezidenčným trhom, tak aj zotavujúcimi sa súkromnými investíciami bude ale naďalej len čiastočne kompenzovať výpadky v segmente výstavby (verejnej) infraštruktúry. V minulom roku štát nezačal výstavbu žiadneho významnejšieho úseku diaľnic, ukončenie plánovaných tendrov sa posunulo až na začiatok tohto roka, reálne spustenie výstavby je tak možné očakávať najskôr v polovici tohto roka. Rovnako výstavba obchvatu Bratislavy financovaného cez PPP sa nezačne skôr ako v druhej polovici roka.          

Zdroj: UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s.

Prieskum

Top ponuky