Priemyselná produkcia v októbri nenaplnila naše očakávania, v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa podľa údajov Štatistického úradu znížila o -0,5% (sezónne očistené), dynamika jej medziročného rastu sa spomalila z 4,1% na 3,4%. Dôvod slabších októbrových čísel je nutné hľadať najmä v chemickom priemysle a výrobe nábytku a spotrebnej elektroniky. Slovenský priemysel aj v októbri ťahali nahor predovšetkým tradičný lídri. Viac ako polovica medziročného rastu priemyslu sa dala opäť pripísať výrobcom áut a ich priamym subdodávateľom. Výroba dopravných prostriedkov sa držala na septembrových úrovniach, čo v medziročnom porovnaní znamenalo zrýchlenie dynamiky rastu z 4,8% na 6,4%. Darilo sa aj výrobcom elektrických zariadení (iných ako spotrebná elektronika), ktorý opäť zvýšili svoju produkciu a dynamika ich medziročného rastu sa zrýchlila z 3,0% na 6,9%. Relatívne silný rast však vykázali aj hutníci a spracovatelia kovov (6,6%), či v úvode roka prudko klesajúci výrobcovia z gumy, plastov, skla a stavebných materiálov (7,9%).
Ilustračné foto: Pixabay.com
Oživenie u hutníkov a výrobcov stavebných materiálov by mohlo byť akousi predzvesťou blížiaceho sa konca prepadu stavebníctva. Najrýchlejší medziročný rast produkcie si však pripísal rafinérsky priemysel, ktorý medziročne rástol až o 20,8%. Pomohla mu najmä nižšia
minuloročná porovnávacia báza, vzhľadom na jeho nízku váhu však stále zrýchľoval celkový rast priemyslu „len“ o 0,3 pb. Na druhej strane, výrazný prepad produkcie zaznamenali v októbri najmä výrobcovia chemikálií (o -21,9% medziročne) a ostatná priemyselná výroba, kde gro tvoria najmä nábytkári (o -16,6% medziročne). Nedarilo sa však ani výrobcom spotrebnej elektroniky, na Slovensku zastúpenej najmä výrobcami televízorov. Ich produkcia sa medziročne znížila o približne 6%. Zdá sa, že sektoru momentálne chýba silnejší rastový impulz, technologický progres v sektore sa v porovnaní s minulým desaťročím mierne spomalil, čo znižuje motiváciu spotrebiteľov k častej zmene televízora. Navyše, sektor je citlivý na dovozy z Ázie a cenu práce, kde Slovensko postupne stratilo časť svojej konkurenčnej výhody. Ukážkový mesiac však nezaznamenali ani odvetvia priemyslu s nižšou pridanou hodnotou. Produkcia sa v porovnaní so septembrom (po zohľadnení sezóny) výraznejšie znížila u potravinárov, ale aj v textilnom, odevnom, drevospracujúcom, či papierenskom priemysle. V medziročnom porovnaní si však tieto odvetvia stále uchovali zanedbateľný rast na úrovni okolo 0,5%.
Takmer až voľný pád stavebníctva sa ani v októbri nezastavil. Jeho produkcia sa podľa údajov Štatistického úradu opäť znížila o ďalších -3,6% (sezónne očistené), pričom dynamika medziročného poklesu sa prehĺbila z -17,9% až na -22,1%. Dôvodom je najmä dočasný výpadok veľkých eurofondových infraštruktúrnych projektov. Kým v závere roka práve finišujúce eurofondové projekty rekordne zrýchľovali rast, bázicky efekt v súčasnosti len zvýrazňuje jeho prepad v tejto časti stavebníctva. Stavebná produkcia v segmente výstavby infraštruktúry sa tak v októbri medziročne prepadla až o 38,8%. Za úrovňou z minulého roka (o -10%) však zaostáva aj segment výstavby budov, predpokladáme, že stále najmä v dôsledku poklesu v nebytovej výstavbe.
Nálada v európskom priemysle sa posledné mesiace celkom slušne zotavila z krátkeho „Brexit-šoku“. Na druhej strane, rast predajov nových áut v Európe sa spomaľuje, keď sa predaje vo väčšine krajín Európy už priblížili úrovniam spred krízy v roku 2008. Rast automobilového priemyslu tak už nebude automaticky a bude viac závislý od životného cyklu vyrábaných modelov. Veľkosť sektora na Slovensku tak momentálne prináša svoje výhody, keď prípadný pokles dopytu u jedného výrobcu by mal byť schopný kompenzovať nárast u iného (s novým modelovým radom). Zásadnejšie zrýchlenie rastu slovenského priemyslu však v najbližších mesiacoch neočakávame, jeho medziročný rast by sa mal udržať na úrovni okolo 2-4%. Silný bázicky efekt by mal v medziročnom porovnaní tlačiť stavebníctvo do mínusu aj v posledných mesiacoch roka. Začiatok výstavby väčšiny nových úsekov diaľnic sa odsunul až na úvod budúceho roka. Stavebné povolenia signalizujú, že oživenie by mal v prvej polovici budúceho roka vykázať aj segment nebytovej výstavby. Produkcia stavebníctva by sa tak v úvode roka mala predsa len začať postupne zotavovať a pomaly sa vracať do plusových hodnôt.
Zdroj: Makroekonomické analýzy trhu UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s. pobočka zahraničnej banky