Volyně svetovým centrom drevostavieb

10.04.2024

Významné autority z oblasti stavebných systémov na báze dreva z celého sveta sa 26. a 27. marca zišli do juhočeskej Volyně. Prebehol tu 25. ročník medzinárodnej konferencie Drevostavby. Záujem o túto konferenciu je medzi odborníkmi trvalo vysoký a pravidelne sem prichádza viac ako 600 účastníkov z mnohých krajín. Vo Volyni sú totiž zakaždým prezentované nové projektové princípy, konštrukčné detaily, postupy spracovania dreva a výroby drevených prvkov, ale aj aspekty navrhovania, realizácie a prevádzky drevostavieb. Význam tohto obnoviteľného materiálu stúpa najmä v súvislosti s aktuálnymi cieľmi znížiť skleníkové plyny pri výstavbe aj chode stavieb.

HOHO

Ilustračné foto: Hoho Haus Wien, Zdroj aschl-edelstahl

Za konferenciou stojí renomovaná Vyššia odborná škola a Stredná priemyselná škola vo Volyni, ktorá tento rok oslávi 160. výročie od svojho založenia, a oblastná kancelária Českej komory autorizovaných inžinierov a technikov činných vo výstavbe v Českých Budějoviciach (ČKAIT). „Sme presvedčení, že drevo ako obnoviteľný materiál má mnoho vlastností, ktoré z neho vytvára stavebný materiál budúcnosti. Aj preto sa konferencia vo Volyni každoročne zúčastňuje vysoký počet mladých ľudí, ktorí vnímajú drevo rovnako ako my,“ vysvetľuje Ing. František Konečný, člen predstavenstva a predseda výboru oblasti ČKAIT Českej Budejovice.

K vynikajúcej povesti školy a konferencie významne prispieva aj dôraz na aplikovaný výskum, úzka spolupráca so súkromným sektorom alebo početné medzinárodné projekty. Medzi rečníkmi sa objavia projektanti, architekti, zástupcovia drevospracujúceho priemyslu i realizačné a špecializované dodávateľské spoločnosti z takých veľmocí drevostavieb, akými sú Švajčiarsko, Kanada, Rakúsko alebo Fínsko. Niekoľko príspevkov prednesú kolegovia a kolegyne z Drevárskej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene, ktorá s Vyššou odbornou školou a Strednou priemyselnou školou vo Volyni úzko spolupracuje. K významným partnerom nadchádzajúcej konferencie patrí aj Univerzitné centrum energeticky efektívnych budov ČVUT (UCEEB) či Technische Hochschule z Deggendorfu. Nemecké skúsenosti sú dôležité nielen po technickej stránke, ale aj z hľadiska rozvoja medziľudských kontaktov a cezhraničnej spolupráce.

Ilustračné foto: Hoho Haus Wien, Zdroj aschl-edelstahl

Ilustračné foto: Hoho Haus Wien, Zdroj aschl-edelstahl

„Tohtoročný ročník konferencie je svojím spôsobom manifestom, ktorý potvrdzuje oprávnenosť podpory drevostavieb a všeobecne dreva ako významného stavebného materiálu – navyše veľmi vhodného z hľadiska energetickej náročnosti budov. Čo je cieľom novelizáciou európskych smerníc i zákonov na úrovni EÚ i SR. Vo Volyni sa už 25 rokov ukazujú cesty, ako to dosiahnuť v praxi,“ je presvedčený Ing. Robert Špalek, predseda ČKAIT.

Prepojenie odborníkov, výskumníkov i zástupcov staviteľskej praxe býva na základe volynskej konferencie veľmi často zúročené konkrétnymi riešeniami alebo spoluprácou na stavebných zámeroch. Ako potvrdzuje RNDr. Jiří Homolka, riaditeľ Vyššej odbornej školy a Strednej priemyselnej školy vo Volyni, v minulosti sa už stalo niekoľkokrát, že prednášajúci z rôznych štátov vytvorili funkčný autorský tím na pripravovanej stavbe. Nabáda k tomu atraktívny dvojdňový program aj viditeľná premena stavebníctva, v ktorom drevo a drevené prefabrikáty zažívajú aktuálne veľkú renesanciu.

Jednou z radu predností konferencie vo Volyni je veľký dôraz na stavebný detail, konkrétne konštrukčné riešenia a inovácie. „Nikoho z prítomných nemusíme presviedčať o výhodnosti, vhodnosti a prednostiach dreva na stavbách. Veľkú budúcnosť má podľa mňa využívanie prefabrikovaných doskových prvkov z lepeného lamelového a krížom vrstveného dreva. Z viacerých dôvodov však viacpodlažné drevostavby vo väčšine prípadov nebudú iba z dreva, ale budú sa pri nich používať rôzne nevyhnutné železobetónové a oceľové prvky či tuhé stropné konštrukcie,“ dopĺňa Ing. Robert Špalek - sám profesiou statik.

Prvý konferenčný deň, utorok 26. marca, je zasvätený predovšetkým porovnaniu prístupu k drevu, dreveným konštrukciám a usadeniu rôznych typov drevostavieb v podmienkach jednotlivých štátov. V danom kontexte bude pre Českú republiku veľmi aktuálna prednáška doc. Ing. Petra Kuklíka, CSc., ktorá sa bude týkať aj nových postupov pre navrhovanie výškových drevostavieb podľa 2. generácie Eurokódu 5. Nejedná sa však o technicky jednoduchú úlohu, musia sa totiž upraviť slovenské normatívne požiadavky požiarnej bezpečnosti stavieb. V súčasnosti ho rieši UCEEB ČVUT.

Detailne potom prebehne diskusia o možnostiach využitia a fyzikálnych vlastnostiach CLT (cross laminated timber) panelov - teda masívnych stavebných prvkov s dĺžkou až 16 metrov, ktoré sa javia ako ideálne pre rozsiahlejšie stavby alebo ako variabilný prefabrikát pre rodinné domčeky. V inej časti programu sa bude rozoberať rastúca odolnosť predpätých drevobetónových panelov.

V priebehu druhého dňa sa pozornosť sústredí na referenčné návrhy alebo realizácie a konkrétne technicko-konštrukčné aspekty drevostavieb. Aktuálne trendy aj na poli vedy a výskumu, ktoré zastúpia témy ako analýza spojov s oceľovými prvkami v drevených konštrukciách (MNC) alebo diagnostika oblúkovej konštrukcie športovej haly, doplní aj po hľady do histórie. Takto bude napríklad priblížená statická analýza barokových krovov – napríklad v kontraste s možnými následkami vlhkosti pri jednoplášťovej plochej streche drevostavby s OSB doskou.

Inovatívne prístupy sú v programe konferencie Drevostavby 2024 vhodne doplnené pohľadmi analytickými a diagnostickými. To platí aj pre sprievodný program, v ktorom sa objaví napríklad tím Výskumného centra energeticky efektívnych budov ČVUT v Prahe (UCEEB) na čele s prof. Ing. Jánom Tywoniakom, CSc. V rámci workshopu bude prezentovať výsledky svojho skúmania stavebno-fyzikálnych vlastností drevostavieb, a to vrátane predikovania a exaktného merania vlhkosti. Práve tá patrí do množiny predsudkov, najmä vo vzťahu k energetickej náročnosti tohto typu stavieb.

Celá akcia má však ešte jeden zásadný rozmer – podporu technického vzdelania. „Konferencia je prínosom nielen pre stavebnú prax, výskum aj verejnú správu, ale aj pre školstvo,“ dopĺňa riaditeľ RNDr. Jiří Homolka. „Pre našich študentov, a to nerozlišujem, či bývalých alebo súčasných, sa jedná o príležitosť dostať sa do priameho kontaktu s odbornou praxou v prostredí ich školy, stretnúť sa so špičkami študovaného odboru a možnosť zaistiť si odbornú či zahraničnú stáž alebo vo finále aj perspektívnu zamestnanie. Naši najmladší študenti spočiatku pôsobia v úlohe spoluorganizátorov. Najskôr študenti sedia v zadnej časti sály ako spoluorganizátori, následne ako zamestnanci firiem uprostred, a nakoniec tí najlepší v popredných radoch v úlohe čestných hostí alebo prednášajúcich. Z pohľadu riaditeľa sa tým vytvárajú nadštandardné vzťahy medzi učiteľmi a študentmi, ktoré sa premietajú do celkovej pozitívnej klímy školy.“

Zdroj: ČKAIT

Prieskum

Top ponuky