Pandémia za sebou na mnohých miestach nechala peknú spúšť. Zasiahnutý bol najmä pracovný trh, na ktorom sa veľa zamestnancov v lepšom prípade musela zmieriť so zníženým platom, v horšom prípade s trvalou stratou zamestnania. Podľa Českého štatistického úradu dopady krízy pocítilo celkovo až 45% zamestnancov. Pre veľa ľudí tak teraz nastáva čas hľadania nových možností.
Ak sa táto situácia týka aj vás, berte ju skôr ako príležitosť než ako neriešiteľný problém a skúste sa riadiť nasledujúcimi radami.
Ako už bolo povedané, skúste brať situáciu ako príležitosť, aj keď sa nemusí jednať o nič príjemné. Teraz máte čas rozmyslieť si, kadiaľ sa vydať, ujasniť si, čo vás bude baviť a skrátka si porovnať priority. To je dôležité urobiť, než sa začnete rozhliadať po pracovnom trhu. Ujasnite si, čo vlastne viete a čo môžete a chcete ponúknuť. "Je užitočné si vždy po čase úprimne prebrať, na čo máme, v čom sme dobrí, a kde máme rezervy. Usadí nás to do správnej perspektívy a pomôže v ďalšom rozhodovaní. Oplatí sa tento zoznam si napísať, pomáha to prehľadnosti a lepšie sa vybavujú myšlienky," potvrdzuje Olga Medlíková, autorka e-bookov, publikácií a článkov, lektorka, konzultantka a bývalá manažérka, www.olga-ebooky.cz.
Ilustračné foto: Pixabay.com
Ak už máte rozmyslené, kadiaľ sa chcete vydať, nastáva chvíľa pre prípravu životopisu. Pre rôzne pozície je dobré životopis postaviť trochu inak a vhodne zdôrazniť skúsenosti relevantné k danej pracovnej ponuke. Úpravu životopisu by ste nemali podceňovať a mala by zodpovedať požadovanému typu práce. Hľadáte kreatívne pozíciu? Nebojte sa vypilovať originálnu grafiku. Ste skôr konzervatívny zamestnanie? Stavte na triezvosť. Vhodné je životopis skonzultovať s HR odborníkom, ktorý vám ho pomôže vypilovať k dokonalosti a zdôrazniť tak čo najviac váš potenciál.
Možno vás kríza prinútila uvedomiť si, že pracovať pre niekoho už skrátka nechcete a tiahne vás to k vlastnému podnikaniu s vlastnými pravidlami a voľnosťou. Vybudovať si vlastný biznis úplne od základu však nie je nič jednoduché a najmä v dnešnej dobe to môže byť sprevádzané veľkým rizikom. Ak však svojmu podnikateľskému zámeru veríte a ste si ním istí, choďte do toho s odvahou a nenechajte sa odradiť pochybnosťami.
Zaujímavou možnosťou je v dnešnej dobe crowdsourcing, model deľby práce, kedy firma alebo jednotlivec popýtať riešenie úlohy vo väčšej skupine ľudí pomocou rôznych platforiem, kde sa ho ujme niekto k tomu kompetentný. Takto môže človek pracovať na seba a vyberať si také úlohy, ktoré ho bavia. Ide o systém, ktorý je výhodný pre firmy, ktoré pracovníka využívajú len, keď ho naozaj potrebujú, aj pre tzv. Crowdworkery, ktorí môžu pracovať sami na seba a organizovať si sami svoj čas. "Firmy chcú človeka, ktorý vyrieši ich problém - nie človeka, ktorý bude osem hodín sedieť na svojom mieste," hovorí CEO miTimi Jan Skovajsa a dodáva: "A najmä mladí ľudia chcú riešiť problémy, nie sedieť osem hodín na svojom mieste. Crowdsourcing je forma spolupráce, ktorá vyhovuje obom stranám. Najčastejšie sa pritom touto formou rieši marketing a obchod, však externisti preberajú stále širšie spektrum činností."
Ďalšou možnosťou, ktorá sa pri reštarte kariéry ponúka, sú rôzne formy rekvalifikácií a vzdelávanie. Odborom, ktorý krízou zostal takmer nepoznamenaná, je napríklad IT, kde je konštantná dopyt po odborníkoch. Jednou z možností, ako sa do IT a najmä do programovania ponoriť je Coding Bootcamp Praha. "Mimo nadšencov o programovanie je teraz aj väčší záujem o naše kurzy od dvoch skupín. Prvá sú úplní začiatočníci, ktorí vnímajú nedostatok IT zručností ako prekážku pre ich budúcu kariéru. Druhá skupina sú zamestnanci či freelanceri pracujúci v odboroch, o ktorých sa hovorí ako o najviac zasiahnutých Covid-19 krízou, napríklad turizmus či odboroch, ktorým Covid-19 urýchlil aj tak blížiace sa zníženou dopyt ako je automotive, "hovorí Jana Večerková, zakladateľka Coding Bootcamp Praha, Codingbootcamp.cz.
Vzdelávať sa ale dá aj inak. Čo tak získať uznávaný titul MBA? Ide to teraz aj online s pomocou tzv. Micro-learningu, ktorému venujete 15 minút denne, a to vďaka programu Effective MBA neziskové organizácie EDU Effective. "Veľmi sa nám páčila práve myšlienka micro-learningu, ktorú sme do nášho štúdia aplikovali. Porovnávame to napríklad s časom na sociálnych sieťach, kde 15 minút človek strávi bez problému, ale väčšinou mu to nič neprinesie. Chceme ukázať ľuďom, že týchto 15 minút je možné stráviť ďaleko efektívnejšie, "dodal Pavel Makovský, predseda správnej rady EDU Effective.
Ak hľadáte prácu, určite neuškodí pozrieť si najväčšie pracovné portály a vytipovať si vhodné ponuky na nich. Často je však možné nájsť zaujímavé ponuky aj na špecializovaných portáloch. Napríklad pre odbor IT teraz prichádza do Českej republiky portál No Fluff Jobs, odborový pracovný portál s najväčším počtom inzerátov v odbore IT v Poľsku. Ako prvý a jediný vyžaduje zverejnenie rozsahu miezd v každej pracovnej ponuke. V júli 2020 tento portál vstúpil aj na slovenský pracovný trh. "Úcta voči zamestnancovi je kľúčom k úspechu v každom odvetví, nielen v IT. Jedným z kľúčových prvkov prejavu úcty v náborovom procese je informovanie uchádzačov o prípadnej mzde na danej pozícii. Rovnako dôležité je jasne prezentovať očakávania a organizačnú kultúru. Nesprávna voľba uchádzača pre zamestnávateľa je drahá chyba, "hovorí Magdalena Gawłowska- Bujok, COO v No Fluff Jobs.
Zdroj: Oslovené spoločnosti a portály