Nové priemyselné haly rastú v strednej Európe dvakrát rýchlejšie ako minulý rok. Za prvý polrok tohto roku sa ich postavilo vyše 500 000 m2 (minulý rok 260 tisíc). A prenajali sa takmer dva milióny metrov. Vďaka tomu klesá podiel voľných plôch v priemere pod desať percent. Vyplýva to zo zistenia stredoeuropského priemyselného tímu Cushman & Wakefield.
„Záujem o nové priestory je taký veľký, že takmer všetky plochy sa prenajmú ešte pred zahájením stavby. Z toho dôvodu dnes takmer neexistuje špekulatívna výstavba. Najviac sa to prejavuje v Poľsku a v Českej republike. Záujem ťahajú naďalej firmy z odboru automobilizmu, zosiluje však tiež rola internetových predajcov,“ hovorí Ferdinand Hlobil, vedúci stredoeuropského priemyselného tímu v Cushman & Wakefield.
Slovensko je tažené predovšetkým oblasťou Bratislavy a niekoľkými veľkými investíciami typu VW. Väčšia diverzifikácia investícií a projektov v rámci východného Slovenska by určite boli pozitívne pre celú krajinu.
V prvom polroku vyrástlo 520 tisíc m2, minulý rok za celý rok takmer 700 tisíc. V Poľsku nová výstavba v prvým polroku (340 tisíc m2), čím prekročila celkovú výstavbu za rok 2013 (350 tisíc m2). Väčšina nových hál v strednej Európe vyrástla pod taktovkou štyroch developerov – Panattoni, PointPark Properties, Prologis a tiež MLP Group.
Firmy si v prvom polroku prenajali takmer 1,9 miliónov m2 moderných priemyselných hál (minulého roku v rovnakom období 1,5 miliónov m2). Najviac sa v prvom polroku prenajalo v Poľsku - cez milión m2 a v Českej republike - 570 tisíc m2.
Silný dopyt na trhu stlačil priemernú neobsadenosť v celom regióne o viac než jedno percento (z desať percent v januári 2014 na 9 % v júni). Najrýchlejšie klesala v Maďarsku – o tri percentá. Najmenší podiel voľných plôch sa nachádza na Slovensku (4 percentá) a v Českej republike (6,5 percenta).
Podľa očakávaní expertov z Cushman & Wakefield porastie trh priemyselných nehnuteľností do konca roka rovnakým tempom ako doposiaľ. „Ťahúňom developerského trhu v posledných desiatich rokoch je a zostane Poľsko – a to nielen na stredoeurópskej úrovni, ale v európskom merítku. Deje se tak hlavne vďaka neustále rastúcej ekonomike a ronako vďaka aktívnemu prístupu terajšej vlády. Český trh zostane naďalej silný, avšak s tým, že stále zostáva priestor pre prehľadnejší a ústretovejší postoj politikov voči zahraničným investorom. Do budúcna sa ako istá bariéra javí nedostatok pozemkov pripravených pre priemyselnú výstavbu,“ hovorí Ferdinand Hlobil.
Maďarský a rumunský trh pomaly začínajú tiež pociťovať oživenie, ktoré ide ruka v ruke s pozitívnym vývojom v celom stredoeurópskom regióne a Európe ako celku. Predovšetkým Maďarsko sa po dlhej dobe dostalo s neprenajatosťou pod 20 %, čo by v prípade dalšieho zlepšenia bolo jasným signálom pre nové developerské investície ve strednodobom horizonte. „Určitým ohrozením pre stredoeurópsky trh je politický vývoj na Ukrajine. Pokiaľ dôjde k ďalšiemu zostreniu konfliktu, dá sa očakávať zvýšená obozretnosť zo strany investorov. To môže postupne viesť k tomu, že utiahnu kohútiky a developeri môžu prísť o čiastku finančných zdrojov. Tiež je pravdepodobné obmedzenie výrobnej expanzie na Ukrajinu zo strany firiem,“ dodáva Ferdinand Hlobil.
Zdroj: C&W, Ilustračné foto: Point Park