Dokážete sedieť na fit lopte 8 h denne?

10.06.2013

V akej polohe by sme mali pracovať, aby sme svojmu milovanému telu škodili čo najmenej? V akej polohe si môžeme najlepšie šetriť kĺby, medzistavcové platničky, chrbticu, kríže, ramená, krk či kolená? V akej polohe je naše telo najviac uvoľnené? Je to jasné – po ležiačky. Áno, home office s počítačom v posteli je raz za čas príjemný oddych, ale žiadna vertikálna poloha s vykrúteným krkom v smere oslepujúceho monitora nie je prirodzená.

Furnier Aká je teda naša najčastejšia poloha pri práci?

Pre manuálne pracujúcich je to zrejme státie, kedy je chrbtica zaťažovaná na 100%. Pre ostatných sedenie (zvyčajne s nešťastne zhrbeným chrbátom), kedy je zaťažovaná až na neuveriteľných 190%. Nič potešujúce. Preto sa čoraz častejšie stretávame so slovným spojením „ergonómia sedenia“. Odborníci začali upozorňovať na zdravotný význam polohy sedenia s vystretým chrbátom, pri ktorom je záťaž miernejšia (80%). Nakoľko však ľuďom aj v tejto statickej polohe tuhlo svalstvo, v ergonómii sa vytvoril trend tzv. dynamického sedenia.

Dynamické sedenie na fit loptách či špeciálnych stoličkách zabezpečuje pohyb aj v pôvodne statickom sede s vystretým chrbátom a tým pádom zamedzí hrozbe tuhnutia krížov, chrbtice či šije. So zdravotného hľadiska je to vynikajúce riešenie. Má ale jeden háčik. Takmer nikto nedokáže dynamicky sedieť 8 hodín v jednom kuse.

Glide_TecErgonomické sedenie GLIDE-TEC

Percentá v grafe pochádzajú z výskumu doktora Wilkeho, profesora Ulmskej Univerzity. Doktor Wilke skúmal záťaž na chrbticu podľa polohy človeka zavedením sondy do medzistavcových platničiek vzorke dobrovoľníkov. Z výsledkov Wilkeho ergonómie vyplynulo, že sedenie v mierne „zhupnutej“ a zaklonenej polohe s konvexným (jemne „vyguľateným“) tvarom chrbtice na ňu spôsobuje najmenšiu záťaž (40%). Ako architekti sme sa snažili nájsť pre našich klientov takú kancelársku stoličku, resp. taký mechanizmus, ktorý by im práve túto polohu zabezpečoval. Vďaka tomu sme sa dostali k značke Grammer Office (teraz súčasťou skupiny Nowy Styl), ktorá využíva patentovanú technológiu zabezpečujúcu presne túto polohu – ergonomický systém GLIDE-TEC.

GLIDE-TEC je aktívny mechanizmus, ktorý pracujúcemu umožní sedieť s vystretým chrbátom rovnako ako skĺznuť do pohodlnej polohy profesora Wilkeho. Zabezpečuje sediacemu dynamiku i komfort. Pri zakláňaní chrbtovej opierky sa sedák okrem zhupnutia zároveň automaticky zasunie hlbšie pod stôl. Vďaka tomu ruky sediaceho nestratia kontakt so stolom ani jeho oči s monitorom. Človek teda môže spokojne pracovať bez akéhokoľvek prerušenia.

Glide-Tec

Sme radi, že sme sa s vami mohli podeliť o naše nadšené zistenia. Zároveň vám prajeme príjemnú a pohodlnú prácu!

Foto a zdroj: furnier a Grammer Office

Mgr. Barbora Šablová
Marketingová manažérka v spoločnosti SKYFORM, s. r. o. (www.skyform.eu) Barbora Šablová absolvovala kurz interiérového návrhárstva ešte počas štúdia strategického manažmentu na Univerzite Komenského v Bratislave. Od roku 2010 pracuje v oblasti zariaďovania interiérov a distribúcie nábytku. V štúdiu SKYFORM má na starosti najmä marketing a predaj.
Prieskum

Top ponuky