Klimatizácia a pohybový aparát

12.07.2013

Veľmi často vznikajú bolesti pohybového aparátu z ofúknutia. Teplo či, už v aute, alebo v kancelárii spôsobí, že sa potíte, šaty sa na Vás prilepia a chrbát ostáva mokrý. Toto, je pre presne stav,  kedy po útoku vetra, či klimatizácie dochádza k vzniku bolestivých stavov, ktoré bývajú spojené s obmedzením pohybu. Hlavne krčná chrbtica, kríže a plecové kĺby sú v najväčšom ohrození.

Klimatizácia v kancelárii

V prípade, že máte automaticky klimatizované priestory, nie je dobré otvárať okná, pretože klíma začne pracovať na plné obrátky a pohybový aparát má radšej stabilné prostredie ako striedanie teplôt. Klíma, by mala byť nastavená na stabilnú teplotu a v žiadnom prípade, by nemala  priamo fúkať na ľudí. Veľmi často bývajú klimatizované priestory podchladené. Ideálne je nastaviť klímu len na teplotu o 5 až 7 stupňov nižšiu, aká je vonku. V chladnom prostredí dochádza k stiahnutiu svalov a podchladené svaly Vás potom môžu pri pohybe zradiť. Dochádza zaseknutiu krku, vzniku bolestivého pleca alebo seknutiu v krížoch. Samozrejme, že práca v prílišnom chlade môže spôsobiť ďalšie zdravotné ťažkosti ako bolesti kĺbov, ochorenia dýchacích ciest či suché oči.

KlimatizáciaAk, klimatizácia fúka priamo na Vás, mali by ste vychladiť priestory ešte pred prácou a najlepšie urobíte ak ju zapnete vtedy, keď ste ešte mimo pracoviska. Platí, že ak klimatizáciu používate správne, bude pre Vás v teple benefitom.

Klimatizácia v (služobnom) aute

V aute sa nám najčastejšie spotí  chrbát a po výstupení z auta stačí zlý pohyb, či ľahký vietor a seknutie na seba nenechá dlho čakať. Preto je dobré v aute klímu používať s rozumom. Ak, je možné vychlaďte auto vopred v tieni, chráničmi alebo klimatizáciou. Aj tu platí rovnaké pravidlo, nesnažíme sa auto podchladiť, ale nechať teplotu spadnúť asi len o 5 stupňov pod vonkajšiu. Na ceste používajte klímu tak, aby nefúkala priamo na vás. Na krátku cestu môžete kúsok pootvoriť okno alebo okná, ale  najlepšie je mať otvorené okno spolujazdca.

Podchladené priestory, fúkanie priamo na telo alebo spotené časti tela zapríčiňujú stiahnuté svaly, obmedzenie pohyblivosti kĺbov a môžu spôsobiť seknutie či zápal svalov, kĺbov alebo chrbtice. Dôležité je, aby sa vám aj okoliu teplota zdala príjemná a pri používaní klimatizácie je tolerancia na prvom mieste. Suchému vzduchu z klimatizácie zabráni čistič alebo zvlhčovač vzduchu. V teplých dňoch sa snažte držať chrbát v teple, aby ste sa vyhli nepríjemným bolestiam.

Foto: Webklima.sk

Mgr. Daniela Biščová
Daniela Biščová pracuje ako fyzioterapeutka. Okrem diagnostiky a liečby funkčných ochorení chrbtice a pohybového aparátu sa sústreďuje na ich prevenciu. Popri ambulantnej rehabilitácii sa venuje aj oblasti poradenstva, edukácie a vedie kurzy a semináre Školy chrbta. Zameriava sa na vyváženú ergonómiu práce a pracoviska. Je autorkou webového stránky Škola chrbta.
Prieskum

Top ponuky