Štvrtá a zároveň posledná časť „seriálu“ o energetickom hodnotení budov je venovaná zabudovanému osvetleniu a zároveň vetraniu a klimatizácii. Tieto dve spotreby nie sú vždy súčasťou energetického hodnotenia budovy.
Na účely výpočtu energetickej hospodárnosti sa podľa zákona o energetickej hospodárnosti budov sa budovy členia na tieto kategórie:
a) rodinné domy,
b) bytové domy,
c) administratívne budovy,
d) budovy škôl a školských zariadení,
e) budovy nemocníc,
f) budovy hotelov a reštaurácií,
g) športové haly a iné budovy určené na šport,
h) budovy pre veľkoobchodné a maloobchodné služby,
i) ostatné nevýrobné budovy spotrebujúce energiu.
Pri rodinných a bytových domov je predmetom hodnotenia len tepelná ochrana stavebných konštrukcií budov a vykurovanie a príprava teplej vody. Takže ak máte certifikát rodinného, alebo bytového domu, tak strana 6 a 7 bude prázdna vzhľadom na to, že osvetlenie, vetranie a klimatizácia sa v tomto prípade nehodnotí. V ostatných kategóriách sa už hodnotí aj zabudované osvetlenie. Vetranie a klimatizácia sa v kategóriách c) až i) hodnotí iba vtedy, ak je budova vetraná a chladená viac ako 80% z celkovej podlahovej plochy budovy.
Osvetlenie (strana 7.) - pri hodnotení sa uvedie:
Vetranie a klimatizácia (strana 6.) - popis je obdobný ako pre vykurovanie a prípravu teplej vody
Na poslednej ôsmej strane energetického certifikátu sa uvádzajú výsledky súvisiace s navrhovanými opatreniami pre jednotlivé miesta spotreby takto:
V strednej časti strany sa nachádza graf ktorý znázorňuje úspory energie alebo návratnosť finančných prostriedkov vynaložených na uskutočnenie navrhnutých opatrení. V tabuľke v dolnej časti sa nachádza prehľad navrhovaných opatrení a vyznačuje sa výsledok energetického hodnotenia vplyvom predpokladaného uplatnenia opatrení obdĺžnikom s vyznačenou energetickou triedou. Pod ňou sa sú identifikačné údaje z predošlých strán.
Súčasťou energetického certifikátu je príloha obsahujúca tabuľky a v nich hodnoty z ktorých sa vychádzalo pri výpočtoch.
Podobné články