Obsah a rozsah energetického certifikátu (II.)

11.07.2013

V nadväznosti na predchádzajúci príspevok sa budeme aj v tejto časti „seriálu“ detailnejšie venovať obsahu a rozsahu energetického certifikátu. Ako už bolo spomenuté pri energetickom hodnotení budovy je potrebné venovať pozornosť tepelnej ochrane a stavebným konštrukciám budov, vykurovaniu a príprave teplej vody, vetraniu a chladeniu, elektroinštalácii a zabudovanému osvetleniu budovy. Za výpočty každej uvedenej profesie si pri hodnotení zodpovedá oprávnená osoba príslušného zamerania.

Tepelná ochrana a stavebné konštrukcie

V tomto článku upriamime pozornosť hodnoteniu tepelnej ochrany a stavebným konštrukciám budov. Už z uvedeného názvu je jasné, že sa zameriame na hodnotenie budovy po stránke stavebnej vybavenosti. Podstatným údajom je materiál a jeho tepelno technické vlastnosti z ktorého je budova postavená, výplne a parametre otvorových konštrukcií, skladby jednotlivých stavebných konštrukcií, veľkosť a tvar budovy, jej poloha a orientácia. Podľa materiálovej skladby konštrukcií sú rozhodujúce tepelné straty a tepelné vodivosti jednotlivých materiálov. Túto vlastnosť charakterizuje konštanta prestupu tepla, ktorá je udávaná výrobcom každého materiálu. Tieto údaje sa definujú pre každý skutočne použitý materiál v budove pričom je nutné zaoberať sa detailnými skladbami: obvodových stien, podlahy budovy, strešnej časti konštrukcie a otvorových častí konštrukcií (t.j. okná, dvere, presklené plochy atď.). Pri tvare budovy sú rozhodujúce veľkosti ochladzovacích plôch a pri polohe vonkajšie vplyvy, ktoré samotnú budovu ochladzujú.

Energetický certifikát 3. strana

V energetickom certifikáte sa tepelnej ochrane a stavebným konštrukciám budov venuje jeho tretia strana. V hornej časti, rovnako ako na každej strane certifikátu sú uvedené identifikačné údaje certifikovanej budovy. Ďalej sa uvádzajú bližšie údaje o energetickej certifikácii, údaje o oprávnenej osobe ktorá budovu hodnotila a údaje o  budove a systéme technického zariadenia budovy ako je:

  • spôsob hodnotenia: uvedie sa normalizované alebo prevádzkové. (Normalizovaným energetickým hodnotením je určovanie potreby energie v budove vypočítaním s použitím normalizovaných vstupných údajov o vonkajších klimatických podmienkach, o vnútornom prostredí budovy, o spôsobe jej užívania a s použitím údajov o skutočnom vyhotovení jej stavebných konštrukcií a údajov o jej technickom systéme. Prevádzkovým energetickým hodnotením je určovanie potreby energie s použitím nameranej skutočnej spotreby energie v budove);
  • obostavaný objem budovy: uvedie sa výsledok výpočtu z vonkajších obvodových rozmerov vymedzených vonkajším povrchom tepelnej izolácie;
  • celková podlahová plocha: uvedie sa výsledok výpočtu určený z vonkajších rozmerov;
  • faktor tvaru: výsledok podielu teplo výmennej plochy a obostavaného objemu budovy;
  • konštrukčná výška podlažia: uvedie sa vzdialenosť medzi úrovňou podlahy za sebou nasledujúcich podlaží; ak má budova rôzne konštrukčné výšky, uvedie sa priemerná konštrukčná výška budovy;
  • klimatické podmienky: uvedie sa, či ide o normalizované alebo podľa lokality;
  • počet dennostupňov: uvedie sa pre neprerušované vykurovanie 3 422 K.deň. Pre prerušované vykurovanie sa uvedie hodnota ovplyvnená spôsobom prerušovania a priemernou teplotou vykurovania (použité pre mesačnú metódu výpočtu).
  • potreba tepla na vykurovanie je výsledná hodnota (vypočítaná alebo určená z nameraných hodnôt);
  • výsledky posúdenia energetického kritéria. Budova spĺňa požiadavku na energetické kritérium, ak je vypočítaná hodnota nižšia alebo rovnajúca sa požiadavke energetického kritéria (uvedie sa „áno“); ak je vypočítaná hodnota vyššia, uvedie sa „nie“. Pre budovy na bývanie sa uvádzajú výsledky a požiadavky v kWh/(m2.rok) a pre nebytové budovy sa uvádzajú výsledky a požiadavky v kWh/(m3.rok).

Ďalšie časti strany tvoria dve tabuľky a to, popis aktuálneho stavu podľa zistení pri obhliadke a podľa projektovej dokumentácie a popis navrhovaných úprav na zlepšenie energetickej hospodárnosti budovy (stavebné úpravy, výmena stavebných konštrukcií, úpravy a výmena prvkov systémov technického zariadenia budovy, opatrenia v správe budovy).

Foto: PROENERGY

Ing. Jaroslav Devečka
Obchodný a projektový manažér firmy oprávnenej na vykonávanie energetických auditov, energetických certifikácií budov, štúdií, posudkov, vypracovávanie projektových dokumentácií a návrhov technického a technologického vybavenia objektov.
Prieskum

Top ponuky