Tržby slovenských priemyselníkov v jedenástom mesiaci minulého roka po dvoch mesiacoch rastu znovu poklesli. Podľa údajov, ktoré ŠÚ SR zverejnil uplynulý týždeň, došlo k medziročnému zníženiu o – 3,4 %, a to v dôsledku poklesu v dodávke vody, čistení a odvode odpadových vôd, odpadoch a službách odstraňovania odpadov o – 9,1 %, v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o – 8,5 % a samotnej priemyselnej výrobe o – 2,5 %. Nárast tržieb, o 4,1 %, zaznamenali len v ťažbe a dobývaní.
Spomedzi jednotlivých priemyselných odvetví si najviac medziročne polepšili výrobcovia kovov a kovových konštrukcií (o 8,6 %). Len o málo horšie na tom bola ostatná výroba (nárast o 8,1 %). Výraznejšie si polepšili aj výrobcovia koksu a rafinovaných ropných produktov a producenti elektrických zariadení, a to o 5,8 % resp. 4,1 %. Nepatrnejší nárast tržieb zaznamenali aj výrobcovia drevených a papierových výrobkov, textilu, odevov, kože, výrobkov z gumy a plastu, strojov a zariadení, potravín, nápojov a tabakových výrobkov. Najviac (o – 11,9 %) medziročne poklesli tržby výrobcom dopravných prostriedkov a chemikálii a chemických produktov (o – 9,8 %). Menej ako v rovnakom období roka 2013 utŕžili už iba dve odvetvia priemyslu, a to výroba počítačových, elektronických a optických výrobkov a výroba základných farmaceutických výrobkov a prípravkov.
ilustračné foto: Freeimages.com
Z ostatných odvetví hospodárstva, t. j. okrem priemyslu, sa v novembri darilo najviac oblasti dopravy a skladovania. Tržby tam medziročne vzrástli o vyše 11 %. O necelých 9 % si medziročne polepšili aj v odvetví ubytovania. Z hľadiska tržieb mali dôvod na radosť aj veľkoobchod, maloobchod a oblasť informácií a komunikácie. K poklesu tržieb došlo okrem priemyslu aj v ďalších štyroch oblastiach. Najvýraznejšie zasiahol predaj a opravu motorových vozidiel (o – 4,7 %).
V novembri aj naďalej, teda už piaty mesiac v rade, zamestnanosť v najväčšej miere rástla v odvetví informácií a komunikácie [o 11,5 %]. Jednociferne vzrástla zamestnanosť aj v ďalších štyroch odvetviach. Medziročne sa zamestnanosť znížila v odvetviach stavebníctva, predaja a opráv motorových vozidiel, maloobchodu, dopravy a skladovania a najvýraznejšie v oblasti ubytovania (o – 2,8 %).
Z hľadiska vývoja miezd november neprial len vybraným trhovým službám, kde priemerná nominálna a reálna mesačná mzda poklesla o – 4,5 %. Medziročne viac tak zarobili zamestnanci všetkých ostatných odvetví hospodárstva. Najväčší dôvod na radosť mali opätovne zamestnanci vo veľkoobchode (rast o 9,0 %).
Nové objednávky našich priemyselníkov zaznamenali v novembri, po októbrovom medziročnom raste, opäť pokles. Ten podľa najnovších údajov ŠÚ SR dosiahol úroveň – 5,6 %. Medziročný rast nových objednávok v novembri 2014 zaznamenali len 3 naše odvetvia. Najvýraznejšie (o 12,2 %) vzrástli objednávky výrobcom strojov a zariadení. Rast vo väčšej miere, o 8,5 %, pocítili aj vo výrobe kovových konštrukcií a mierny rast o 2,3 % zaznamenali ešte aj výrobcovia počítačových, elektronických a optických výrobkov, ktorí sú dôležitými ťahúňmi našej ekonomiky. Ostatné priemyselné odvetvia však v novembri hlásili pokles nových objednávok.
Najvýraznejšie [až dvojciferným tempom] sa znížili nové objednávky vo výrobe chemických produktov [o – 11,5 %] a taktiež vo výrobe motorových vozidiel [o rovných – 11,0 %]. Práve automobilky sú pritom tradične naším najdôležitejším odvetvím.
Zdroj: analýzy Poštovej banky, ekonomický týždenník