Nálada v slovenskej ekonomike sa počas augusta nezmenila. Indikátor ekonomického sentimentu zotrval na úrovni z predošlého mesiaca 102,9 bodu (júlová hodnota bola revidovaná oproti pôvodnému zverejneniu o desatinku nahor). Celkový sentiment tak po piatich mesiacoch v auguste zastavil svoj rast, no jeho vývoj je stále na pozadí poklesu dôvery naprieč eurozónou skôr pozitívnym prekvapením. Nakoniec, dôvera v slovenskej ekonomike nezaznamenala pokles už od júla minulého roku a to je citeľné zlepšenie.
Ekonomika aj sentiment v eurozóne počas ostatných mesiacov prinášajú skôr sklamanie, Slovensko však zatiaľ odoláva. Zastavenie rastu eurozóny počas druhého štvrťroku bolo sprevádzané aj poklesom viacerých dôležitých indikátorov dôvery v eurozóne. K slabým dátam reálnej aktivity sa navyše pridružilo aj ďalšie vyhrotenie napätia medzi Ruskom a Ukrajinou, ktoré vyústilo až do dodatočných ekonomických sankcií voči Rusku, ktoré ohrozili medzinárodný obchod. Nákupní manažéri v eurozóne reagovali zhoršením očakávaní, komponent indikátora PMI, ktorý odzrkadľuje náladu podnikov v sektore priemyselnej výroby v EMÚ klesol už len na 50,8 bodu, čo na ďalšie obdobie napovedá už len stagnáciu aktivity. Štvrtý mesiac v rade zaznamenali pokles dôvery aj podniky v samotnom Nemecku. V rámci nemeckých IFO indexov klesala najmä zložka očakávaní. Sentiment v slovenskej ekonomike síce zatiaľ odoláva, no dôvera slovenských podnikov je naviazaná na vývoj v eurozóne s oneskorením zhruba tri mesiace. Tento fakt nám dáva tušiť, že september s najväčšou pravdepodobnosťou prinesie po trinástich mesiacoch na Slovensku pokles ekonomického sentimentu. Sentiment v eurozóne počas augusta klesol o ďalších 1,5 bodu, oproti máju už stratil 2 body.
Detailnejší pohľad na dôveru v rámci jednotlivých sektorov priniesol rôzne posuny. Pozitívnym prekvapením boli sektory priemyslu a stavebníctva. Hoci v produkcii v stavebníctve od začiatku roka krok vpred nasleduje krok vzad, podniky sú stále optimistické. Očakávajú, že zvyšok roka prinesie lepšie výsledky. Dôvera počas augusta sa tu zlepšila o 8,5 bodu, za ostatný rok tak nakumulovala značné zlepšenie. Nádeje sa upierajú na obnovenie výstavby diaľnic ktoré boli počas prvého polroku voči plánom oneskorené a v závere roku by mohli rast výstavby opäť vytiahnuť do kladných čísel. Dôvera v priemysle akoby v protismere voči Európe zotrvala relatívne slušná na úrovni z predošlého mesiaca. Nakoniec, k narušeniu medzinárodného obchodu z dôvodu sankcií voči Rusku došlo len nedávno a len málo slovenských podnikov zatiaľ priamo pocítilo jeho dopad. Dokonca, podniky boli počas augusta menej skeptické ohľadne dopytu zo zahraničia ako vo všetkých predošlých mesiacoch aktuálneho roka. Maloobchod a spotrebitelia zaznamenali medzimesačne len nepatrné výkyvy. Sektor služieb však hodnotí oproti predošlému obdobiu podnikateľskú situáciu horšie a hoci zatiaľ dopyt ostáva viac-menej nezmenený, podnikatelia sa obávajú o jeho udržanie.
V ďalších týždňoch budeme vývoj dôvery doma aj v zahraničí podrobne sledovať, rovnako tak aj reálne dáta ekonomickej aktivity. V prípade, že pokles bude pokračovať, respektíve, že naši kolegovia z Intesy prehodnotia predpoklady rastu eurozóny a Nemecka nadol, prehodnotíme naše odhady rastu Slovenskej ekonomiky na aktuálny a budúci rok nadol aj my. Pokiaľ nemáme dostupných viac informácii, ponechávame naše odhady rastu HDP na 2,8% v aktuálnom roku, resp. 3,0% v budúcom roku. Ak sa dáta v najbližších dňoch neotočia k revízii určite dôjde.
Zdroj: VÚB Banka, Ilustračné foto: B2M.cz