VÚB: Indikátor ekonomického sentimentu

05.11.2014

Indikátor ekonomického sentimentu nakoniec po 14tich mesiacoch klesol. Predošlé mesiace ešte vzdoroval celoeurópskemu poklesu no nakoniec sa neubránil. Oproti septembru sa však nálada v reportovaných sektoroch príliš nezmenila. Ak by sme očistili titulkový sentiment o sektor služieb a spotrebiteľov, tak by v októbri ekonomický sentiment ďalej rástol. Medzimesačne sa však dokonca zlepšila dôvera aj medzi spotrebiteľmi, no do titulkového ukazovateľa vstupuje trojmesačný vývoj . Dlhodobú stratu dôveru zažívajú len podniky v službách ale aj tu sa dôvera drží nad úrovňou zo začiatku roka.  Naše očakávania sa stabilizáciu titulkového sentimentu sa nenaplnili výhradne kvôli sektoru služieb, no kľúčové správy z prieskumov sú celkom pozitívne tak ako sme očakávali.  

Index v októbri klesol z predošlých 103,1 bodu na 101,8. Hoci celkový index sentimentu medzimesačne klesol relatívne výrazne, dôvera v jednotlivých reportovaných sektoroch sa oproti septembru príliš nezmenila. Celkový index je totižto počítaný ako trojmesačný kĺzavý priemer a pod jeho pokles sa podpísal predovšetkým predošlý pokles dôvery v službách. Medzimesačne v službách došlo k ďalšiemu poklesu nálady, no nie príliš výraznému.  K výraznej strate dôvery tu došlo ešte v auguste a odvtedy sa posúva nadol len mierne. Pod pokles celkového indikátora sentimentu sa podpísala aj dôvera medzi spotrebiteľmi, hoci medzimesačne sa o čosi zlepšila. Zrejme im k tomu pomohol opätovný návrat k poklesu nezamestnanosti na pracovnom trhu. Maloobchod medzitým naberal na optimizme a stavebníctvo sa držalo na veľmi slušnej úrovni z predošlého mesiaca. Dôvera v priemysle síce mierne poklesla, no stále menej ako inde v Európe. Trojmesačný kĺzavý priemer dôvery v tomto sektore ostal nezmenený.

Graf

Ilustračná vizualizácia: Freeimages.com

Priemysel

Výroba v priemysle stále beží na takej úrovni, kedy sa využívajú výrobné kapacity mierne nad dlhodobým priemerom. Celoeurópske spomalenie priemyslu sa v domácom priemysle nepremietlo naplno, no k určitému oslabeniu došlo aj na Slovensku. Oproti predošlému kvartálnemu prieskumu kleslo využitie kapacít z 83% na 81%.  Objednávky v štvrtom štvrťroku ale dosahujú podľa podnikov výrazne lepšie úrovne ako počas leta.

Stavebníctvo

Hoci stavebníctvo vykazuje stále veľmi slabé reálne údaje, prieskum v tomto sektore naznačuje až zázračne zlepšenie dôvery, čo napovedá, že čoskoro pravdepodobne dôjde k oživeniu. Dôvera sa nachádza nad svojím dlhodobým priemerom a stavebníci majú zabezpečenú činnosť  na oveľa dlhšie obdobie ako bolo zvykom v predošlom období.

Autor: Andrej Arrady, makroekonóm VÚB banky

Prieskum

Top ponuky