Európa: Spresnené údaje augustovej inflácie revidovali pôvodný odhad o desatinku nahor na 0,4% r/r. Miera inflácie v eurozóne tak stagnovala na júlovej hodnote a nie klesala ako napovedal pôvodný, rýchly odhad, čo je pozitívnou správou. Pretrvávajúce napätie na Rusko-Ukrajinských hraniciach ale naďalej limituje investorov. Ich očakávania na ďalší vývoj nemeckej ekonomiky podľa prieskumu ZEW opäť klesli, z augustových 8,6 bodov na 6,9 bodu. Horšie vnímajú aj aktuálnu situáciu (25,4 bodu oproti predošlým 44,3 bodu).
USA: Začatá výstavba ako aj povolenia na novú výstavbu v USA počas augusta zaznamenali pokles, ktorý však nasledoval predošlý, výrazný rast. Navyše, oba predošlé údaje rastu boli ešte revidované smerom nahor. Povolenia na výstavbu nasledovali predošlý rast 8,6% m/m poklesom -5,6% m/m. Začatá výstavba nasledovala rast 22,9% poklesom -14,4%. Augustová priemyselná produkcia zaznamenala takisto miernu korekciu (-0,1% m/m v sezónne očistenej miere), avšak prvý krát po siedmych mesiacoch. Za poklesom stál predovšetkým prepad výroby áut o 7,6% m/m. Táto korekcia ale takisto nasledovala predošlý výrazný rast a preto môže ísť pravdepodobne len o jednorazový efekt. Objem nákupov v programe QE3 bol znížený o 10mld USD na 15mld mesačne, pričom Fed ohlásil koniec QE3 na október.
Kľúčové očakávané udalosti
Európa: Počas aktuálneho týždňa budú zverejnené viaceré septembrové, konjunkturálne prieskumy z jednotlivých ekonomík eurozóny (PMI, IFO, INSEE). Pod vplyvom pretrvávajúceho geopolitického napätia bude dôvera v reálnom sektore zrejme naďalej klesať.
USA: V USA bude v aktuálnom týždni zverejnených viacero dôležitých dát. Augustové dáta by ale mali pokračovať opäť na pozitívnej vlne. Predaje nových a existujúcich domov by mali potvrdiť oživujúci trend na realitnom trhu. Objednávky tovarov dlhodobej spotreby zrejme zaznamenajú korekciu po predošlom výraznom náraste, no odhliadnuc o segment dopravy by mali mierne rásť. Tretí, spresnený odhad HDP za 2Q zrejme prinesie revíziu smerom nahor (z pôvodne odhadovaných 4,2% k/k v annualizovanej miere na 4,6%). Súkromná spotreba a investície sa totižto pravdepodobne vyvíjali lepšie než sa pôvodne odhadovalo.
Zdroj : VÚB banka