Ekonomiky subregiónov SVE EÚ1 sú podporované začínajúcim sa zotavovaním v euro oblasti (EA) a finančné trhy sú chránené silnými externými pozíciami a obozretnými politikami Na rozdiel od ostatných rozvíjajúcich sa trhov (EM), meny a ceny aktív regiónu SVE. EÚ len sotva pohli počas nedávnych turbulencií, čím premenili región na „bezpečný prístav“ pre investorov na rozvíjajúcich sa trhoch (EM) Pretrvávajúca volatilita trhu prináša so sebou riziká, ktoré sa medzi jednotlivými krajinami výrazne líšia, ale globálny makroekonomický výhľad ostáva pre SVE a región pozitívny aj napriek jeho heterogenite, pričom sa zdá, že má v porovnaní s väčšinou ostatných veľkých EM lepšie postavenie, aby čelil potenciálnym výzvam.
Štvrťročný výhľad UniCredit pre 4. štvrťrok 2015 zistil, že volatilita trhu sa v 3. štvrťroku 2015 vyhrotila z dôvodu neistoty okolo očakávaného zvýšenia sadzieb zo strany Fed-u, ktorú znásobujú aj rastúce obavy ohľadne „tvrdého pristátia“ v Číne. Za týchto podmienok trpeli aktíva EM, pričom meny oslabovali, ceny dlhopisov a akcií prudko rástli a predpoklady rastu sa oslabili. Náročné externé prostredie umocnilo v regióne SVE rastúce rozdielnosti, pričom dve najväčšie ekonomiky regiónu – Rusko a Turecko – trpeli a ostatné krajiny prečkali nedávne nepokoje na trhu takmer bez zranení.
Ilustračné foto: Pixabay.com
Rast v regióne SVE EÚ pokračoval v 2. štvrťroku 2015 ráznym tempom a krátkodobé ukazovatele naznačujú, že si toto tempo udrží aj v 3. štvrťroku 2015. Očakávame, že reálny HDP vzrastie o 2-3,5% za rok ako celok, pričom bude mierne nad svojim potenciálom. Kým v úvode bol rast podporovaný najmä vývozmi, ktoré poháňalo zotavovanie v EÚ, teraz sa presunul smerom k domácemu dopytu. Klesajúca nezamestnanosť, silnejší rast miezd a inflácia na historických minimách podporili spotrebu, pričom zvýšená absorpcia fondov EÚ podporila investovanie. Externé pozície sú pri raste vývozu silné, aj keď pod úrovňou pôsobivého tempa z 1. štvrťroka 2015, pričom ostávajú na slušných úrovniach, a obchodné bilancie vykazujú nadbytky alebo sú takmer vyrovnané. Externé financovanie bolo hojné, čím podporilo meny a vnímanie úverovej schopnosti.
1 Región SVE EÚ sú nové členské štáty EÚ v strednej Európe, pričom tento región zahŕňa niektoré z krajín, ktoré vstúpili do EÚ v rokoch 2004 a 2007, a to Bulharsko, Českú republiku, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko. Chorvátsko je riešené samostatne.
„S malou priamou expozíciou voči Číne a na víťaznej strane debakla komoditných cien je región SVE EÚ čoraz viac vnímaný ako bezpečný prístav medzi EM“, povedal Lubomir Mitov, hlavný ekonóm UniCredit-a pre strednú a východnú Európu.
Pokiaľ ide o ostatné krajiny v danom regióne, Turecku sa nepodarilo využiť pozitívny vývoj v EÚ, nižšie ceny ropy alebo nadbytok globálnej likvidity.
Zmena komoditného cyklu mala negatívny dopad najmä na Rusko. Keďže 75% príjmov vývozu a takmer polovica vládnych príjmov plynú z ropy a zemného plynu, opätovný pokles cien ropy, ktorý sledujeme od júla, bol veľkou ranou pre už oslabenú ekonomiku, ktorej existujúce sankcie bránia v prístupe k trhom. Zdá sa, že ekonomika Ukrajiny, ktorá bola postihnutá nebývalou finančnou a geopolitickou krízou, sa v 2. štvrťroku 2015 odrazila od dna. Reálny HDP, priemyselná výroba a maloobchodné tržby sa počas leta stabilizovali alebo vykazovali váhavý rast aj keď z veľmi nízkej úrovne.
Chorvátku a Srbsku pomohlo z recesie zotavovanie sa v euro oblasti, ale v tomto roku bude rast v oboch krajinách nevýrazný a síce na úrovni nižšej ako 1%. To je čiastočne spôsobené podstatne menším podielom vývozov tovaru v porovnaní s regiónom SVE EÚ, ktorý zmenšil pozitívny dopad oživenia v Európe. Na rozdiel od regiónu SVE EÚ sa domáci dopyt ešte len musí zotaviť, pričom je obmedzovaný výraznou a rastúcou makroekonomickou nerovnováhou, ktorá zaťažuje dôveru a vynútila si politickú odozvu.
Doterajší vývoj poukazuje na čoraz odlišnejší výhľad pre subregióny SVE. Naše projekcie pre najbližšie obdobie vychádzajú z predpokladov ohľadne ďalšieho mierneho zrýchľovania rastu v euro oblasti a v USA, z predpokladanej stabilizácie cien komodít v roku 2016 s miernym potenciálom rastu, „mäkkého pristátia“ v Číne a postupného zvyšovania sadzieb zo strany Fed-u. Očakáva sa, že ECB bude pokračovať vo svojom programe kvantitatívneho uvoľňovania (QE) v súlade s pôvodným plánom.
Lubomir Mitov vysvetľuje, že ”Pri týchto predpokladoch by malo byť globálne pozadie pre SVE pozitívne. Výhľad je však diametrálne odlišný pre rôzne subregióny, keďže odráža meniace sa makroekonomické zraniteľnosti, integráciu v rámci EÚ, politiky a stav reforiem. Vzhľadom na tieto kritéria má región SVE EÚ najlepšie postavenie na to, aby profitoval z priaznivého globálneho prostredia”.
V nasledujúcom roku by mal byť rast v regióne SVE EÚ naďalej masívny a dosahovať hodnoty nad svojim potenciálom. Mierne spomalenie možno očakávať v krajinách, ktoré sa najviac spoliehali na fondy EÚ pre investície, pričom sa očakáva, že ich absorpcia počas medzirozpočtového obdobia EÚ poklesne vo všetkých krajinách s výnimkou Poľska. Prevažnú časť spomalenia investícií financovaných EÚ by mala kompenzovať silnejúca spotreba, keďže prísnejšie podmienky na trhoch práce vedú k vyššiemu rastu miezd. Pri dobre vyváženom raste by mali externé pozície ostať stabilné. Vzhľadom na prevahu tokov súvisiacich s priamymi zahraničnými investíciami a dobré výsledky, vidíme len malé, ak vôbec nejaké riziko pre externé financovanie.
Hlavný záver je, že región SVE sa aj napriek svojej heterogenite zdá mať v porovnaní s väčšinou ostatných veľkých EM lepšie predpoklady na to, aby sa vyrovnal s možnými výzvami.
Zdroj: UniCredit Bank
Podobné články